Advert

"Bu ülkeye olan umudumu hiç kaybetmedim"

Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Niyazi Nefi Kara 1969 Manavgat- Hatıplar Köyü doğumlu. Antalya Tabipler Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve odanın ikinci başkanı. Uzun yıllar Türkiye’nin farklı yerlerinde görev yapmış bir isim. Halkın acılarını dindirme

Bu içerik 166 kez okundu.
Advert

Neden milletvekili aday adaylığına karar verdiniz?

 

20 yıldır hekimim, Beyin Sinir Cerrahisi Uzmanı olarak çalışıyorum. Halkla hep iç içe çalışan birisiyim, halkın ağrı ve acılarıyla ilgileniyorum. Cerrahide ağrı ve acı baskının olduğu yerde olur, cerrah olarak da baskıyı kaldırıyoruz. Sağlıktan adalete, tarımdan turizme, hayvancılığa yaşamın her alanında halkın yaşamını zorlaştıran bir AKP düzeni var. Bu baskı düzeninin omurgasına, beynine neşter vurma zamanı gelmiştir diye aday adaylığımı açıkladım.

 

Aday adaylığına karar vermenizde etken olan neydi?

 

Uzun yıllar, öğrencilik yıllarında, öğrenci derneği yöneticiliği yaptım, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Yöneticiliği, Göller Bölgesi Nörolojik Bilimler Derneği Kurucu Üyeliği, Türkiye Beyin Araştırmaları Derneği Kurucu Üyeliği yaptım. 2007 yılında Denizli’de çalışırken yine aynı sorunlar üzerine CHP aday adaylığı süreci yaşadım. Keza 2011 yılında bir kez daha aday adaylığını denedim. Bu ülkeye olan umudumu hiç kaybetmedim. Mustafa Kemal Atatürk’ün partisinin bir neferi olarak da mücadelemi sürdüreceğim. Ben aynı zamanda köy çocuğuyum, oradaki tarım ve hayvancılıkta yaşananları da birebir biliyorum. Öncelikle ormanları çevirip alanları ve hayvancılığı yok ettiler, et ithal etmeye başladılar, yetmedi canlı hayvan ithalatı başladı. Dört mevsim yaşanan ülkemizde hala ithalatla uğraşıyoruz, AKP döneminde ekilmemiş topraklarımız var Antalya gibi bir yerde. Eğitim yine öyle, bir taraftan okulların derslikleri yetersiz, bir taraftan öğretmen açığı var, buna rağmen güvencesiz öğretmen çalıştırıyor. Kitap verdik diyorlar, belki maliyeti 20 lira, aralarda da ailelerden para topluyorlar, klima çalışmaz okulda diyorlar. Antalya’ya 8 yıldır bir hastane yapılmadı, yatak kapasitesi yetersiz. AKP’nin şöyle bir politikası var sağlık için, parası olan için sağlık gibi bir yapılandırma var. 

 

Peki ya sağlık personellerine şiddet unsuruna ne dersiniz?

 

Sağlığı ve hayatı korumaya adanmış bir mesleğe yönelik şiddet asla kabul edilemez. Sağlık ortamının özelleştirilmesi ile hekimlere ve diğer sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olgusu artarak devam ediyor. Yaşam hakkını ortadan kaldıracak boyuta ulaşan şiddet artık hekimler açısından birinci derecede mesleki risktir. Bugün hekimlerin canına kastedenlerin aslında tüm insanlarımızın canına kastettiği ortadadır. Meslektaşları olarak arkadaşımıza yapılan saldırının takipçisi olacağız. Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları olarak önerdiğimiz Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasasının bir an önce çıkması gerekir.

 

Antalya’da sağlıkla ilgili sizin bir projeniz var mı?

 

Sağlık sektöründe özele karşı bir bakış açım yok, devlet hastanelerinin yetersiz kalığı yerde özel sektör de olsun. Antalya’da sağlık turizmine yönelik ciddi yatırımların olması, teşvik olması gerekiyor. Ama kamuda benim yeşil kartlı vatandaşlarımın gidemediği bir ortamda sen her yere gidebilirsin yalanını ortaya koymak zorundayız. Parası olan olamayan değil, bu ülke insanlarının sağlığının güvence altına alınması gerekir. Antalya’da daha fazla sağlık yatırımı yapılması, yurt dışından insanların tedavi için gelip aynı zamanda burada konaklaması sağlanabilir. Sadece otelde kalan değil, esnaftan alışveriş yapabilen turisti getirmemiz gerekiyor. Aynı zamanda festivaller para harcanacak değil, para kazanılacak bir festival olmalı.

 

Sağlık sektöründen arkadaşlarınız nasıl değerlendiriyorlar adaylığınızı, CHP’den aday olmanızı?

 

Ben uzun süredir siyasetin içindeyim, CHP’ye yakın bir ailede yetiştim. CHP bu ülkenin kurucusudur, teminatıdır, geleceğidir diye düşündüğüm için CHP, halktan yana olan bir parti. Tüm bunları düşününce benim içinde olacağım başka bir parti olamazdı. Meslektaşlarımın bakışları ise, siyaset varsa CHP vardır, Nefi’nin de CHP’de siyaset yapması doğrudur. Hepsi de şunu söylüyor, aday olduğunda senin için çalışacağız, sokak sokak gezeceğiz. Başka partilere sempatisi olan arkadaşlarımın bile adaylığım sürecinde CHP’ye destek vereceklerini söylüyorlar.

 

Mesleki bir birlik var sanırım arkanızda?

 

Hem mesleki birlik var, iş arkadaşlarım var, ailem var. Çünkü savunduklarımızın hepsi hepimiz için, söylediğimiz her söz sadece CHP için değil herkes için. Bu ülkede bir şey yapacaksak hep birlikte yapacağız, birlikte mücadele edeceğiz. Çünkü ülkenin sürüklendiği durum bunu gerektiriyor.

 

Meslektaşlarınızdan istek ve öneri oluyor mu, ‘Milletvekili olursan bunu yapmalısın’ gibi?

 

Şuan var olan aile hekimliğiyle ilgili önerim, orada çalışan arkadaşlarımızın kadrolu olması gerekiyor, performans sisteminin mutlaka kaldırılması gerekiyor. Onurluca yaşayabileceği ücret almalı insanlar, sosyal ve ekonomik haklarına kavuşturulmalıdırlar. Bu bakış açısı ortak paydamız. Para baskısının kaldırılması gerekiyor, özellikle bu hizmeti sunarken.

 

Vatandaşın nabzını yokladınız mı, adaylığınız hakkında neler söylüyorlar?

 

Yaklaşımlar çok iyi, özellikle hastalarımdan farklı partiden oluğu halde bana oy vermek isteyenler var, insanlarla sevgi bağım güçlüdür. Bu bağlamda çevremiz yoğun ve kalabalıktır. Ben insanlara dokunabilen birisiyim, insanlar da dokunabilecekleri, ulaşabilecekleri insan istiyorlar. Bu yönden şanslıyım, geniş bir aile ağım var, yaşamın her alanında geniş bir ağ var.

 

Peki, insanlar sizi niçin seçmeli, bu soruyu kendinize sordunuz mu?

 

Onlardan birisiyim, onların yaşadıkları sorunları birebir yaşayan birisiyim. Tarlada da çalışmış, koyunda gütmüş bir adayım, yaşamın her alanında halkla iç içeyim. Meslek olarak insanlara dokunabilen, dertleri anlayabilen birisiyim, gencim, uzun soluklu bir mücadelede yer alacağımı inanıyorum.

 

 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 ‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti