Advert

“Şükrü Sözen ile tanışmak istiyoruz!”

Manavgat’ta Yaşayan Yerleşik Yabancılar Derneği (MAYDER) Başkanı Ezgi Bahçealtı’ya dernek çalışmalarıyla ilgili sorular sorduk.

“Şükrü Sözen ile tanışmak istiyoruz!”
Bu içerik 128 kez okundu.
Advert

Bahçealtı’nın faaliyetleriyle ilgili içtenlikle verdiği cevapları, haberleri yerel basında ve zaman zaman Ulasal basında okuyorsunuzdur. Manavgat Gerçek Gazetesi olarak bu kez tercihimizi, derneğe üye olup da burada yerleşik olarak yaşayan yabancılarla yapılacak bir söyleyişine yönelttik. Güneşli bir Perşembe sabahı Ezgi Hanım ve Tercümanımız Akile Osman ile Wendy Payg ile Kim Jawett’in Ilıca Mahallesi’ndeki evlerine konuk olduk. Bizi karşılamalarındaki içtenlik ve samimiyeti görünce İngilizlerin, bizlere ‘soğuk insanlar’ olarak tanıtılmasına içerlenmedim dersem yalan söylemiş olurum. Avrupa kültürüyle büyüyen bu insanların belki de Türkiye’ye yerleştikten sonra geleneklerimize adapte olmaya özen gösterdiklerini de düşünmedim değil. Ancak hangi nedenle olursa olsun Manavgat’ı ve insanlarını benimsediklerine şahit oldum. Birinci kalitedeki Türk çaylarının İngiltere’ye ithal edilip de İngiltere’den tekrar Türkiye’ye ‘İngiliz Çayı’ satılan çaylarımızı yudumlarken Wendy ve Kim ile koyu bir sohbete daldık. 

Kaç yıldır Manavgat'ta yaşıyorsunuz?

 

Evimizi 8 yıl önce satın aldık ama 2 senedir sürekli oturmaya başladık. İngiltere’de bir işimiz vardı. Emekli olur olmaz da hayallerimizi mutluluğa dönüştürecek evimize yerleştik.

 

Evinizi alırken herhangi bir zorlukla karşılaştınız mı? Pişman mısınız?

 

Kesinlikle pişman değiliz. Yaşamımızda yaptığımız en güzel şeyin bu ev olduğunu düşünüyoruz. Uluslar arası anlaşmalardan doğan mülk edinme haklarımızın tüm gerekliliğini yerine getiren yüklenici şirkete ve yöneticilere teşekkür etmek istiyorum çünkü hiçbir şekilde bize zorluk çıkarmadılar. Bazen farklı şeylerde kulağımıza gelmiyor değil parasını ödeyip de evlerini teslim alamayanlar olduğu gibi. Ama sadece duyum diyorum çünkü çevremizde bu tip sorunlar yaşayan insanlarla henüz karşılaşmadık.

 

Manavgat'ta ne gibi sorunlar yaşıyorsunuz? Bilgi almada bir sorun var mı?

 

Türk insanları çok yardımcıdır. İngilizce konuşmasalar bile çabalıyorlar konuşmak için. Bizde çabalıyoruz daha çok Türkçe konuşmak için. Ezgi Hanımın kurduğu dernek sayesinde ve de onların büyük yardımlarıyla yetkili makamlarda sorunlarımızı çözmeye çalışıyoruz. Ancak bizler burada Türkiye’nin yabancı uyruklu vatandaşlarla ilgili aldığı yasaların neler olduğunu bilmek, öğrenmek istiyoruz. Herhangi bir şey için yabancılar polisine gittiğimizde çok şeyin değiştiğini görmek bizleri de şaşırtıyor. Bu yasa değişiklikleriyle ilgili bilgilendirilmek istiyoruz. Dernek Başkanımız geçtiğimiz günlerde verdiği bir müjdeyle bu sorunun kısa zamanda çözüleceğini söyledi.

 

Nedir bu müjde?

 

Yetkililerin, her ay rutin olarak bilgilendirme toplantısı düzenleyecekleri müjdesi. Tabii ki, MAYDER, derneğimizle işbirliği içerisinde olarak.

 

Sitede oturanların çoğu İngiliz mi?

 

Enternasyonal. Komşularımız, Norveç, Alman ve Türk aileleri. Burada yaşamaya karar verdiğimizde Türklerin sıcakkanlılıklarını, geleneklerini ve adetlerini birebir öğrenmek istedik. Yabancı gibi değil Türk gibi yaşamak istedik. Türk kültürünü yaşamak istedik. Side'de Kemer Bulvarı üzerinde sırf İngilizlere hitap eden restoranlar var. Küçük İngiltere’yi burada kurmak ister gibi bir anlayış içerisinde bir gettolaşma var. Bizler bu gruplara uzak duruyoruz ve diyoruz ki; madem bu ülkede yaşamaya karar verdik öncelikli hedefimiz Türk toplumuna uyum sağlamak olmalıdır. Bu anlayış çerçevesinde yaşamımızı planlıyoruz.

 

Bu süreçte Manavgat’ta ne değişti?

 

İki yıldır sürekli burada oturuyoruz ama 20 yıldır Manavgat’a geliyoruz. Özellikle Manavgat’ın son 7 yılda değişen çehresine şahit olduk diyebilirim. Şehre estetik bir güzellik hâkim oldu. Side, Ilıca ve Manavgat’a ciddi yatırımlar yapıldığını gözlemledik. Yatırım, değişim, güzellik anlamında çok şey gördük. Irmak kenarında daha önce yürüyemiyorduk ama şimdi yürüyoruz. Şükrü Sözen ismini çok duyuyoruz ama daha henüz tanışamadık. İsterim ki biz yerleşik yabancılarla bir araya gelsin ve bizlere Manavgat’ı Türkiye’yi anlatsın. Umarım bu isteğimize kısa zamanda yanıt verir o fotoğraflardaki sevimli adamı çok merak ediyoruz.

 

 

İngiliz mutfağına özlem duyuyor musunuz?

 

Kesinlikle hayır. Türk mutfağının yanında İngiliz yemeklerinden bahsetmeyelim.

 

Manavgat’a yerleşmeye karar vermeden önce tereddütler yaşadınız mı?

 

Manavgat bizim için ikinci baharımızı yaşadığımız bir ilçe oldu. Yaşama olan bağlılığımızı, heyecanımızı diri tutmak istedik. Köklerimizden kopmuyoruz ama Manavgat’ta olmaktan ve burada yaşamaktan oldukça mutluyuz. Eskiden Manavgat’a tatile gelirdik şimdi tatile İngiltere’ye gidiyoruz.

 

Ya siyaset, takip edebiliyor musunuz?

 

Taksim Gezi Parkı Direniş eylemlerinde Manavgat’taydık. Akrabalarımız oralarda neler oluyor diye bizi çok aradı. Kavrayabildiğimiz ölçüde neler olduğunu anlatmaya çalıştık. Belki derinlemesine ülke siyasetiyle ilgili derin bilgilerimiz yoktu ama gençlerin haklı isteklerde bulunabildiklerini anlayabiliyorduk. Nede olsa wwwkrasi mücadelesinin öncülüğünü yapmış bir ülkeden geliyorduk. Siyaseten söyleyeceğimiz tek şey: Hak, hukuk ve adaletin eşit dağıtıldığı sosyal refahın geniş kitlelere yayıldığı, barış ve kardeşliğin hüküm sürdüğü ülkelerin dünya coğrafyasında çoğalmasıdır.

 

Manavgat’a bir mesajınız var mı?

 

Yabancı olarak tanımlanıyoruz ama bizler yabancı değil bilakis kendimizi bu ülke vatandaşı gibi hissediyoruz. Manavgat’ı ve tüm değerlerini seviyoruz. Onlarında bizleri sevip bağırlarına bastıklarından zerre kadar kuşkumuz yok. Ancak belde belediyemiz kapanmadan önce sanki daha iyi hizmet alıyorduk. Şimdi herhangi bir sorun olduğunda Manavgat Belediyesi’ni aradığımızda bizleri Antalya Belediyesi’ne yönlendiriyorlar. Bunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Bunun açıklamasını birilerinin bize anlatmasını talep ediyoruz. Büyükşehir diyorlar. Sahi Büyükşehir ne demek? Burada yaşayan insanlar olarak neler yaşandığını öğrenmek hakkımızdır diye düşünüyor ve Manavgat’a teşekkür ediyoruz.

 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı