Advert

MANAVGAT BELEDİYESİ Mİ? VURUN ABALIYA GİTSİN..!

Büyükşehir Belediye Yasası öncesi Sarılar Belde Belediye sınırları içerisinde kalan ve bu belediyece işletme ihalesi yapılan Manavgat Şelalesi’nin işletme hakkını alan firmanın işletme süresinin sona ermesi ve Manavgat Belediyesinin yasal süreci işletmesi

MANAVGAT BELEDİYESİ Mİ? VURUN ABALIYA GİTSİN..!
Bu içerik 124 kez okundu.
Advert

İçinde rant barındıran her kamu ihalesi ortak sevgileri çoğaltır. Ortak sevgiler bazı azınlık guruplar için çoğalırken, büyük çoğunluğun ortak sevgileri kimsesizlikten yok sayılır ve unutturulmaya çalışılır. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen suskunluğunu bozarak yüklenici firma ile yaşananları ve bilinmeyenleri yazılı olarak kamuoyuna duyurdu. Sözen’in açıklamasında dikkatimizi çeken iki önemli noktanın olduğunu gördük. Yetkisi olmadığı halde bir mahkemenin tahliye işlemine tedbir koyması ve firmanın CLK’ya taahhüt ettiği 70 bin TL’lik elektrik borcunu ödememiş olması. Manavgat Belediyesi’nin şelale içerisinde işletmeleri olan esnafın mağdur olmaması için belediye olarak bu borcu üstleneceklerini beyan etmesi işin başka bir yönü olarak karşımıza çıkıyor.

 

Müfettişlerle hemhal olan bir belediye

 

Bu belgelenmiş gerçekler ortada durur iken kamu haklarını korumakla yükümlü Manavgat Belediyesi’ni gerçek olmayan iddialarla suçlamak bizlere ister istemez; “Manavgat Belediyesi mi, vurun abalıya gitsin!” vecizesini hatırlatıyor. 2009 yılından beri İçişleri Bakanlığı müfettişleriyle hemhal olan belediye yetki ve çalışanlarına öğrenip araştırmadan suçlamalar getirmek o insanlara yapılan en büyük haksızlıktır.

 

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in kamuoyuna duyurusu şöyledir:

 

“Son günlerde Manavgat Şelalesi’ndeki basit bir tahliye işlemi konusu, hukukçular kanalıyla kamuoyunda bazı basın-yayın organları da kullanılarak saptırılmıştır. Bu yanlış yayın ve haberlerde Manavgat Belediyemiz, baskıcı, hukuksuz, turizme zarar veren bir belediye olarak tanıtılmış, Manavgat Şelalesi’ndeki işletmeci ise aksine mağdur pozisyonunda gösterilmiştir.

 

Manavgat Şelalesi her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği, doğal güzelliğimiz ve bölgemizin birinci derecede en önemli varlığıdır.  Şelale Bölgesinin Manavgat turizm ve ekonomisine daha çok katkı yapacak şekilde düzenlenip büyütülmesiyle ilgili hayallerimiz, hedeflerimiz ve hazırlanmış projelerimiz mevcuttur. Manavgat Şelalesi Kentsel Tasarım Projesi, 2014 yerel seçim sürecinde de vurguladığımız gibi ilk değerlendireceğimiz projelerden birisidir.

 

İşgalci pozisyonunda bir işletme

 

Büyükşehir Yasası ile birlikte Manavgat Şelalesi de, belediyemizin hizmet alanına geçmiştir ve omuzlarımızdaki sorumluluğu oldukça büyüktür. Bu kadar önemli bir değerimiz olan koskoca Manavgat Şelalesi’nde işgalci pozisyonunda bir işletme vardır. Ve bu işgalci işletmeci hukukçular kanalıyla kamuoyunu sürekli olarak yanlış bilgilendirmektedir. İşletmeci kuruluşun lehinde olacak şekilde yaptırılan haberler son derece yanlış ve taraflıdır.

 

 

Manavgat Şelalesi kamunun hakkıdır

 

 

Yönetimimizdeki Manavgat Belediyesi, halkımızın verdiği güven ve yetki ile bu güne kadar haktan ve hukuktan hiçbir zaman sapmamıştır. Kamunun hakkına saygılı olmuştur. Manavgat’ın doğal, tarihi ve turizm zenginliklerinin, yine Manavgat halkı yararına, hakça kullanmak, kullandırmak ve değerlendirmek yetkisi belediyemizindir. Manavgat Şelalesi kamunun hakkıdır ve bu hakkı korumak görevi belediyemizindir.  

Bütün yatırımlarını ve çalışmalarını turizm hassasiyetiyle gerçekleştiren Manavgat Belediyemizin işgalci bir işletmeciye yasalar ve yönetmelikler nezdinde yaptığı uygulama, hukukidir, kamunun hakkını korumadır.

 

Yasalara ve hukuka olan saygımız ise tüm çevrelerce bilinmektedir.

 

Manavgat Şelalesi’ndeki işgalci işletmeciyle tarafımız arasında yaşanan hukuki süreç şu şekilde işlemiştir.  

 1-Sarılar Belediyesi kapandıktan sonra belediyemiz sorumluluk alanına giren Şelale Tesislerinin kira sözleşme süresi 17.10.2014 günü sona ermiştir.

               Belediye ; kira sözleşmesinin uzatılmayacağına dair iradesini kira ilişkisini başlatırken ihale şartnamesi ve sözleşme ile ortaya koymuş,işletmeci bunu bilerek ihaleye girmiş ve sözleşme ve taahhütname ile de sözleşmenin yenilenmeyeceğini ,  17.10.2014 günü tahliye ederek teslim edeceğini peşinen  kabul etmiştir.

               Devlet İhale Kanunu gereğince kiraya verilen ve sözleşme süresi biten taşınmazın Kaymakamlıkça tahliyesi gerekmektedir. 2886 sayılı yasanın 75.maddesi belediye taşınmazları için de uygulanacağından ,süresi biten sözleşmenin yıldan yıla uzatılması mümkün bulunmamaktadır.

              2- Tahliye başvurumuz Kaymakamlık makamınca uygun bulunmuş, tahliye işlemleri başlatılmış, işletmeci idare mahkemesinde kaymakamlık işleminin iptali için dava açmış, açılan davada mahkemece yürütmenin durdurulması talepleri reddedilince tahliye işlemleri başlatılmıştır.

                İdare mahkemesince yürütmenin durdurulması talepleri  reddedilmesine rağmen, Bölge İdare Mahkemesine yaptıkları itiraz sonucu bu mahkemece yürütme durdurulmuş ve tahliye işlemi de  bu karar doğrultusunda  durdurulmuştur.

               Tahliye edileceğine dair işletmeciye belediyece gönderilen tebligatın iade olması nedeni ile mahkeme kaymakamlık işleminin iptaline karar vermiştir.

               Oysa;7201 sayılı Tebligat Kanununun 32.maddesi gereğince, tebligatın  usulsüz olması halinde muhatabı tebliğden haberdar olmuş ise tebligat muteber sayılır . Muhatabı yani işletmeci tebliğden haberdar olmuş ve dava açmıştır. Artık tebligat yapılmadığı gerekçesine dayanılamaz.

               Açık yasa hükmüne rağmen mahkemece verilen iptal kararını doğru bulmasak da hukuka olan saygımız, inancımızla sürecin neticesini beklemekteyiz.

               3-Karar doğrultusunda belediyemizce tebligat noter vasıtası ile yenilenmiş ve kaymakamlıktan yeniden tahliye istenmiştir. İşletmeci bu işleme de dava açmıştır.

               Mahkeme yine yürütmenin durdurulması talebini kabul etmemiş, işletmeci bu defa yetkisiz mahkeme olan Manavgat Asliye Hukuk Mahkemesinden tedbiren tahliyenin durdurulmasını istemiş, mahkemenin verdiği 19.08.2015 tarihine kadar tahliyenin tedbiren durdurulması kararı üzerine tahliye işlemi ikinci defa durdurulmuştur.

               Yaptığımız itiraz üzerine Manavgat Asliye Hukuk Mahkemesi hatalı tedbir kararını 14.08.2015 günü kaldırmış, tebligatların geçerliliğinin tesbitine ve işletmecinin kiracılık sıfatının kalmadığına, mevcut işletmecinin bu yerde işgalci olduğuna karar vermiştir.

                4- Aradan geçen 5 gün zarfında daha önce yürütmenin durdurulması kararı vermeyen aynı mahkeme ve aynı heyet bu defa 19.08.2015 tarihinde yürütmenin durdurmasına kararı vermiştir.

  Adalete olan inancımız tamdır          

               5- Manavgat Asliye Hukuk Mahkemesi idare mahkemesi tarafından 19.08.2015 tarihinde dosyanın değerlendirileceğine dair her hangi bir kararı olmadığı halde 19.08.2015 tarihine kadar tahliyeyi tedbiren durdurmuş ve itirazımız üzerine tedbir 14.08.2015 günü kaldırılmıştır. Ve daha önce yürütmenin durdurulması talebini kabul etmeyen aynı mahkeme yürütmeyi 19.08.2015 tarihinde durdurmuştur.

                İhale şartnamesi, sözleşme, içtihatlar ve mevzuat doğrultusunda korunması gereken yasal bir hakkı olmadığı halde art niyetli olduğunu düşündüğümüz işletmecinin süreçteki müracaat taleplerini yasalara saygılı olmamıza rağmen doğru bulmamaktayız.

                Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir, kanunlarla yönetilir. Kanunların sadık uygulayıcıları da Hâkimler ve mülki amirlerdir. Hukuka ve er geç yerini bulacak olan adalete inancımız tamdır.

              Ancak bütün bu yasal süreç devam ederken işletmenin sorumluluğunu aldığı yeri kötü kullandığı da bakanlıkların yaptığı denetimlerle ortaya çıkmıştır. Söz konusu işletme, bölgede devlete olan yükümlülüklerini bile yerine getirmemektedir. 10 yıldır kullandığı elektriğin borcunu ödemediği için elektrik şirketi ile icralık olan işletme, kendi suçunu, hukukçusunu ve basını kullanarak belediyemize atmaya çalışmaktadır.

              Ancak Manavgat Belediyemiz, tüm bu olanlara rağmen halkımızı mağdur etmemek, turizmin de zarar görmemesi için gerekli tedbir ve önlemleri alacaktır. Belediyemiz önümüzdeki günlerde aydınlatmaları ve arıtma tesisi pompalarını çalışır hale getirecektir.

 

Takdiri Manavgat halkına ve kamuoyuna bırakıyoruz…

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 ‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti