Advert

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ( haber-analiz) ANTALYA VE MANAVGAT

Merakla beklenen Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan seçimi toplam seçmenin yüzde % 38’i olan 20 milyon 800 bin oyla kazandı. 55 milyon 701 bin toplam seçmenin 34 milyon 891 bini Erdoğan’a oy vermedi.

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ( haber-analiz) ANTALYA VE MANAVGAT
Bu içerik 97 kez okundu.
Advert

Her ne şekilde olursa olsun AK Parti seçmeni başbakanları ve genel başkanları Recep Tayyip Erdoğan’ı yalnız bırakmamış sandığa giderek oyunu kullanmıştır. Bunun neticesinde de Recep Tayyip Erdoğan %51,8 oy oranı ile Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Bu sonuçlardan sonra MHP sessizliğe bürünürken, CHP’de muhalif kanadın seçimin hemen akabinde olağanüstü kurultay istemesi önümüzdeki günlerde siyasetin ısınacağı anlamına geliyor. Erdoğan sonrası AK Parti’nin geleceğinin de ne olacağı tartışmaları başladı bile

 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Antalya genelinde beklendiği gibi çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu rakibi olan Başbakan Erdoğan’ı geçerek ilk sırada yer aldı. AK Parti, 30 Mart yerel seçimlerinde Antalya genelinde 475 bin 897 oy alarak Menderes Türel’i Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na taşımıştı. 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise 457 bin oy alarak (yaklaşık olarak oylarda 20 bin azalma) başarılı olmaktan uzak bir görüntü sergiledi. Yeni Büyükşehir Yasası’ndan kaynaklanan sorunların hala çözülememiş olması vatandaşlar tarafından AK Parti’ye bir uyarı niteliği taşıdığı söylenebilir.

 

Manavgat’ta da Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılım çok düşük seviyede gerçekleşti. 30 binin üzerinde seçmen sadıklara gitmedi. Ancak AK Parti Manavgat’ta 46.069 oy alarak Antalya’nın diğer ilçelerine göre AK Parti il yönetiminin yüzünü güldürdü. Çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu Manavgat’ta ilk sırada çıkmasına rağmen 30 Mart yerel seçimlerinde CHP ve MHP’nin aldığı toplam oyun çok gerisinde kaldı. MHP’li önemli bir seçmen kitlesinin Erdoğan’a oy verdiği ile ilgili tartışmalar konuşulmaya devam ediyor

 

 ( 34 milyon 891 bin) Tablo şöyle: Toplam seçmen sayısı: 55 milyon 701 bin. Sandığa gitmeyen seçmen: 14 milyon 419 bin. Erdoğan’a oy veren seçmen: 20 milyon 800 bin. Çatı aday Ekmeleddinİhsanoğlu’na oy veren seçmen: 15 milyon 432 bin. HDP’ni adayı Selahattin Demirtaş’a oy veren seçmen: 3 milyon 950 bin. Sandığa gitmeyen 14 milyon 419 bin seçmenin yarısı bile oylarını kullanmış olsalardı, katılma oranı yükselecek belki de Recep Tayyip Erdoğan % 50 barajını aşamayacak böylece kozların paylaşımı ikinci tura kalacaktı. Tabi ki bu sayısal veriler sonucunda ortaya çıkan bir gerçeği de göz ardı edemeyiz. Her ne şekilde olursa olsun AK Parti seçmeni başbakanları ve genel başkanları Recep Tayyip Erdoğan’ı yalnız bırakmamış sandığa giderek oyunu kullanmıştır. Bunun neticesinde de Recep Tayyip Erdoğan %51,8 oy oranı ile Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Bu sonuçlardan sonra MHP sessizliğe bürünürken, CHP’de muhalif kanadın seçimin hemen akabinde olağanüstü kurultay istemesi önümüzdeki günlerde siyasetin ısınacağı anlamına geliyor. Bu durum sadece muhalefet partileri CHP ile MHP için geçerli değildir. Erdoğan sonrası AK Parti’nin geleceğinin de ne olacağı tartışmaları başladı bile. Abdullah Gül 28 Ağustos’taki AK Parti kongresine belki ağırlığını koyamayabilir ama itidalli ve sabırlı kişiliği gözönüne alındığında ilerleyen günlerde partinin başına geçebileceğini verdiği mesajların satır aralarından okuyabiliriz. Süreç taze ve her türlü gelişmeye gebe.

 

ANTALYA

 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Antalya genelinde beklendiği gibi çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu rakibi olan Başbakan Erdoğan’ı geçerek ilk sırada yer aldı. AK Parti, 30 Mart yerel seçimlerinde Antalya genelinde 475 bin 897 oy alarak Menderes Türel’i Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na taşımıştı. 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise 457 bin oy alarak(yaklaşık olarak oylarda 20 bin azalma) başarılı olmaktan uzak bir görüntü sergiledi. Bunda da Yeni Büyükşehir Yasası’ndan kaynaklanan sorunların vatandaşlar tarafından AK Parti’ye bir uyarı niteliği taşıdığı söylenebilir. Diğer üzerinde durulması gereken bir hususta Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in, Gülen ile Süleymancılar cemaatine karşı girdiği tutumun cemaatlere gönül bağı olan partilileri küstürmesi olarak düşünülebilir.  Seçime katılım oranının 30 mart yerel seçimine göre % 24 oranında düşük olmasına rağmen AK Parti yerel seçimde kazandığı başarıyı yakalayamıyorsa bunun hesabını verme sorumluluğunu Menderes Türel ile Mustafa Köse yüklenmelidir. Şayet bu ikiliden akla yatkın bir açıklama gelmediği taktirde AK Parti yapılanması başarısız adledilecektir. Bir süredir Mustafa Köse’nin İl başkanlığından ayrılabileceği konuşuluyor. 28 Ağustos’taki AK Parti Kurultayı ve 2015 milletvekilliği seçimi öncesi yapılacak Antalya İl Kongresi sonuçları Mustafa Köse’nin geleceğini ve kararını belirleyecektir. CHP ile MHP il başkanları her ne kadar seçim sonuçlarından memnun olmuş bir görüntü çizselerde, her iki partinin de 30 Mart seçimlerinde aldığı oy sayısını yakalayamamaları en büyük handikapları olarak öne çıkıyor. Her iki il başkanı da sayısal olarak bu oy kaybını katılımın düşüklüğüne bağlasalar da partililerinin çatı adayına olan tepkilerini iyi hesap etmek durumundadırlar. Basına yapılan açıklamalarda bu konuya değinilmese de içten içe fokurdayan bir kazanın ateşin alevinin yükseldiğini de görmek gerekir.

 

MHP İl Başkanı Osman Çetin

Cumhurbaşkanlığı seçiminin hemen sonrasında MHP Genel Merkezi sesizliğe bürünürken İl Başkanı Osman Çetin’in, MHP’den AK Parti’ye kayan oyların hesabını sormaları gerektiği özeleştirisini yapması parti tabanında memnuniyet yarattı. Osman Çetin’in bu çıkışının meyvelerini verip-vermeyeceğini ilerleyen günlerde görme şansına sahip olacağız. Henüz bu konuda bir şeyler söylemek için çok erken.

CHP İl Başkanı Devrim Kök

 

CHP İl Başkanı Devrim Kök ise seçim sonuçlarının kendileri için başarılı olduğunu beyan eden Mustafa Köse’ye göndermede bulunarak, “ AKP Antalya’da hezimete uğramıştır. Oy oranlarının arttığını söyleyenler katılım oranını dikkate almayarak kendini kandırmaktadır. Recep Tayyip Erdoğan’a nasıl hesap vereceğiz korkusu onları bu tür komik yalanlara sürüklemektedir” diyerek yalancılıkla suçlamıştır. 30 Mart yerel seçim hezimetinden sonra parti içerisindeki muhalif gurubun hedef tahtası haline gelen Devrim Kök’ün, Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarından sonra üzerindeki eleştirilerin bir süre askıya alınabileceğini söyleyebiliriz. Seçim hemen sonrasında muhalif gurubun kurultay istemesi, partinin grup sözcüsü Muharrem İnce’nin görevinden istifa edeceğinin söylenmesi, bir düğün için Bursa’da bulunduğu söylenen Deniz Baykal’ın Muharrem İnce’yle başbaşa görüşmesi gibi üstüste gelen tesadüfler zinciri, kafalarda soru işaretleri oluşturma açısından önemlidir. Deniz Baykal, kendi söylemediklerini kendisine yakın milletvekillerine söyletebilen kurt bir politikacı. Aylar öncesinden çatı adayını desteklemeyecekleri aşikar olan Baykal ve ekibinin, seçim sürecinde değişik amaçlarla ziyaretlerini sürdürmeleri gözlerden kaçmadı. Bu pencereden bakıldığında Devrim Kök’ün, Antalya’da Baykal ve ekibine karşı verdiği mücadelede Cumhurbaşkanlığı seçiminde başarıyı yakalaması elini güçlendirmiştir.

 

MANAVGAT

 

Antalya genelinde olduğu gibi Manavgat’ta da Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılım çok düşük seviyede gerçekleşti. 30 binin üzerinde seçmen sadıklara gitmedi. Ancak AK Parti Manavgat’ta 46.069 oy alarak Antalya’nın diğer ilçelerine göre AK Parti il yönetiminin yüzünü güldürdü. Çiçeği burnunda AK Parti Manavgat İlçe Başkanı Hasan Öz ve ekibi, önlerinde bir cumhurbaşkanlığı seçimi olduğu bilinciyle kimselerle kavga etmeden küskünleri partiye yeniden kazandırma çabasına ağırlık verdiler. Bu çabanın getirisini de en azından oy kaybına uğramayarak kendileri için başarı hanesine yazdırdılar. Böylece AK Parti Manavgat ilçe teşkilat yöneticilerinin olası bir başarısızlıkta seslerini yükseltmeye hazırlanan muhalif yapının sessizliğe bürünüp, köşelerine çekildikleri görülüyor. Çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu Manavgat’ta ilk sırada çıkmasına rağmen 30 Mart yerel seçimlerinde CHP ve MHP’nin aldığı toplam oyun çok gerisinde kaldı. MHP’li önemli bir seçmen kitlesinin Erdoğan’a oy verdiği ile ilgili tartışmalar siyasi kamuoyunda konuşulmaya devam ediyor olsa da Manavgat’ta MHP’li seçmenin % 10 civarında oyu AK Parti’ye gitmiş görünüyor. CHP’de ise bu oranın % 4 civarında olduğu söylenebilir. Zaten sandık başlarında AK Parti ve CHP’nin çabası görülürken, MHP’nin sandık görevlendirmelerinde sınfta kaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çatı adayının Manavgat’ta kazandığı başarıda Asım Bozkurt başkanlığında destekçi partilerden oluşturulan seçim komitesinin de çabası yadsınmaz.

 

Halkların wwwkrat Partisi (HDP)

 

Manavgat’ta Güneydoğulu seçmenin yoğunluğu da tartışma götürmez. HDP’nin adayı Selehattin Demirtaş 3690 oy alarak, HDP’nin 30 Mart’ta aldığı oyu hemen hemen üçe katladı. Bunda da CHP’nin küskünleri ile Türk sosyalistlerinin etkisi büyük oldu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı