Advert

HUKUK DA ARABULUCULUK SİSTEMİ KAYBEDENİ OLMAYAN ÇÖZÜM YOLU

Anlaşmazlıkların mahkemeye taşınmadan çözülmesini sağlayan arabuluculuk sistemi 1 yıldır devrede. Arabuluculuk sisteminin amacı mahkemelerin yükünü azaltmak. Meslekte en az 5 yılını tamamlamış avukatların, Adalet Bakanlığı’na bağlı Arabulucular Daire Başk

HUKUK DA ARABULUCULUK SİSTEMİ KAYBEDENİ OLMAYAN ÇÖZÜM YOLU
Bu içerik 136 kez okundu.
Advert

MANAVGAT’TA SADECE ALPERTUNGA NURİ ÇİMEN

 

Antalya’da 46 avukat Arabulucu Sınavı Başarı Belgesi’ne sahip. Yani fiilen bu işi yapmaya yetkililer. Manavgat’ta ise bu belgeye sahip tek bir isim var; o da CHP’den Milletvekilliğine aday adaylığını koyan Alpertunga Nuri Çimen.

Hak, hukuk, adalet gibi kavramlar insanlık tarihinin en önemli değerlerini oluşturmuştur.

Bu kavramlar uğruna ölünmüş öldürülmüş, savaşlar çıkmış; yine bu nedenlerle savaşlar sona erdirilmiştir.

Adliye binaları, mahkeme salonları, hakimler, avukat, mübaşir, icra memurları… Devasa bir adalet ordusu… Hepsi, hak ve hukuku korumak yani adalet terazisini dengede tutmak için çalışır.

Bunların hepsi iyi de neden davalar yıllarca sürer, neden Adalet kurumunun neferleri işlerden başlarını kaşıyacak zaman bulamazlar.

Manavgat Gerçek Gazetesi adına bu soruyu,  il ve ilçemizde örgütlenmesi olmayan Adana Arabulucular Derneği Başkanı Sayın Tuğçe Nermin Kayar Türk’e Sedat Memili ile Mehmet Akdoğan sordu.

 

Neden Herkes Birbiri ile mahkemelik?

 

Aslında hak aramak bir bilinçtir. Bazen öyle olaylar olur ki anlaşmamak, anlaşmaktan daha zordur. İki şeyi az biliyoruz; Birincisi hak arama bilinci, ikincisi de barışın ne kadar yakın olduğunu…

 

Yani?

 

Mahkemelere öyle olaylar geliyor ki, küçük bir müdahale ile konu taraflar arasında çözüme ulaşır ve mahkeme kapılarında yığılma olmaz. Birilerinin, taraflar arasında arayı bulması gerekir.

 

Bu yeni bir uygulama mı?

 

Avrupa’da yıllardan beri var. Bakın İngiltere’de bir yılda yaklaşık 1Milyon 500 Bin uyuşmazlık olayı cereyan ediyor. Bunlardan sadece 50 bini mahkemelere intikal ediyor; geride kalanlar Arabulucu Kurumlar tarafından çözüme daha doğrusu tatlıya bağlanıyor. Evet  ülkemizde yeni bir uygulama 2012 yılından itibaren uygulama başladı. Hızlı bir şekilde de yaygınlaşıyor.

 

Ben de hemen yarın gidip arabulucu olayım mı?

 

İlk koşul hukukçu olmanız gerekiyor. Hem de en az 5 yıl kıdemli olmalısınız. İkinci olarak Arabulucular “Adalet bakanlığı Arabulucu Daire Başkanlığı”na bağlıdırlar. Bu kurumun açtığı eğitimlere devam edeceksiniz ve yapılacak sınavı kazanmanız gerekecek. Bu kurum da sizi Arabulucu olarak tescil edecek ve o zaman arabuluculuk görev ve yetkisine sahip olacaksınız.

 

Hukukçu değilim. Bu işten vaz geçtim. İnsanlar uyuşmazlık konusunda mahkemeye gitmeyip size mi gelecekler?

 

İsterse gelebilirler. Bize başvurdukları zaman tarafların konuşmaları ve birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlıyoruz. Taraflar gerçekte anlaşmanın çok kolay olduğunu görüyorlar.

Verdiğim İngiltere örneği çok önemli. Avrupa’nın birçok ülkesinde, mahkemeye başvurmadan önce Arabulucuya başvurma zorunluluğu vardır. Ancak arabulucuda çözümlenmeyen konular mahkemeye intikal ediyor. Bu ülke için hiç azımsanmayacak bir tasarruftur.

 

Siz mi Mahkeme ediyorsunuz?

 

Hayır. Kesinlikle öyle bir yetkimiz yok. Biz sadece mahkemeye gitmeden önce anlaşma yolunun olduğunu gösteriyoruz.

 

Peki ya anlaşırlarsa?

 

Anlaşırlarsa bunu tutanak altına alıyoruz. Karşılıklı imzalıyorlar. İşte bu tutanak Mahkeme İlamı niteliği taşır.

 

Bütün davalar için sizlere gelmek mümkün mü?

 

Hayır. Ceza davalarında veya nüfus kaydına ilişkin davalarda veya çocukların velayetine ilişkin davalarda arabuluculuk mümkün değildir. Çünkü bu davalarda tarafların serbest iradesi karşılıklı çözülecek davalar arasında değildir.

Ancak, tarafların serbest iradeleriyle karar verebilecekleri konularda kurumumuza başvurabilirler.  Anlayacağınız; kamu düzenini ilgilendirmeyen ve cebri icraya elverişli konularda taraflar arabulucuya gelebilirler.

 

Kimin arabulucu olup olmadığını nasıl anlayacağız?

 

Arabuluculuğa hak kazanmış olanların “Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı”nınwww.adb.adalet.gov.tr adresinden öğrenebilir ve oradan seçebilirler.

 

KAYBEDENİ OLMAYAN BİR SİSTEM

 

Neden Arabulucuya Gideyim. Mahkemeye veririm olur biter?

 

Öncelikle dava boyunca yapılması olası bütün masraflardan muafsınız. Hepinizin bildiği gibi bu giderler, (Posta, bilirkişi, keşif, yol, harç giderleri ve yargılama giderleri) zaman zaman kişileri zor durumda bırakmaktadır.

Adliye’ye ayıracak zamandan büyük tasarruf sağlanmış olacaktır. Arabulucu kurumlarında sonuç almak, mahkemelere göre daha kısa olacaktır.

Sonuç tarafların kontrolünde olur. Karşılıklı diyalog ön plandadır.

Geleceğe bakılır, mevcut hukuki durumun değil, menfaatin korunması esastır.

Güvenilirlik ve gizlilik önemlidir; kişiler mahkeme önünde konuşamayacaklarını burada rahatlıkla dile getirebilirler.

Psikolojik ve sosyolojik riski azdır; daha az yeni sorun doğurur.

Tarafların anlaştıkları yöntem ve çözüm tarzı esastır, esnektir.

Anlaşmayla çözülür; iki tarafta kazanır, tarafların sosyal ve ekonomik ilişkileri devam eder.

 

TÜM MASRAFLAR EŞİT OLARAK KARŞILANACAK

 

Peki, ücret ödemeyecek miyim?

 

Elbette ücret ödenecek. Ancak hiç bir zaman bu ücret, mahkeme masrafları kadar olmayacaktır. Zaten ücret de Adalet Bakanlığı’nın denetimindedir. Taraflar aksini kararlaştırmadıkça, arabuluculuk sürecindeki tüm masraflar eşit olarak karşılanacaktır.

Görüldüğü gibi uyuşmazlığın maliyeti yüksektir, barışın ise maliyeti düşüktür. Arabuluculuk kurumları bu yönüyle kamu hizmeti yapmaktadırlar.

Özelde bireylere hizmet ediyor gibi görünseler de bir anlamda kamu hizmeti yaptığımızı düşünüyorum. Toplamda, ülkemize çok yararlı bir hizmet yaptığımıza inanıyorum.

 

Bir de derneğiniz var?

 

Dernek kurduk. Arabulucu olmaya hak kazanmış arkadaşlarımızla birlikte “Adana Arabulucular Derneği”ni oluşturduk. Amacımız, henüz yeni bir düşünce olan arabuluculuk sistemi konusunda daha iyi hizmet vermek.

Zehra Bulut, Yasemin Tanır, Burçin Tümsa, Uslu İşcan, Ebru Civelek Çetin ve İskender Gökçeli ile derneğimizi oluşturduk, şu an 19 üyemiz var. Büyüyeceğiz. Kamuya karşı görevimizi daha iyi yapabilmek için güç ve bilgi birikimlerimizi bir araya getireceğiz.

Sistemin, tanıtılması, yaygınlaştırılması, uygulama ve mevzuata ilişkin çalışmalar yapılmasını amaçladık. Umarız sistem halkımız adına yararlı olur. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 ‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti