Advert

GÖZLER, RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DA

YSK’nın 1 Kasım seçimlerinde Güneydoğu’dan gelen “sandıkların taşınması” taleplerine red kararı vermesinin ardından gözler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrildi.

GÖZLER, RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DA
Bu içerik 133 kez okundu.
Advert

YSK il ve ilçe seçim kurularından gelen sandık taşıma taleplerini karara bağlamak üzere toplandı. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada sandık taşınmasına ilişkin taleplerin reddedildiği bildirildi. 1 Kasım seçimlerinde herhangi bir şekilde sandık taşınması yapılmayacak. YSK açıklamasında 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde güvenlik nedeniyle bazı sandık bölgelerinin güvenli başka sandık bölgelerin taşınmasına ilişkin ilçe seçim kurullarından gelen taleplerin değerlendirildiği ve oy çokluğuyla bu taleplerin reddedildiği belirtildi.

 

YSK’nın red kararından sonra Ankara kulisleri hareketlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın YSK’nın bu kararından sonra alacağı tavır merak ediliyor. 7 Haziran 2015 seçiminde Güneydoğu’da halkın zor ve tehditle HDP’ye oy verdiğini savunan AK Parti üst kurulunun, terörü bahane ederek sandıkların taşınması istemi valiler aracılığıyla il ve ilçe seçim kurullarına bildirilmiş hatta bu yönde bir takım çalışmalar yapılmıştı. YSK’nın kesin kararı olmadan valilerin isteğiyle böyle bir şeyin olamayacağını ve bunun Anayasal bir suç olduğunu dillendiren muhalefetin ise YSK’nın aldığı bu karardan memnun olduğu görülüyor. Ama asıl sorun bundan sonra ne olacağıyla ilgili.

 

AK Parti’nin HDP’nin barajı aşmaması için denediği tüm yolların tükendiği yorumları yapan analistlerin, YSK’nın bu kararından sonra 1 Kasım seçimlerinin de tehlikeye girebileceği konusunda fikir beyan etmeye başladılar. Hatırlanacağı gibi sosyal medya fenomeni Fuat Avni haftalar öncesinden, “seçimlere kısa bir süre kala terör olayları artacak ve bu kargaşalık bahane edilip seçimler ertelenecek çünkü Cumhurbaşkanı’nın düşüncesi bu yöndedir ” diye yazmıştı.

 

Türkiye, önümüzdeki günlerde hangi sebeple olursa olsun alınacak bir dizi kararlarla geleceğini şekillendirecek. Karar merci’inin 1 numaralı isminin ağzından çıkan tek bir söz 1 Kasım seçiminin ertelenip-ertelenmeyeceğiyle ilgili ipuçlarını bizlere verecek.

 

Ancak Fuat Avni’nin yazdığı gibi umarım bu süreçte terör olayları tırmanmaz. Toplumda infial yaratacak davranışlardan kaçınılır.

 

Hep birlikte bekleyip, göreceğiz…

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AKP Kadın Kolları'ndan Sevgi Yolu Projesi
AKP Kadın Kolları'ndan Sevgi Yolu Projesi
Cildimizi kışın etkilerinden nasıl koruruz?
Cildimizi kışın etkilerinden nasıl koruruz?