Advert

“Bizi eşkıyalar soymamış abi, muhabbet yıkmış!”

68 kuşağının önde gelen isimlerinden şair Nihat Behram Manavgat Kitap Kafe’nin açılışında şiirlerinden bir resital sundu.

“Bizi eşkıyalar soymamış abi, muhabbet yıkmış!”
Bu içerik 185 kez okundu.
Advert

Kavganın, isyanın, umudun ve özgürlüğün şairi olarak tanıdığımız Nihat Behram’ın şiirlerini okurken geçmiş yıllara dönük o isyanından zerre kadar vazgeçmediğini gördük. Emperyalizme ve onun ülkedeki işbirlikçilerine dün nasıl öfkeliyse bugün bu öfkesini iki katına çıkarmış bir durumda kendisiyle kavga ediyor görünse de aslında kavgasının nedenlerini de taraflarını da konuşmalarında belli ediyordu.

 

“Sen bağrımı amansızca zorlayan siyahlık

 Unutma!

 Öldürmekten daha kuvvetlidir ölebilmek” Ölülerimiz adlı şiirini seslendirirken Gezi Direnişinin 3’üncü yılına göndermeler yaparak umutların yitirilmemesi gerektiğinin mesajlarını veriyordu.

 

Ya da cezaevinde yatan arkadaşlarına hitaben seslendiği bir şiirinde de şöyle diyordu:

“Yaşadığın günlerin hesabını sorarlarsa…

   Bildiğin marşları söylemeyi sakın unutma!..”

 

Gönül isterdi ki, Türkiye’nin siyasi tarihine yakından tanıklık etmiş ve birebir yaşamış aydın bir şairimizi büyük bir çoğunluk dinlemiş olsaydı. En azından kulaktan dolma bilgilerle değil, yaşanmışlıkları yaşayanın kendisinden dinleselerdi. Ama bir avuç şiirsever (aslında buda yanlış bir tanım bence. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen sırf orada diye gelen kalabalıktan bahsetmiyorum. Zaten onların büyük bir çoğunluğu Nihat Behram’ın adını belki de ilk kez duymuşlardı. Günlük gazete okumayan insan şiir mi okuyacak sanırsınız!..)  Evet, bir elin parmaklarını geçmeyecek şekilde var olan şiirseverlerin oradaki varlıkları umudumuzu kaybetmememize yetti de arttı bile.

 

Nihat Behram’ın açılışta yaptığı konuşmanın bütününü burada yazsak inanın kendimizi ertesi gün savcının huzurunda buluruz. O yüzden bütün bu konuşmalar içerisinde çok özetleyerek söylediği bir tümce var ki; buda bana fazlasıyla yetti:

 

“Şu ardınızdaki tepelerde, Toros Dağları’nda Karacaoğlan, Dadaloğlu ve Pir Sultan Abdallar yurt tutmuş dolanmış. Şimdi onların gezdiği yerleri SOROS’LAR yönetiyor.”

  

 

 

KİTAP KAFE AÇILDI

 

Manavgat Belediyesi tarafından vatandaşların okuma alışkanlıklarını arttırmak amacıyla oluşturulan kitap kafe şair yazar Nihat Behram’ında katıldığı törenle açıldı. Açılış törenine Manavgat Esnaf ev Sanatkârlar Odası Başkanı Hasan Çelik, Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin ve diğer davetliler katıldı.

 

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, toplumların okuduğu zaman sorguladığını ve doğrunun peşinden gittiğini ifade ederek; “Bir toplumu oluşturanlar eğer okuyorlarsa, her zaman toplumun geleceği için sorumluluk alabilirler. Bu inançta olduğumuz için gençlerimizin insanlarımızın okuma alışkanlıklarını arttırabilmeleri adına kütüphanelerimizi yaşam alanlarımıza taşımak için hazırlık yaptık. Vatandaşlarımız ilgi gösterdiği taktirde bu kitap kafeleri arttırmak gibi bir düşüncemiz var” diye konuştu.

 

Açılan kitapkafede 5 bine yakın kitabın olduğunu belirten Başkan Sözen, “Vatandaşlarımızın doğanın içinde sıkılmadan rahat bir şekilde okumaya teşvik etmek amacıyla bu kitapkafeyi bugün açıyoruz. Aynı zamanda örnek teşkil etmesi adına 5 tane şiir okuyan bank hazırladık. Banklara oturan vatandaşlarımız çeşitli şairlerin şiirlerini dinleyebilecek” diye konuştu.

 

 

Açılış törenine katılan şair ve yazar Nihat Behram, Türkiye’de okuma alışkanlığı olarak çok ciddi sıkıntıların olduğunu ifade ederek, “Oldukça yoğun bir programım vardı. Bu daveti aldığımda çok şaşırdım. Önce bir kitabevi açılışı olduğunu zannettim. Tekrar tekrar buranın ne olduğunu sordum. Bir yerel yönetimin gerçekleştirdiği kütüphane olduğunu anlayınca, programımın bütün yoğunluğuna rağmen buraya gelmeye karar verdim. İyi ki de, gelmişim” diye konuştu. Nihat Behram, törende şiirlerinden bir seçki sundu ve kitaplarını imzaladı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı