Advert

“TURİZM YASASI BİRAN ÖNCE ÇIKARILMALIDIR”

Uluslar arası servis dilinde, “food and beverage manager” olarak adlandırılan f & b 1 müdürleri, turizm sektöründe tesislerde yiyecek-içecek alımı ve bunların tesis misafirlerine en iyi şekilde sunulmasıyla görevli personellerdir.

“TURİZM YASASI BİRAN ÖNCE ÇIKARILMALIDIR”
Bu içerik 119 kez okundu.
Advert

Günde binlerce tesis misafirlerine verilen hizmetin yanı sıra bu hizmeti veren personelle de ilgilemek zorunlulukları vardır. Kısacası herkesi memnun etme telaşında olan bu insanların, sezon boyunca dış dünyayla ilişkilerini keserek yaptıkları işe yoğunlaşmaları acaba kendilerini nasıl etkilemektedir? Blue Waters Club f & b Müdürü Şemsettin Akkoyun’a bunları ve turizm işçilerinin sorunlarını sorduk. Yılların bilgi, birikim ve deneyimiyle sözü dolandırmadan olanları ve olması gerekenleri açık yüreklilikle cevapladı. Ortaya, insana dokunan, insan odaklı hoş bir sohbet çıktı.

 

Şemsettin Akkoyun kimdir?

 

Öncelikle Şemsettin Akkoyun tüm vasıflarından öte yaşamanın pozitif düşünme yönünü kendine ilke edinmiş, insanları anlayarak onlara yaratılışlarından dolayı sevgi ve saygı besleyen, sorunları böylelikle çözebilmeye inanmış sorumluluk sahibi bir vatandaştır. Giresun doğumlu evli ve 2 çocuk babasıyım. Turizm Otelcilik mezunuyum. Blue Waters Club yiyecek-içecek müdürüyüm.

 

Sadece Blue Waters mi?

 

Hayır. Meslekte 27’inci yılımı doldurdum. Dolayısıyla birçok tesiste görev yaptım. Ancak şu kadarını söyleyebilirim ki, turizm ilke ve felsefelerine uygun yönetim ve konsept anlayışıyla Blue Waters’i farklı bir yere koyuyorum. Zaten bu farklılıkta misafir kalitesi ve verilen hizmette açıkça kendini gösteriyor.

 

Antalya dışında da çalıştınız mı?

 

İstanbul'da turizm tesisleri, Yeşilevler Kooperatiflerinde staj deneyimimiz oldu. Onun dışında sadece Antalya'da bulundum.

 

Antalya’nın diğer illere göre farklılığı nedir?

 

Diğer illerimizde var olan turizm genellikle Kültür Turizmi. iş, seyahat ve çoğu kezde fuar amaçlı yapılıyor. Antalya'daki turizm ise tamamen farklı. Eğlence, kum, deniz, güneş odaklı bir turizm anlayışı var burada. Sektör olarak aynı kategoride olsak bile amaçlar tamamen farklılık gösterebiliyor. Burada kısa zaman içerisinde insanlara çok daha iyi hizmet, eğlence, sportif aktiviteler ve kendilerini rahat hissedebilecekleri bir aile ortamı hazırlamak bence birincil bir amaç olmalı.  Sonrası gelişmeler doğrultusunda kendiliğinden programlanır zaten. Sevgiyi ana malzeme yaptığınız bir hizmet anlayışının ve onun sağladığı sıcaklığın turizme kattığı çok büyük değerler vardır. Antalya bu yüzden önemlidir. Ah birde kalifiyeli personel sıkıntımız olmazsa!..

 

Tesisler, kalifiye eleman bulamamanın özeleştirisini yapıyorlar mı? Yıllar öncesinde durum nasıldı?

 

1980'li yıllarda kalifiye eleman bulmak çok daha kolaydı. Bu işin okulunu okumuş insanlarla çalışıyorduk. Yıllar geçtikten sonra sistemin de değişmesiyle bazı şeylerin yozlaşması da başladı. Bunlardan en belirgini personel odaklı olanıdır. Personel bulmak tamamen zorlaştı. Personel istihdam edemememiz büyük sorun haline gelmeye başladı. Bu sebepten dolayı da turizm tam anlamıyla yetişmemiş, pişmemiş personelin eline kaldı. Turizm okulundan mezun olan bu işin eğitimini alan insanların çalışma sürelerinin uzunluğundan dolayı mesleğe itibar etmemeleri en önemli sorunların başında geliyor.  Sektördeki maaş politikaları, çalışma şartları insanların turizm sektöründe kalmamalarındaki en büyük engel olarak görünmekte.  Tabi turizmin önde gelen insanları sürekli açıklamalar yapmakta, kalifiyeli eleman sıkıntısını dile getirmekte. Ama hiçbir zaman bunun için bir adım atılmamıştır, atma cesaretinde bulunulmamıştır. Turizm kalitesinin düşüş göstermesi sektör temsilcilerinin de kalifiyeli eleman yetiştirilmesi için yapılması gerek yatırımlara uzak kalmasına neden oldu. Bütün bu beyhude çaresizlikler zamanla günü kurtarma anlayışının benimsenmesine yol açtı.

 

Blue Waters Club yönetimi, “kendin pişir kendin ye” misali daha sezon başlamadan personelinin eğitimine ayırdığı bütçeyle örnek teşkil ediyor. Yani devletin yapması gerekeni sizler mi yapıyorsunuz?

 

Bu konuda maalesef mütevazı olamayacağım, evet biz yapıyoruz. Bölge olarak ülkenin bütçesine milyarlarca dolar katkı sunduğumuz düşünüldüğünde devletin altyapı yatırımını yapmasını beklemek en doğal hakkımızdır diye düşünüyorumYıllardır kanayan bir yaradır bu durum. Biz işletme olarak misafir sayımız çok düşük olmasına daha otelimizin büyük bir bölümü açılmamasına rağmen arkadaşlarımıza iş başı yaptırdık. Onlara yabancı dil, genel uyum, alıştırma ve hijyen eğitimi verdik. İstedik ki duygulu insanlarla çalışalım onların aidiyet duygusunu ön plana çıkaralım. Burada amacımız geleceğin turizm insanlarını yetiştirmenin dışında emek sömürüsünü ortadan kaldırmak ve çalışanlarımızın özlük haklarını koruyup kollamaktır. İnsan odaklı daha birçok projemiz var. Uygulanmış projelerin ve süreç içerisinde uygulanacak projelerimizin verdiği özgüvenle hem işletme hem de çalışanlarımız adına umutlu ve mutluyuz. Personellerimize kanunun tanımış olduğu bütün hakları harfiyen uygulamaktayız. Maaşlarının zamanında ve tam yatırılması gibi bütün temel haklarını vermekteyiz.

 

 

Birde mevsimlik işçi olarak adlandırma var

 

Bu olayı çok iyi biliyoruz. Çok da farkındayız. Biz genelde 12 ay hizmet veren bir tesisiz. Malum futbol sahalarımız var. Futbol sahalarımızda Rusya'dan, Ukrayna'dan gelen futbol kulüpleri kamplarını yapıyor. Fakat bölgesel kriz bizi de etkiliyor. Bu sene çok kısa bir dönem 2 ay kadar otelimizi kapattık. Tadilatlarımızı yaptık. Maalesef istemeden bu 2 ay süre zarfında arkadaşlarımızdan ayrı kaldık. Yine birçok otel kapalıyken biz Şubat ayında arkadaşlarımızı işe başlattık.  Otelimiz açık olmamasına rağmen arkadaşlarımızın eğitimini verdik, misafir ettik. İyi bir sezona başlamak için temellerimizi atmış olduk.

 

Sizde mevsimlik işçi etiketini taşıdınız mı?

 

Tabi bizde bu mesleğe başladığımız dönemlerde bunun sıkıntısını çok yaşadık. Önceden 6 ay çalışıp 6 ay askı dönemimiz mevcuttu. Bu dönemlerde bu 2 ay gibi kısa bir döneme düşmüş de olsa insani yaşam şartlarına baktığımızda bunun bile çok uzun zaman olduğunu görünmekteyiz. Temel amacımız bunların tamamen kaldırılması, insanlara 12 ay iş imkânı sunulması. Ancak bazen politik şartlar, bazen de gelişen çevresel faktörler buna müsaade etmedi. Ama turizmin kalkınması ve gelişmesi için kesinlikle ve kesinlikle bu konunun ele alınması ve görüşülmesi gerekiyor. Bu konuyla ilgili bildiğim kadarıyla mecliste Turizm Kanunu’nu çıkarılması öngörülüyor.  Bu kanunun biran önce meclisten çıkarılması gerektiğine inanıyorum.

 

Bu yasa çıkarsa işvereni mi yoksa işçiyi mi olumlu yönde etliler?

 

İşçi anlamında düşündüğümüzde turizmde çalışan insanların sertifikalandırılması, belgelendirilmesi açısından bu yasa önemli. Baktığınız zaman hiçbir belgesi olmayan insanlar 5 yıldızlı bir otelde çalışabiliyor. Aynı zamanda çalışanların özlük haklarının geliştirilmesi anlamında bunun bir an önce ele alınması gerekiyor. Turizmde de birçok dernekler bu konuda çalışmalar yapıyor, bu derneklerin çalışanları temsil etmesi gerekiyor ama henüz olumlu sonuçlandırılmış değil. Her iki taraf içinde işveren ve işçi anlamında umarım her şey olumlu olur.

 

Peki, ülke gündemi turizmi etkiliyor mu?

 

Çok etkiliyor.  Olumsuz politik yaklaşımlar, ülkenin ekonomik durumu inanılmaz derecede etkiliyor. Bence turizm siyasetle iç içe, pamuk ipliğine bağlı bir sektör. Ancak turizmde rekabet ettiğimiz ülkelerinde varyasyonlarını iyi analiz etmek gerek.

 

Yabancı misafirler, Türkiye gündemi ile ilgileniyorlar mı?

 

Kesinlikle çok ilgililer. Seçimlerin ne olacağını, kimlerin kazanacağını, gerçekte ne olması gerektiğini, Türkiye'nin nereye gideceğini en az bizim kadar merak ediyor ve yakından takip ediyorlar. Belki bizden daha bilgililer.

 

Diğer meslektaşlarınıza nasıl olması gerektiğiyle ilgili tavsiyeleriniz var mı?

 

Turizmde insanlarımız maalesef ucuz fiyat politikası anlayışı ile kaliteyi iyice düşürmekteler. Bugün birçok tesise baktığımızda yiyecek, içecek maliyetleri çok düşük. Verdiğiniz hizmetin karşılığını alamamayı biryana bırakın yaşanılan rekabet hizmet anlayışınızı alt seviyeye çekiyor. Oysa iyi hizmetin karşılığı ne ise onun bir bedeli olması gerekir. Biz işletme olarak koyduğumuz kriterlerden taviz vermiyoruz. “Kost” diye adlandırdığımız yiyecek- içecek birim fiyatımız diğer otellere nazaran daha yüksek. Maliyetlerimiz oldukça yüksek ama bunun karşılığında konaklama fiyatlarımız bu bölgedeki en iyi fiyatlardan biri. Aynı zamanda en iyi yiyecek, içecek, servis hizmetini sunan tesislerden biriyiz.  Misafirlerimiz teveccühlerini göstermekte ve bizlerin karnemiz sayılan Holiday Check'te bunu görmektedirler.

 

 

Son bir mesajınız?

 

Biz eleman kaybetmekten çok kazanmaktan yanayız. Yetiştirilmiş eleman bulmak çok zor. Biz günü kurtarmak değil, misyonumuzu ve vizyonumuzu anlatmak istiyoruz. Uzun süreli çalışmaktan yanayız. Öğrenmek ve öğretmekten yanayız.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı