Advert

Bermuda şeytan üçgeni

Esnaf örgütlenmesinin akil adamı Manavgat’ta, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu’na (TESK) bağlı 5 adet oda vardır. TESK’in Başkanı hani şu meşhur çözüm sürecini halka anlatmak için hükümet tarafından görevlendirilen ‘akil adamlardan’ Bendevi Pal

Bermuda şeytan üçgeni
Bu içerik 96 kez okundu.
Advert

Bakkal amca öldürülmüş yerine koca koca alışveriş merkezleri bu zat zamanında kurulmuştur. Bütün bunlar olurken sessizliğe bürünmüş bir konfederasyon yönetimi ve hükümetin dümen suyuna girmiş bir başkan. Tepe yönetim böyle basiretsiz olursa garibim üye odalar ne yapsın? Örneğin Manavgat Bakkallar ve Büfeciler Odası Başkanı Abdullah Akça ne yapsın? Bu şartlar altında odasının tüzel kişiliğini nasıl korusun?  Birde Antalya’da sadece ismi var olan ve hiçbir işlevi olmayan Antalya Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) vardır. Bu birliğin başkanı da pastacılar odası başkanı Abdullah Sevimçok’dur.

 

Pazarcılar ile Servisçiler Odası üvey evlat mı?

 

Bu ahval ve şeriat içerisinde Abdullah Sevimçok kendisini konfederasyon yönetimine Abdullah Akça’da Antalya’daki birlik yönetimine kendilerini seçtirme başarısını göstererek siyaseten bir yerlere tutunmuşlardır. Zaten tek başarıları da öyle ya da böyle bu listelerde yer almaktan ibarettir. Oturdukları koltukları kaybetmeme uğruna her türlü siyasi ittifaka girmekten çekinmeyen bu zat-ı muhteremler, Manavgat’ta da güç birliği oluşturma çabası içerisine girmekten beis duymamaktadırlar Oluşturmaya çalıştıkları bu güç birliği sayesinde de kendileri gibi düşünmeyen diğer odaları da tahakküm altına alma adına psikolojik savaş başlatarak Pazarcılar Odası ile Servisçiler Odasına üvey evlat muamelesi çekmektedirler.

 

İtibarsızlaştırma operasyonları sürüyor

 

Bunun en son örneğini ‘Ahilik Haftası’ kutlamalarında gördük. Geçmiş yıllarda tüm oda başkanları ortak bir kutlama çerçevesi çizer ve esnaflar için önem arz eden bu haftayı 2-3 güne yayarak masrafları bölüşürlerdi. Kimse kimseyi üzmez herkes işine bakardı. Etkinliklerde de esnaf diğer günlere nazaran biraz daha iyi iş yapardı. Sanki o günler tarihte kaldı ve her şey yenilenen oda seçimleriyle birlikte başkalaştı. Garip garip işler olmaya başladı. Bazı oda başkanları kendi seçimlerini bir yana bırakarak, diğer odalara başkan arama peşine düştüler. Siyasilerden, cemaat gruplarından aldıkları destekle de bunda başarılı oldular. Ancak tüm odalara hâkim olma planları Pazarcılar ile Servisçiler Odası’nda tutmadı ve B planlarını devreye soktular. Ele geçiremedikleri bu iki odayı birlik ve konfederasyon nezdinde itibarsızlaştırmak. Daha önce birçok kez gözlemlediğimiz itibarsızlaştırma operasyonu MESO’nun, Ahilik Haftası kutlama organizasyonunda açıkça ortaya çıktı. Ahilik felsefesiyle uzaktan yakından ilgisi olmayanlar baş tacı edilirken, bu kültürün asıl sahipleri yok sayıldı.

 

Ahilik, esnaf dayanışma teşkilatıdır. Halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir. Kendi kural ve kurulları vardır. Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzendir.

 

Bu tanımlamadan yola çıkarak kendilerini arzın merkezine yerleştiren ilgili oda başkanlarına soralım:

  •  

   Acaba sizler Ahilik anlayışınızı hangi tanımlamayla özdeştiriyorsunuz?

 

Şayet cevabınız; birlik- beraberlik, kardeşlik ve yardımseverlik ise, gözümüzün içine baka baka yalan söylüyorsunuz demektir.

Esnaf çoğunluğunun en çok sorduğu soruların başında gelen ve geçen hafta sorduğumuz soruyu bir kez daha yinelemekte yarar var sanırım.

  • Odalar gerçekten de ne işe yarar?

 

Bilen varsa beri gelsin…

 

 
 
 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı