Advert

CEMAATLER BUNUN NERESİNDE?

Siyasetin yörüngesinde dönen insanımız, kurulacak bir koalisyon hükümetinin umuduyla ittifaklarla yatıyor, ittifaklarla kalkıyor. İlçemizde de durum diğer kentlerden farklı değil. Siyasetle haşır neşir olanların dışında, halkımızın büyük bir çoğunluğunun

CEMAATLER BUNUN NERESİNDE?
Bu içerik 136 kez okundu.
Advert

Esnaf, turizmdeki yüzde onluk turist azalışından memnun değil. Oteller, yeni personel istihdamı yaratamadıkları gibi eski personellerine ücretsiz zorunlu izin vermeye başladılar bile. Küçük bir azınlığın dışında çoğunluk yarınından umutsuz evine nasıl ekmek götüreceği hesapları içerisinde. İşte bu şartlar altında girilen 7 Haziran seçimlerinde Manavgatlı seçmen de tercihini yaparak oyunu kullandı. Belki kendi partisine oy verdi belki de ekmeğini yediği birinin hatırına yönlendirilmiş oyunu kullandı. Kimseleri ama kimsecikleri kullandığı oyu yüzünden yargılamaya ve de ötelemeye hakkımız yok. Bu tercih kişinin kendi vicdani özgürlüğüdür.

 

Bizim asıl sorgulamamız gereken seçim sonuçları sonrası değerlendirmeler yapan siyasi partilerin ilçe başkanları olmalıdır. AK Parti İlçe Başkanı Hasan Öz’ün dışında CHP ve MHP ilçe başkanlarının yaptıkları açıklamaları doğru bulmadım. CHP ve MHP ilçe başkanlarının açıklamaları bana 5 vekil adayına karşı 1 vekil adayının alnının akıyla Manavgat Meydan Muharebesi’ni kazanmasını anımsattı. Görüldü ki, listenin ilk dört sırasında 3 Manavgatlı ismin olması MHP’yi Manavgat’ta birinci parti yapmaya yetmiyor. Aynı durum CHP içinde geçerli.

 

CUMHURİYET HALK PARTİSİ (CHP)

 

Yerel seçimi bir kenara bırakırsak CHP’de 2011 yılından beri kendisini ikinci parti olmaktan kurtaramıyor. Önseçim yaparak seçime giren bir parti wwwgrafik yapısı da uygun olmasına ve ayrıca seçmen sayısı artmasına rağmen Şükrü Sözen’in yerel seçimde aldığı oy sayısından 10 bin oy aşağıya alıyor. Bu gerçekliği de, “yerel seçim başka, genel seçim başka” diyerek geçiştirmeye çalışıyorlar. Ama sokaktaki vatandaşlar ile partililerin farklı  farklı yorumlar yaptıklarını da bilmiyor değiller. Özellikle CHP’li seçmenler, yıllardır partiye kümelenmiş aynı yüzleri görmekten yorulduklarını belirtiyorlar. Kendi kişisel egolarını, partinin tabana yayılarak büyümesi yerine partinin küçülmesi için kullandıkları düşüncesi içerisindeler.

 

Sanki bu yüzler, herhangi bir seçimde herhangi bir görev verilmediği taktirde oyuncakları elinden alınmış çocuklar gibi ağlayacak gibi duruyorlar. Ekip çalışması ruhundan uzak, ‘ben bilirim’ tavrıyla aday ayrımı yapan bu zihniyet, CHP’nin Manavgat’ta mağlubiyetinin baş mimarı olmuştur. Kimse kimseyi aldatmasın, kandırmasın ve bahaneler arkasına sığınmasın. CHP Manavgat ilçe yöneticileri ile onların oluşturduğu seçim komite üyeleri kaprislerine yenik düşerek sınıfta kalmışlardır. Seçim sonuçlarının hemen sonrasında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na atıfta bulunarak, ‘bu genel başkanla bu işler olmaz. İstifa etmeli’ düşüncesinde olan bu anlayışın bütünleme sınavlarında sınıflarını geçeceğinde de kuşkuluyum. Birbirlerine karşılıklı olarak notlar vererek sınıflarını geçseler de; CHP’li seçmen gözünde var oldukları sürece CHP hep sınıfta kalacaktır.

 

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ (MHP)

 

MHP tabanının büyükçe bir kesiminin İlçe Başkanı Karadağ’ın açıklamalarına kafayı takmış durumda. Karadağ, Manavgatlı üç vekil adayının listede olmasına rağmen arzu edilen başarıyı yakalayamamış olmanın üzüntüsünü haklı olarak yaşıyor. Belki de alınan bu başarısız sonucun üzüntüsüyle başarısızlığı Manavgat halkına yüklüyor. Karadağ’ın aslında yüksek sesle dillendirmese de bu açıklamasıyla cemaate bir gönderme yaptığını düşünüyorum. Hatırlanacağı gibi Süleyman Hilmi Tunalı’nın öğrencileri, 2014 yerel seçiminde son anda MHP’ye oy vermekten vazgeçerek tercihlerini CHP’den yana kullanmıştı. MHP, bu genel seçimde sıralamadaki adayları Dr. Adem Uslu ile Alanyalı Cafer Uyar’ın cemaat ilişkilerinden dolayı tercihlerini MHP’den yana kullanacaklarını umuyorlardı. Ama bu gerçekleşmedi. Manavgat’ta tercih konusunda özgür bırakılan cemaat mensubu seçmenlerin ancak yüzde 30’unun MHP’ye oy verdiğini çıkan sonuçlardan değerlendirebiliyoruz. Cemaatin Antalya coğrafyasında Menderes Türel ile olan sıkıntılarını çözerek yüzde 70 oranında AK Partiye yöneldiğini de biliyoruz. Bundan dolayıdır ki, cemaatin yapısını tam analiz etmeden dolaylı yolla da olsa seçim başarısızlığını cemaate yüklemek bazı gerçeklerin üstünü örtmek anlamına gelmektedir. Bundan dolayı da MHP, teşkilat içerisindeki dalgalanmalara neşter vuramamış, küskünlerle uzlaşı yönüne gitmemiş ya da gidememiş ve o kaçınılmaz sonla yüzleşmek durumunda kalmıştır. Türkiye genelinde oylarını arttıran MHP, Manavgat’ta maalesef yerinde saymıştır ve CHP ile aynı kaderi paylaşmıştır.

 

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ (AK PARTİ)

 

Manavgat’ta dâhil Antalya’nın 16 ilçesinde birinci parti olan AK Parti için söylenecek çok fazla bir şey yok. Diğer siyasi partilerin yüklenmelerine aldırış etmeyerek, onlara cevap vermeyerek kendi seçim kampanyalarına yoğunlaşan ilçe teşkilatı kendileri için olumsuz görünen bir seçimi lehlerine çevirmeyi bilmişlerdir. 6. Sıradaki adayları İbrahim Aydın’ın yıpranmamış ismi, tanınırlığı ve sempatisini çok çalışarak sandığa yansıtmışlar ve sandıktan da birinci parti çıkarak üzerlerine boşalmak için bekleyen kapkara yağmur bulutlarının boşalmasını şimdilik savuşturmuşlardır.

 

HALKLARIN wwwKRATİK PARTİSİ (HDP)

 

Halkların wwwkratik Partisi (HDP), Manavgat’ta CHP ve sosyalistlerden devşirdiği oylarla oy oranını arttıran bir parti konumuna yükselmiştir. Manavgat’ta alınan 5 bin 515 oyla Antalya’da çıkardıkları bir milletvekiline katkı koymuşlardır. Mikro milliyetçiliğin yoğun yaşandığı Manavgat’ta HDP ilçe örgütünün bu başarılarından sonra Manavgat’ta nasıl bir siyaset yolunu tercih edeceği merak ediliyor. Yaptığımız görüşmede Türkiye’nin partisi olduklarının altını çizen Manavgat İlçe Örgütü Başkanı Cafer Şengül’ün Manavgat halkının kendilerini anlamaya davet etmesi, aslında bizlere nasıl bir yol izleneceği yolunda ip uçları vermektedir.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Asfaltta Muratpaşa imzası
Asfaltta Muratpaşa imzası