Advert

Osmanlı ve Selçuklu yaşatılıyor

"Altın Dokunuşlar Selçuklu'dan Günümüze" sergisinde tarihten örnekler sunuluyor.

Osmanlı ve Selçuklu yaşatılıyor
Bu içerik 111 kez okundu.
Advert

Ana teması Selçuklu ve Osmanlı motifleri olan "Altın Dokunuşlar Selçuklu'dan Günümüze" sergisinde Osmanlı'da harem giyim tarzı örnekleri, padişahların savaşları yönettiği otağ çadırı ve Osmanlı sokağı gibi örnekler yer alıyor.

Mevlana Kültür Merkezi'nde Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) tarafından açılan "Altın Dokunuşlar Selçuklu'dan Günümüze" konulu sergide, KOMEK kursiyerleri ile öğretmenleri tarafından hazırlanan Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait kıyafetler, el sanatları, geleneksel sanatlar, yemiş odası, otağ çadırı ve Osmanlı sokağı gibi bölümlerde 2 bin 14 eser sergileniyor.

Sergi Koordinatörü Nefise Doğru yaptığı açıklamada, serginin Selçuk Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü öğretim üyelerinin yardım ve yönlendirmeleriyle hazırlandığını belirtti.

Sergi konsepti içinde Selçuklu ve Osmanlı'ya ait bölümler bulunduğuna dikkati çeken Doğru, "Selçuklu'da el sanatları ve geleneksel sanatlar, Osmanlı'da mutfak, Osmanlı'da nakışhane, Osmanlı'da yemiş odası ve otağ çadırımız bulunmaktadır. Sergimiz çok ilgi gördü" dedi.

 Osmanlı ve Selçuklu'nun el sanatlarına belli bir dönem boyunca hükmettiğini dile getiren Doğru, bu durumun günümüze kadar gelen eserlerden görülebildiğini söyledi.

Çok geniş ve kapsamlı bir çalışma yaptıklarını aktaran Doğru," Çok kapsamlı bir alan olduğu için biz bu temayı ele almak istedik. KOMEK öğretmenleri ve kursiyerleri tarafından hazırlandı. Bire bir çalışmalarımız da, modernize ettiğimiz çalışmalar da var. O dönemde kullanılmış Osmanlı kıyafetleri, taş çinileri, seramikleri modernize edilerek sergimize uyarladık" diye konuştu.

SELÇUKLU'NUN RENKLERİ OSMANLI'NIN İHTİŞAMI

KOMEK öğretmeni Hatice Sedef ise sergide yaklaşık sekiz asırlık bir birikimin günümüze yansıtıldığını bildirdi.

Amaçlarının insanlara kitaplarda gördüklerini ve tanıdıklarını yaşatmak olduğunu vurgulayan Sedef, şunları kaydetti:

"Bunun için bu projeyi başlattık. Projenin ilk safhasında Selçuklu Üniversitesi tarih ve el sanatları bölümlerinden destek aldık. Selçuklu yaşam alanı Osmanlı'daki ihtişamı anlattık. Selçuklu'nun renklerine ve desenlerine uyum sağladık, Osmanlı'nın ihtişamını, nakışhane ve mutfağı gibi özellikleri ne ise onlara göre çalıştık. O dönemde pazara çıkan insanların dış kıyafeti ve cariyelerin kıyafetleri gibi örnekler bulunmakta."

"Altın Dokunuşlar Selçuklu'dan Günümüze" sergisi, bugün son kez misafirlerini ağırlayacak.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı