Advert

Sizde hiç Allah korkusu yok mu?

Manavgat’ta yaşanan kötü kokunun sebebi, bir takım kişilerin siyasi ikballeri uğruna son 3 yılda altyapıya yatırım yapmak yerine MATAB kaynaklarının köylerde har vurup harman savurulması mı?

Sizde hiç Allah korkusu yok mu?
Bu içerik 82 kez okundu.
Advert

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, yıllık trilyonlarca lira bütçesi olan MATAB’ın bu kaynakları nereye harcadığını soruyor?

 

Turizmciler isyanda, “MAVİ BAYRAKLAR”tehlikede

 

Sizde hiç Allah korkusu yok mu?

30 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin ardından yürürlüğe giren Bütünşehir Yasası’yla Manavgat’ta bulunan altyapı ve arıtmaların tamamı Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Bugüne kadar arıtmalar konusunda herhangi bir adım atmayan Büyükşehir Belediyesi, ilçede kanalizasyon konusunda büyük sorunlar yaşanmasına neden oldu.

 

İşletemiyorsanız bize devredin

 

Kum Mevkii’nde bulunan ve geçtiğimiz yıllarda yaz ayları geldiğinde yüzde yüz kapasiteye ulaşan arıtma tesislerinde yaşanan rezaleti Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen kamuoyuyla paylaştı. Arıtmadan çıkan atıkların çevreye dökülmesine tepki gösteren Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, MATAB Manavgat Arıtma Tesisleri’nin yıllardır kapasite artırımına gidilmemesi yüzünden şu günlerde iflas ettiğini söyledi.

Tesislerde işlenerek bertaraf edilmesi gereken atıkların, geceleri yeraltına döşenen borularla açık alana bırakıldığı, ayrıca bertaraf edilmeyip üste çıkan moloz atıkların da yine aynı alana kamyonlarla döküldüğünü belediye olarak tespit ettiklerini vurgulayan başkan Sözen; atıkların döküldüğü alanın Atatürk Stadyumu’na çok yakın olmasının toplum ve insan sağlığı açısından büyük bir tehlike yarattığı, atıklardan yayılan kokunun ise rüzgârın etkisiyle kent merkezine kadar ulaştığını dile getirdi.

 

Yasal soruşturma başlattım

 

Başkan Sözen yapılan uygulamayla ilgili olarak gerekli tespitleri yaptıklarını kaydederek; “Konuyu Çevre ve İl Müdürlüğü’ne de bildireceğiz. Bunun kavgasını vereceğimizi ifade ettik. Arkadaşlar gereken tutanakları tuttu” dedi.

 

Tesisin geçmiş yıllarda yetersiz olduğunun ortaya çıktığını vurgulayan Sözen; “Manavgat’ın her geçen yıl büyüdüğünü ve binlerce yatak kapasitesinin arttığını söyledik. Bu tesisin de bu artışa ayak uydurması gerektiğini yatırım yapılması gerektiğini söyledik. Fakat ilginç bir şekilde bu tesisin bağlı bulunduğu MATAB köylere hizmet götürme birliği olarak kullandı. Asli görevlerinden çıkarak siyasete alet edildi, siyasi zemin olarak kullanıldı. Bugün de bunun ızdırabını yaşamaya başladık. O gün bu hatayı yapanlar, ortada yok, bunun ceremesini ise halk çekiyor. Ve işte gördüğünüz rezalet bu” dedi.

 

Oturduğunuz yerden sorunları çözemezsiniz

 

Sorumlu olan herkesin görevini en iyi şekilde yapması gerektiğini kaydeden Sözen, “Oturdukları yerden nasıl bir Manavgat hayal ettiklerini anlatmak o kadar kolay değil. Manavgat Belediyesini yok farz ederek, kendisini Manavgat Belediyesinin üzerinde güç olarak düşünen yapılar sorumluluk hissediyorlarsa gelsinler, yürekleri yetiyorsa gelsinler. Mutlaka buradaki yetkililer bildirirler. Gelsin baksınlar. Mutlaka resmi işlemini de başlattıracağım. Burayı temizletip kapattıracağım. Ve takibini de yaptıracağım. Görev anlayışı bu olmamalı” diye konuştu.

 

İşinizi takip edeceksiniz

 

Manavgat’ın Türk turizminin gözbebeği olduğunu kaydeden Başkan Sözen, “Bu rezillikle mi biz Manavgat’ı dünyaya taşıyacağız. Bu kepazelikle mi Manavgat Belediyesine alternatif olabileceksiniz. Kepazelikle mi bu tesisleri taşıyabileceksiniz, sorumluluk üstleneceksiniz” dedi. Bu durumu ASAT yetkililerine anlattığı zaman kendisine çaresiz kaldıklarını söylediğini dile getiren Başkan Sözen, “Böyle bir acizlik olmaz. Kimse siyaset yapmayacak gelecek asli görevlerini yerine getirecekler. ASAT’sa ASAT, Büyükşehirse Büyükşehir. Manavgat’taki yetkilisi kimse gelecek işini takip edecek. Topluma bu şekilde hakaret etmeyecek kimse” diye konuştu.

 

 

Hiç kimse kendini Manavgat Belediyesi’nin üstünde göremez

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Manavgat’ta koordinatörlük görevini yapan kişinin bugün kendisini Manavgat Belediyesinin üzerinde yetkili olarak değerlendirdiğini vurgulayan Başkan Sözen, “Madem Manavgat Belediyesi’nin üzerindesin, gelip işini takip edeceksin. Kimse, oturduğu yerden “Ben farklı bir gücüm” diyerek ahkâm kesmeyecek. Çıkıp çıkıp saçma sapan basın açıklaması yapmayacak. Manavgat Belediyesi’ni suçlamayacak. Manavgat Belediyesi yıllardır bu topluma hizmet veriyor.

 

3-5 yıldır dilimizde tüy bitti

 

Manavgat Belediyesi hiçbir zaman topluma böyle bir kepazelik yaşatmadı. Biz 3-5 yıldır söylüyoruz. Bu tesisin yetersiz olduğunu söylüyoruz. Sadece burası değil, Çolaklı’nın, Ilıca’nın tesislerinin yetersiz olduğunu anlatıyoruz. Her yıl Manavgat Yüzde 6 büyüyor. Alt yapı tesislerinizi de buna göre organize etmek zorundasınız. Sorarım bu kadar kaynaklar geldi 3 yıldır MATAB’ın eline. Bu gün ‘organizatörüm’ diyen arkadaşım da bu yapının içindeydi. Ne yaptınız bu tesise. Bu kepazeliği hepimiz gördük ve feryad ettik. ‘Manavgat’ı bu duruma düşürmeyin yatırım yapın’ dedik. Ne yapıldı siyaseten o devasa topluma, turizmcilere, yatırımcılara, halka ait olan o birlik siyasi bir nokta halinde kullanıldı. Neticesinde buradayız. Bu daha başlangıç. Söylüyorum size. Daha Çolaklı, Ilıca arıtmaları da iflas edecek, etmeye başladı. Burası da iflas etti. Herkes sorumluluk hissetsin, kimse vitrine oynamasın, haddi olmayan işlerle ilgili yorum da yapmasın. Gelsin madem görev addediyorlar, bu kepazeliği temizlesinler” dedi.

 

 

Hiç mi vicdanınız sızlamıyor?

 

Belediye başkanı olarak  gidip soruyorum ; tesisin başında görevli olarak bir tek görevli var. “Kapasite yetmiyor; mecburen gece boşaltmak zorunda kalıyoruz” diyor. Gördüğünüz moloz da tamamen içerden günlük olarak boşaltılan molozlar. Bertaraf tesislerinde günlük işlemlerden geçirilmesi gereken malzemeler bunlar. Ama işin kolayına kaçarak gece traktörlerle buraya dökülüyor. İçerde traktörün üzerinde atıklar var. Biz bunun da tespitini yaptık. Yetkili mercilerle görüşüyorum. Boşaltmak zorunda olduklarını sürekli tesisin arıza verdiğini söylüyorlar. Şu anda bu kokunun içinde bizler duramıyoruz ve rüzgâr kente doğru esiyor. Manavgat’ta her yerde bu koku hissediliyor. Benim halkıma bunu yaşatmaya kimsenin hakkı yok. Hiç mi vicdanınız sızlamıyor?

 

 

 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı