Advert

CHP İl Kongresinden İzlenimler

12 Ekim Pazar Günü yapılan CHP Antalya İl Kongresi’nde beklenildiği gibi İl Başkanlığına İl Genel Meclisi Eski Başkanı Cavit Arı seçildi. Çarşaf liste ile gidilen il yöneticilerinin belirlendiği seçimde ise Cavit Arı’nın listesi bir istisna dışında delege

CHP İl Kongresinden İzlenimler
Bu içerik 75 kez okundu.
Advert

Devrim Kök, helallik istedi

 

Cavit Arı 594 kayıtlı delegeden 271’inin oyunu alırken il başkanı Devrim Kök ve Mustafa Akaydın’ın desteklediği Bahadır Manyaslıoğlu ise 185 oyda kaldı. 3’ncü aday Mesut Şimşek ise 11 oy alabildi. Divan heyetinin seçimi öncesi kürsüye gelerek konuşmasını tapan Devrim Kök, delegelerden helallik istedi. Kök’ün konuşması yer yer tepkilere neden oldu. Misafir tribününde oturan bir delegenin Mustafa Akaydın’ı da kastederek, “Bu partiyi satmaya utanmadınız mı?” tepkisine çok sinirlenen Kök;“ Bana her eleştiriyi getirebilirsiniz ama bana asla partiyi sattı diyemezsiniz” mealinde cevap verdi. Kök’ün en çok eleştirildiği telefonlara çıkmama konusunda da “hepimiz insanız. Bazen gelgitlerimiz oluyor. Çok yoğun ve tempolu günler yaşadık, telefonlarına cevap veremediğim dostlarım olduysa hepsinden özür dilerim” diyerek bir nevi günah çıkardı.

 

Divan heyetini dört saatte seçtiler

 

Kök’ün konuşmasının ardından divan heyetinin seçimine geçilecek derken geçilemediği görüldü. Devrim Kök’ün her üç adayın ekibiyle daha önce koordinasyonu sağlayamaması ortak bir aday üzerinde anlaşılmamasına neden olduğu görüldü. Divan heyetinin seçimi, CHP’de kanıksanmış kavgaları beraberinde getirdi. Belki sandalyeler havada uçmadı ama büyümeye yatkın olaylara polis müdahale etti. CHP’nin sağa kaydığı düşüncesiyle hareket eden gurubun divan başkanlığı için önerdiği Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan oldu. Sol grubun çatı aday olarak lanse ettiği Cavit Arı ekibinin ise önerdiği isim, Milletvekilliği ve büyükşehir belediye başkanlığı yapmış Bekir Kumbul oldu.

 

 

Antalya’yı, Antalyalılar yönetsin

 

Açık yapılan oylama sonuç vermedi. Delegelerden toplanan boyun kartları oy verecekleri aday lehine ayrıştırıldı oda sonuç vermedi. Çare olarak kura çekilmesi yöntemi denendi. Kurada kazan sol grubun adayı Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan olunca bu kez de salonda itirazlar ve uğultular yükseldi. Hatta bazı delegeler; “Antalya’yı Antalyalılar yönetsin!” diyerek mikro milliyetçilik yaptılar. Tabi bunlar yaşanırken itiş kakışlara ve de küfürleşmelere kulağımız alıştığı için çok fazla da önemsemiyoruz. 3’üncü yolda tutmayınca Antalya Milletvekili Parti Meclisi Üyesi ( ki salondaki en üst parti yetkilisi) Gürkut Acar’ın divan başkanlığı için ismi ortaya atıldı. Acar ismine Arı ekibinden itiraz geldi çünkü Acar, sol grubun adayı Manyaslıoğlu’na açıkça destek verdiğini beyan etmişti. Saat 10.00’da başlayan kongrede saatler 15.00’i gösterdiğinde hala divan seçimine geçilememişti. Uzak ilçelerden gelen delegelerin sabrı taşma noktasına gelmiş ve birçoğu da oy kullanmadan gerisin geriye yola koyulmuşlardı. Bekleyişin getirdiği bıkkınlık ve de hadi şu seçimi yapalım da nasıl olursa olsun tavrının gelişmesiyle nihayet Zeki Durmaz isminde karar kılındı. Zeki Durmaz başkanlığındaki divana sol kanadın temsilcisi olarak Manavgat delegesi Mustafa Gök, diğer ekip adına da Gülçin Altındağ eşlik etti.

 

Konuşma süreleri 25 dakika idi

 

Ve nihayet sıra adayların konuşmalarına geldi. Kürsüye ilk gelen Cavit Arı idi. Konuşma süreleri 25 Dakika olarak belirlendi. Arı, toparlayıcı bütünlük mesajları veren bir konuşma yaptı, seçildiği takdirde istifa ederek 2015’te milletvekili adayı olmayacağı garantisini verdi. İkinci konuşmacı Mesut Şimşek oldu. Şimşek’in heyecanlı ve hazır olmadığı görüldü. Şimşek konuşurken divan başkanının yönetime gireceklerin isimlerini yazdırmalarını anons etmesi doğal olarak konuşmacıyı wwwrolize etti. Şimşek buna itiraz ettiyse de salon yarı yarıya zaten boşalmıştı. Şimşek, kendisine ayrılan sürenin tamamını kullanmadan konuşmasını bitirdi. Kürsüye üçüncü aday Manyaslıoğlu geldiğinde bindirilmiş kıtaların yerlerini aldıkları görüldü. Manyaslıoğlu sol söylemlerin ağırlıklı olduğu güzel bir konuşma yaptı. Konuşma metni iyi hazırlanmıştı ve ne yalan söyleyelim Bahadır Manyaslıoğlu’da metnin hakkını fazlasıyla verdi. Tam 45 dakika konuştu yani süresini 20 dakika aşmasına rağmen kimse itiraz etmedi. Hatta divan başkanı, “Sayın Manyaslıoğlu sabaha kadar konuşsa dinlenir” diyerekten bir espri bile yaptı. Her ne kadar seçimi Cavit Arı kazanmış olsa da salonun mutlak hâkimi Manyaslıoğlu idi.

 

 

 

Baykal karşıtları, bu kez Baykal’ı destekledi

 

CHP Antalya İl Kongresi 30 Mart başarısızlığının bir anlamda yarım kalan hesaplaşmasını da beraberinde taşıdı. İl eski başkanı Devrim Kök’ün kendi kongresinde belirlediği il delegeleri Kök’ün il başkanlığı döneminde en önemlisi de 30 Mart seçim kampanyasında yaptığı yanlışlara prim tanımayarak Manyaslıoğlu nezdinde Mustafa Akaydın’la birlikte kendisini de cezalandırmış oldu. Dikkat çeken en önemli konulardan biri de bugüne kadar siyasette yol arkadaşlığı yapan ve Kök’ün il başkanı seçildiği kongrede kurum heyetinin en üstünde olan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın Kök ve Akaydın’ı terk ederek Baykal’la birlikte Cavit Arı’yı desteklemesi oldu. Arkasında bindirilmiş kıtalarla salona giren Büyükşehir Eski Başkanı Mustafa Akaydın delegeler tarafından ilgi ve alaka görmedi.

 

Sürpriz ittifaklar yapıldı

 

İlginç ittifakların yaşandığı CHP Antalya Olağan İl Kongresi’nde mevcut ilçe belediye başkanları başta Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise il delegesi olan taraftarları ile birlikte açıktan Cavit Arı’nın seçilmesi için kulis faaliyetlerinde bulundular. Bugüne kadar asla bir araya gelemeyecekleri düşünülen yapılar, il kongresinde sürpriz ittifaklarını da beraberinde getirdi. Devrim Kök’ü il başkanlığına taşıyan başta Manavgat olmak üzere delege yapıları hem il başkanlığında hem de il yönetim kurulu seçimlerinde ortak tutum alarak çarşaf listede kendi listelerinin delinmemesi için blok oy kullanmaya özen gösterdiler. Oylama başladığı zaman 54 delegeli Manavgat cephesi ise yaklaşık 40’ın üzerinde delegesiyle blok oy kullanarak Cavit Arı’ya destek verdi. Cavit Arı başkanlığında oluşan ve çarşaf liste ile seçilen il yönetim listesi ise tam bir pazarlıklar manzumesi ile oluşturuldu. Liste incelendiği zaman seçilen il yönetim kurulu üyelerinin yarısını Baykal’ın belirlediği görülecektir. Cavit Arı ise daha çok beş yıl birlikte çalıştığı il genel meclisinde yol arkadaşlığı yaptığı Halil Kula, İlhan Buğdaycı gibi isimlere listesinde yer vererek bir nevi arkadaşlarına vefa örneği göstermiş oldu. Her iki tarafta milletvekili adayı olmayı düşünen önemli sayıdaki isimler ise güçlü olduklarını göstermek için yandaşlarından oluşan 15’er kişilik aralıktan liste dağıttılar. Ancak delege bu isimlere itibar etmeyerek dağıtılan blok listeye oy vermeyi tercih etti.

 

 

Manavgat delegesi Cavit Arı dedi

 

Manavgat yönünden il yönetim kurulu üyesi seçilen Halil Kula, Cavit Arı ile birlikte görev yapacak. Manyaslıoğlu listesindeki iki Manavgatlı isim olan Ali Aktaş ve Leyla Göllü ise listeyi delemeyerek başarısız oldular. Geçtiğimiz Pazar günü yapılan CHP Antalya Olağanüstü İl Kongresi’nin kaybedeni eski il başkanı Devrim Kök ve eski belediye başkanı Mustafa Akaydın oldu. Devrim Kök’ün kendi belirlediği il delegasyonu 30 Mart’ta yaşanan kaosun hesabını bu iki isim nezdinde Manyaslıoğlu ve ekibine keserek cezalandırma yoluna gitti. Kongrenin kazananları ise başta Deniz Baykal olmak üzere Cavit Arı, Ümit Uysal ve ilçe belediye başkanları oldu. Yani her şeyi ben bilirim mantığı ile partiyi yöneten ve 30 Mart’ta yaptıkları hatalar ile bir nevi Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı Menderes Türel’e altın tepsi ile sunanlar keser döner sap döner bir gün gelir hesap döner vecizesinde olduğu gibi cezalandırılmış oldu. İl başkanı seçilen Cavit Arı aslında ateşten bir gömleği üzerine giydi. Çok sayıda milletvekili adayı var ve Arı yaptığı konuşmada ön seçim sözünü de verdi. Bakalım daha önce bu sözü verip daha sonra sözünü unutan ve yoluna hiçbir şey olmamış gibi devam eden Devrim Kök’ün aksine Cavit Arı 2015 milletvekilliği seçimlerinde Antalya için verdiği ön seçim vaadini genel başkan Kılıçdaroğlu ve genel merkez yönetimine kabul ettirebilecek mi? Bu konuda daha önce kötü bir sınav veren ve son il kongresinde ittifak yaptığı Baykal’ı bu konuda ikna edebilecek mi?

 

 

Cavit Arı’da önseçim sözü verdi

 

Ancak sakin kişiliği ve il genel meclisinde 5 yıl yürüttüğü başkanlık makamında tecrübe sahibi olan Cavit Arı’nın hem Antalya siyasetine seviye getireceği hem de CHP’yi Antalya’da derleyip toparlayabileceği algısının güçlü bir şekilde dillendirilmesi Arı’nın önünde en büyük artı olarak yer alacaktır.

 

 

İşte yeni yönetim 

 

Buna göre CHP'nin Antalya'daki yeni il yönetimi Cavit Arı başkanlığında Yusuf Dinç, Şefik Dirgen, Zühra Doğan, Ayşe Eraydın, Bülent Erol, Semih Esen, Mehmet Emin Gündüz, Füsun Çevik Kahraman, Ali Özgür Karagöz, Fatma Karakoç, Şafak Toker Kıvrak, İbrahim Koçak, Mustafa Köleoğlu, Halil Kula, İhsan Özden, Yüksel Özdoğan, Süleyman Özer, Tevhide Öztürk, Muammer Saygılı, Okan Tezgel, Erdem Uğur, Gizem Us, Yusuf Zeybek, İsmail Cem Aldut, Mustafa Aras, Günseli Arkın, Esin Bilgiç, İlhan Buğdaycı ve Oğuz Kaçar'dan oluştu.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı