Advert

LAKLAKA EKONOMİSİ

İnsanlar arasında göz göze bakışmak, el ele tutuşmakla oluşan iletişimi hiçbir teknolojik gelişim aşamamıştır. Günümüz anlayışında ise; Facebook, İnstagram, e- mail, twetter, whatsAPP gibi teknolojik iletişim araçları, İnsanlar arasındaki iletişimde devri

LAKLAKA EKONOMİSİ
Bu içerik 118 kez okundu.
Advert

Mekanikleşen insan

 

Olay, Irak’ın Kuveyt’e girdiğinin iddiası üzerine ABD’nin Irak’ı bombaladığı zaman gerçekleşiyor. Bombardıman uçağı Irak’ı bombalamış ve üsse dönmüş. Spiker, uçaktan inen pilota soruyor: Havada uçarken en çok neyi özlediniz?

Pilot yanıtlıyor: “Üsse dönüp bir neskafe içmeyi.”

Uçak pilotu az önce havadan bir kenti bombalamış, yerle bir etmiş ve o esnada canı üsse dönüp bir kahve içmek istemiş. Gayet doğru söylediğine inanıyorum. Çünkü o pilot için ne aşağıda bombalanan bir kent, ne yıkılan evler, dökülen gözyaşları ne alınan canlar var. O pilot için koordinatlar ve basılacak düğme var.

 

Mesele göz göze gelmemektir

 

Koordinatların kesiştiği noktaya bastığı zaman pilot görevini yapmış olmaktadır. O düğmeye basmakla, aşağıda neden olduğu yıkıntılar yoktur.

Evinden çıkarken akşama eşinin istediği siparişleri alan adamdan, okuluna giderken annesinin “aman üşütme” diye tembihlediği çocuktan, “şemsiyeni unutma” diye kocasını uyaran yaşlı kadından, çocuğunun elini tutup parka götüren anneden, pazara gidip çocuklarına akşam yemeği sebze meyve alan kadından haberi yoktur. Onun için önemli olan, koordinatlar ve basılacak düğmedir. Yüzyıllardır süren geleneğe göre, cellâtların yüzü kapalıdır ve maske taşırlar. Nedeni celladın tanınmaması olarak açıklanır.Oysa doğru değil; mesele göz göze gelmemektir. Cellât mahkûm ile göz göze gelince onu idam etmekte zorlanır.

 

 

Küresel sermayede duygu yoktur

 

Çünkü bakışmalar, gönüllere açılan köprüdür. Bakışma insanlaşmadır; Bakışlarda oluşan yol, duyguların geliş geçiş alanıdır. Medeniye ( Ki eğer medeniyet ise) insanlar arasındaki bakışmaları ortadan kaldırmıştır. Emperyalizm, insanları maddi olarak sömürmekle kalmamış, duygularını da son damlasına kadar sömürme atağına geçmiştir. Göz göze gelmeyi ortadan kaldırmak, insanlık âlemine yapılmış en büyük vahşettir. Geçtiğimiz yüz yıllardan kalan belgelerden veya sanatsal eserlerden, bir birine düşman olanların dahi bir birine saygı duyduklarına rastlanmıştır. Çünkü onlar göz göze bakışarak vuruşmuşlardır.

 

Sayılarla laklakamız

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 2012 Eylül ayı sonu verilerine göre ülkemizde cep telefonu hat sayısı 71 Milyon 908 Bin 742 oldu. Peki, nüfusumuz kaç?

TÜİK’in verilerine göre 2012 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre 76 Milyon 600 bin. Beşikteki bebekler cep telefonu almayacağına göre 14 yaş üstü nüfusunuza bakalım. O da 56 Milyon 770 bin. Şimdi sıkı durun ortalama olarak kişi başına düşen cep telefonu hat sayısı: 1.285 Adet. Konuşmak için bir telefon bize yetmiyor. Biri çalarken diğerlerine bakacak eleman gerekecek neredeyse. Peki, ne konuşuyoruz? Zinhar onu bilemem bilmek de istemiyorum nasılsa onu bilecek kurumlar ve kişiler vardır.

Cep telefonu ile konuşmalar toplamı: 151,5 milyar saniye tutmuş.

Bunda ne var demeyin. Bu rakam, 2.525 Milyar dakika; 42.083 Milyon saat; 1.753,472 gün ve nihayetinde 4870 yıl yapar. İnsan tek başına konuşmayacağına göre bu konuşmayı 2 kişi yapıyor ve toplam konuşma süresi doğal olarak iki kata çıkıyor. Yani 9740 yıl ediyor.

2012 yılının sadece 9 ayında konuşmalarımızın süresi insanlığın medeniyete süresi kadar. 10 bin yıla yakın. Bu Kitab-ı Mukaddes’ten daha da eski bir tarihe denk geliyor.

 

El insaf!

 

Otobüste, trende, alış veriş yaparken, yolda yürürken, araba kullanırken, yemek yerken, (belki de tuvalette de) hep konuşuyor. Konuşmaktan iş yapmaya vakit bulamıyor anlaşılan.

Bu konuşmalara, kendi aralarında yaptıkları konuşmalar dahil değildir. Sadece telefon ile yapılan konuşmalar kayıt altına alınmıştır.  Konuşamayıp mesaj çekenler de buna dâhil değildir.  Hiçbir şey üretemeyen ekonomimiz konuşma üreterek, büyük şirketlerin iştahını kabartmıştır. Avrupa’da telefon konuşmalarında birinciyiz ama üretim kapasitesinde en gerideyiz.  Laklaka ekonomimiz zirvede ama bilimsel makale yayını ve patent alımında en geriyiz. Bir konu daha var; zannedilmesin ki her konuyu konuşarak çözüyoruz; hayır.

Her normal olayı konuşmakla bir sorun haline getiriyoruz sonra da ya yumrukla ya da silahla çözüyoruz. Bu kadar konuşma sorun çözmek için olsaydı, değil dünyanın, Utarit Gezegeni’nin bile sorunlarını çözmüş olurduk.

 

Bu konuşmalar göz göze bakılmadan el ele tutuşmadan yapılmıştır

 

İnsanlar hem birbirine tahammül edemiyor hem de bir yalnızlık korkusu içinde bocalıyor.

Karamsar demeyin ama üstelik kendinden de memnun değil. Kendini sanal dünyada başka biri olarak göstererek çevre edinmeye çalışıyor. Sanal dünya gördüğümüz kadarıyla sadece ve sadece totaliter rejimlerde insanı izleme, takip etme, gözaltında tutma ve kandırmaya yarıyor.

Evet, bu kadar kötümser olmayalım ama telefon kullanmak da bir edep işidir.

Toplu taşıma araçlarında veya başka yerlerde hiç kimse kimsenin özel hayatını dinlemek zorunda değildir.  Araba kullanırken telefonla konuşan canıma kast ediyordur.

Memur benim işimi yaparken telefonu çaldığında telefon ile müracaat edenin işini önce yapıyor.  Bu ve daha sayısız aksaklıklar, telefonu kullanmayı bilmediğimizi gösterir.

Topluklar verimsiz konuşmalarla değil, bilimsel eğitim çalışmaları ve sağlıklı iletişim ile kalkınırlar.

 

Konuşma eken, konuşma biçer

 

Telefon ile yapılan konuşmalarda sadece ekonomik ilişkiler için haberleşmiş olursunuz. Duygusal iletişimin telefon ile sağlanması insanın “FITRAT”ına uygun değildir. Türkçe anlatımla, bu tür iletişim insan doğasına terstir.  Bir eşya, makine veya düşünceye anlam veren şey onun sıfatı değil kullanış biçimidir.  Telefon ile konuşmayı bilmediğimiz için, kendimize iyilik değil kötülük yapmaktayız.

 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Asfaltta Muratpaşa imzası
Asfaltta Muratpaşa imzası