Advert

YAŞAMIMIZI TEHDİT EDEN GİZLİ TEHLİKE “UYKU APNESİ VE HORLAMA”

Manavgat Belediyesi ile Manavgat Rotary Kulübünün işbirliğiyle Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte uyku apnesi ve horlamaya bağlı hastalıkların kesin tedavi yöntemleri, dünyaca ünlü Lübnan asıllı İsveçli uzman Dr. Antonie Elkhoury taraf

YAŞAMIMIZI TEHDİT EDEN GİZLİ TEHLİKE “UYKU APNESİ VE HORLAMA”
Bu içerik 75 kez okundu.
Advert

Halk sağlığını ilgilendiren bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasını Rotary Kulübünün dönem başkanı Murat Karakaş yaparken, uzman Dr. Antonie Elkhoury’nin Arapça sunumunu ise Rotary Kulübü dönem eski başkanlarında turizmci işinsanı Fehmi İncidiş tercüme etti. Bilgilendirme toplantısına Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, başkan yardımcıları Hasan Şimşek ve Aydın Öz, Rotary Kulübü üyeleri ile bu hastalıktan muzdarip çok sayıda vatandaş katıldı.

 

ÖN ŞART: HASTALIĞIN TEŞHİSİ

 

Sunum öncesi kısa bir açıklama yapma gereği duyan Fehmi İncidiş, insan yaşamındaki tesadüflerin kişilerin yaşam tarzlarını değiştirebileceği gibi bu rastlantıların çoğunluğun da yaşam standartlarını yükseltebileceğinin bir örneğinin Manavgat’ta yaşanıyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek bu bilgilendirme sunumunun Manavgat için bir şans olduğunu söyledi. İncidiş, “Teşhisi konulmuş bu hastalıkla boğuşan ancak önerilen tedavilerden sonuç alamayan iki arkadaşımla yaptığımız araştırmalar sonucu kendimizi İsveç’te bir hastanede bulduk. Bizi buraya getiren en önemli neden ise araştırmalarımızda önümüze konulan tek ismin Antonie Elkhory adındaki uzman doktor oluşuydu. Tesadüf bu ya; Antonie’de teyzemin torunu çıktı. Hem akrabamı hem de bizleri bu illet hastalıktan kurtaracak tedavi yöntemlerini bulmamızın mutluluğunu arkadaşlarımla birlikte yaşadık. Yıllarca yalnız bizlerin değil, aynı yastığa baş koyduğumuz eşlerimizin de yaşamını zehir eden, afakanlar gördüğümüz gece uykularımızın basit ama dünyada kabul görmüş bir tedavi yöntemi ile yenebilmemizi bir şans olarak değerlendiriyorum. Böylelikle kendiside rotaryen olan Antonie’yi Manavgat’a davet ederek sizlerle buluşturduk, şimdi sözü ona bırakalım” dedi.

 

 

İSTANBUL TIP KONGRESİ’NE ÖZEL DAVET ALDI

 

 

Sleep Disorders Specıalist Snoring And Sleepapnoea Antonie Elkhoury sunumunun herhangi bir ürünün tanıtımı amacını taşımadığını, konusunda uzmanlaşmış bir hekim olarak geliştirilmiş ve yüzde yüz sonuç alınmış tedavi yöntemlerini örnekleriyle anlatacağını zaten küçük çaplı bu sunumun daha kapsamlısını özel olarak davet aldığı İstanbul Tıp Kongresi’nde dillendireceğini söyledi.

 

 

KALP KRİZİ SANDIĞIMIZ ANİ ÖLÜMLER

 

Gece uyurken yaşanan ani ölüm vakalarının büyük bir çoğunluğunun sanıldığının aksine kalp krizlerinden değil beyne oksijen pompalayan solunum yollarının tıkanmasından yani uyku apnesi denen hastalıktan kaynaklandığını söyledi. Üniversite olarak Türkiye ile ilgili yaptıkları araştırmada nüfusun yüzde 15’inin (yaklaşık 15 milyon) potansiyel hasta olarak bu hastalığın cenderesinde olduğunu belirtti. Bu hastalıkla mücadele etmenin birinci koşulunun yapılacak ciddi tetkikler sonrası hastalığın tanımlaması ve teşhis konulması olduğuna vurgu yapan Elkhory, “önlem alınmazsa bu hastalık öldürebilir” diye konuştu.

 

 

UYKU APNESİNİN SİNSİLİĞİ

 

Hastalığın tanımıyla ilgili bilgiler veren Elkhory, “ uyku sırasındaki solunum duraklamalarından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına sebep olan önemli bir hastalıktır. Uyku apnesi uykuda hava akımının en az 20 saniye süreyle normal değerinin 20’sine ve daha altına düşmesi ile tanımlanabilir. Uykudaki solunum duraklamaları sonucunda kandaki oksijen miktarı azalır ve karbondioksit miktarı artar. Uyku apnesi sinir sistemindeki bir problem nedeniyle uyku apnesi veya solunum yollarındaki bir tıkanıklık nedeniyle oluşabilir. Bazen de bu her iki durum birlikte olmaktadır. Normalde biz uyurken, boğaz kasları bolca oksijen alabilelim diye solunum yolumuzu açık tutar. Kişide uyku apnesi olduğunda, boğaz kasları fazla rahatlar, dil ve bademcikler nefes borusuna göre çok genişler ve bu yüzden solunum yolu tehlikeli bir şekilde daralır. Veya fazla kilolu olmaktan dolayı yedek dokular solunum yolunu daraltarak kalınlaştırır. Uyku apnesi beyin, solunum yolunu açık tutan kaslarla iyi iletişim kuramadığında da olabilir. Sonuç: Hava alabilmek için başarısızca sarfedilen çabalardan dolayı oluşan titreşim. Yani; uyku apnesi olanların durumunu açıklayan horlama. Oksijen alımı çok az olduğunda beyniniz uykunuzda ölmenizi engellemek için sizi uyandırır. Şiddetli uyku apnesi olan kişiler için bu durum gecede yüzlerce kez yaşanabilir. Sizi ve eşinizi perişan ve yorgun yapmasının ötesinde uyku apnesi, yüksek tansiyonun başlıca nedenlerindendir ve damarlarınızda iltihap ve pıhtılaşmaya neden olabilir. Uzun vadede genellikle asabiyet ve depresyonla sonuçlanır, bazı durumlarda kişiyi uykusunda öldürebilir” dedi.

 

 

BELİRTİLERİ NELERDİR?

 

 

Uyku apnesinin, gündüz yorgun ve uykulu olma hali, geceleri gürültülü horlama, geceleri nefes almada kesiklikler, nefes yetmezliğinden dolayı ani uyanışlar, asit reflüsü, geceleri sık sık idrara çıkma, baş ağrıları ve hafıza kaybı olarak belirtiler gösterdiğine vurgu yapan Elkhory, Özellikle hafif ve orta durumlardaki vakalarda uyku apnesini ortadan kaldırmanın en iyi yollarından birinin yaşam tarzı değişikliği yapmak olduğunu savunarak, nefes alışverişini düzenleyen  “SOMNODENT Uyku Apnesi ve Horlama Önleyici Protez” kullanılmasını tavsiye etti.

 

 

TEDAVİDE KESİN ÇÖZÜM: “SOMNODENT

UYKU APNESİ ve HORLAMA ÖNLEYİCİ PROTEZ”

 

 

Horlama ile uyku apnesinin birbirine paralel bir hastalık olarak düşünülmemesi gerektiğini belirten Elkhory, “Şiddetli uyku apnesi olan kişiler için ilk seçenek; sürekli pozitif solunum yolu basıncını sağlayan ve geceleri takılan maskedir. Bu maskeler boğazınıza giden ve solunum yolunuzu açık tutan bir boruya iliştirilmiştir ancak bunu ayarlamak zor olabilir ve taktığınız maske cildinizde bir takım tahribatlar yapabilir. Ayrıca yatarken takacağınız bir maske sizleri psikolojik olarak da rahatsız edebilir. Bu tip maskeleri kullandığınız zaman sürekli sırt üstü yatma zorunluluğunuz da işin bir başka boyutu. Cerrahi müdahale üniversite hastanemizin ortaya koyduğu bu tedavi yönteminden sonra İsveç’te yasaklandı. Çünkü yapılan cerrahi müdahalenin süreç içerisinde hastalığın yeniden nüksettiğine şahit olundu. Uzman doktorlardan oluşan ekibin ki bunların içerisinde diş hekimlerinin ayrı bir önemi var. O yüzdendir ki teşhis konulduktan sonra rahat nefes almanızı sağlayacak, sorunsuz ve rahat bir uyku için bu konuda eğitimini almış, uzmanlaşmış diş doktorlarına işbirliğimizle yaptıracağınız “Somnodent uyku apnesi ve horlama önleyici bir protez” geçerli bir tedavi yöntemi olacaktır” dedi.

 

BİREYE ÖZGÜ AĞIZ İÇİ PROTEZ

 

 

Bu sonuca, Polisomngrafik Uyku Tetkiki Laboratuarlarında yaptıkları analizler sonucu ulaştıklarını belirten Elkhory, “her gün geceleri 6-8 saat süreyle takmak şartıyla takılıp çıkarılabilen her bireye özgü olarak hazırlanan özel bir ağız içi protezleriyle ( horlama protezi) hastalık kalıcı olarak tedavi edilebilir. Başarı şansı %95’dir. Uyku esnasında takılan horlama protezi, gerginliklerini kaybetmiş ve sarkmış yutak bölgesindeki kaslardan dolayı tıkanmış solunum yolunu alt çeneye uygun bir konum vererek açar ve horlama ile uyku apnesini engeller. Gerginliklerini kaybetmiş olan kaslar tekrar eski güçlerine ulaşarak solunum yolundaki tıkanma ortadan kalkar ve horlama kalıcı olarak tedavi edilir.  Çok kısa sürede hazırlanan bu protezler hastalar tarafından rahatlıkla kullanılır ve horlamayı kalıcı olarak tedavi eder” diye konuştu.

 

ÖZEL DİŞ PARK POLİKLİNİĞİ ÖNCÜLÜK EDİYOR

 

 

Tatil sürecinde dostluk ilişkileri çerçevesinde Manavgat Özel Diş Park Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde diş hekimleri Emin Akın ve Ayten Akın Sönmez ile uygulamalı tedavi yöntemlerine öncülük yaptıklarını belirten Elkhoury, hasta memnuniyeti açısından hiçbir sorun yaşamadıklarını sözlerine ekledi. Elkhoury hastaların, ağız içi protezleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgiyi Özel Diş Park Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde diş hekimleri Emin Akın ve Ayten Akın Sönmez’den alabileceklerini söyleyerek sorulan soruların cevaplarının ardından sunumunu bitirdi.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Asfaltta Muratpaşa imzası
Asfaltta Muratpaşa imzası