Advert

GENÇLİK NE İSTEDİĞİNİ ARTIK BİLİYOR!

Siz, onu rüzgârın estiği yöne doğru savurduğu bir yaprak olarak düşünmeyin. O, sokaklara dökülen yaprağın sadece kılcal damarlarından biri.

GENÇLİK NE İSTEDİĞİNİ ARTIK BİLİYOR!
Bu içerik 94 kez okundu.
Advert

Havaya, toprağa, suya ve bilgiye muhtaç. İyi, güzel ve onurlu bir yaşamın temel kaynağını bilginin oluşturacağını bilecek kadar da idealist. İdeallerinin temel kaynağını Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vecizelerinden ve bağımsızlık ülküsünden aldığını ve bu uğurda sonsuza kadar mücadele edeceğini haykırıyor. O yüzden kalabalıklarda, eylemlerde hep en önde. Üzerine yoğunlaşan gözlere, eleştirilere, baskılara, polis sorgularına ve yer yer tacizci üsluplarından vazgeçmeyen sözüm ona Atatürkçülere hiç aldırmıyor. Mücadeleci ruhunu Atatürk’ten aldığını söylüyor. Atatürk’ün, “Biz her şeyi gençliğe bırakacağız... Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.” ADD Gençlik Kolları Başkanı Rabia İnci Özen, Atatürk’ün kendilerine emanet ettiği gençlik mirasına sahip çıkmak adına arkasına hiç bakmadan yürüdüğü bu yoldan asla vazgeçmeyeceğini söyleyerek cevapladı sorularımızı.

 

Siyaset yaşamıma çok şey kattı

 

15-16 yaşlarında Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) çatısı altına girerek, orayı ikinci evim olarak gördüm.  O yaşlarda reşit olmadığım için üye olamadım ama tüm etkinliklerde görev alarak, en ön saflarda “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” diye haykırmaktan da onur duydum.  Ülke sorunlarıyla iç içe olmamı aileme borçluyum. Evimizde tartışılan siyaset, küçük yaşlarda beni olgunlaştırdı sanırım. Yaşıtlarımla bir araya geldiğimde düşünsel yönden isteklerimizin farklılığını gördüm. Onlarla aynı dili konuşmuyorduk. Bilginin, öğrenmenin arayışı içerisindeydim. Bu arayışım bana, ülkeme ve bizden sonra gelecek kuşaklara nasıl bir yaşam öngörülüyor sorusunu sormama neden oldu.  İnsanların içine karışarak, bilmediklerimi öğrenmeye bildiklerimi de anlatmaya başladım. Şayet bunu adı siyasetse evet siyaset yaşamıma çok şey kattı.

 

Hırslarımız aklımızın önünde olmamalı

 

İnsan yanlışlar yapa yapa büyür. Gençliğimin verdiği heyecanla görev almamam gereken yerlerde bazı zorunluluklar yüklendim. Bundan hiçbir şekilde pişmanlık duymuyorum. Yaşadığım her türlü olumsuzlukların beni büyüttüğünü görmekte benim için iyi bir deneyim oldu. Doğru zamanda doğru yerde olduğuma inanmıyorum. Zaman yanlışlığı vardı. Biraz daha bilinçli bir şekilde devam etseydim belki daha iyi yerlerdeydim. Fakat zamanı iyi kullanamadığımı düşünüyorum. Zaman açısından hep erken davrandım. Hırslı bir insanım, ama hırsım için iyi dediğim zamanlarda oluyor ama keşke dediğim zamanlar da çok oldu. Keşke biraz daha bilgilensem dediğim anlar çok oldu. 

 

Onlar bizi yönlendireceğine

Biz onları yönlendiriyoruz

 

Manavgat’ın siyasetinden kesinlikle memnun değilim. Daha kucaklayıcı ve örgütlü bir siyaset yapılmalı. Alınıp-satılabilen, zoru gördüğünde şekilden şekle giren insanlar olmamalı siyasette. 10 kişi olsun ama sağlam olsun. Bugün birçok kişi iyi bir makamda olabilir ama yaşadığı yerin sosyal hayatına bir yatırım yapmamışsa yarın çok çabuk unutulur. Bilgi diyorum ben en azından gençlere tecrübeleri, fikirleri, görüşleri ile bir yön versinler. Ben büyüklerimden bir şeyler öğrenmek isterim. Ben büyüklerimin her konunda bir adım önde olmasını isterim. Manavgat siyasetinde görüyorum ki biz gençleri, büyüklerimiz yönlendireceğine biz onları yönlendirerek Manavgat’ın sosyal hayatına bir şeyler katmaya çalışıyoruz.

 

Öncelikli hedefimiz tarihimizi iyi okumak

 

Neler yaptığımızdan ziyade neler yapamadığımız ilgilendiriyor beni. Eğitim toplantılarımızın temel amacı ‘Tarih Bilinci’ oluşturmaktır. Çünkü tarihini bilmeyen toplumların süreç içerisinde nasıl yozlaştıklarının örneğiyle doludur tarih sayfaları. Tarihimizi doğru kaynaklardan araştırıyor, okuyor ve okutuyoruz. ADD Gençlik Kolları olarak bizler, gençlerin ders notlarına, aile yaşamlarına varana kadar her şeylerini incelemeye anlamaya çalışıyoruz. Biz maddi durumu kötü olanlara dershane konusunda, burs konusunda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ve artık 2 hafta da bir gerçekleşen toplantılarımızda kitap dağıtmaya başladık. Kitapları dağıtıp özetlerini çıkarttırıyoruz. Çünkü o kitapların kütüphanede durması o gençlere hiçbir şey katmıyor. Atatürk’ü anlama felsefesine de hiçbir şey katmıyor. Biz onlara önderlikten ziyade bir ağabey-abla şefkati içerisinde yaklaşıyor, dost oluyoruz. Bizler, bu genç fidanları sadece sokağa iterek, “aslan gençlik-kaplan gençlik, sen yaparsın” gibi laflarla ellerine flamalar verip sloganlar attırarak kullanma düşüncesinde hiç olmadık. Hatalarımız olmadı mı? Elbette ki oldu. Ama bizler, hatalarımızla değil kültür anlamında ilerlemek çabamızla artık anılmak istiyoruz. Önyargısız gözlerle bakıldığı zaman Manavgat halkının bunu göreceğinden de ayrıca şüphe duymuyoruz.

 

Boş durmayı kendimize yakıştırmıyoruz

 

24 Ocak Uğur Mumcu etkinliği hazırlıklarımız şimdiden başladı. Tiyatro gurubumuz kuruluyor. Müzik gurubumuz kuruluyor. Köy okullarına kitap kampanyaları düzenliyoruz. Liseli gençlerimizden güzel teklifler alıyoruz. ADD olarak dergi çıkartalım. Atatürkçü gençler makaleler yazsın, basınla iletişime geçelim, basından bir şeyler alalım, siyasetçilerle konuşalım diye. Dergi konusunda hem fikir olduk liseli gençlerimizle. Üniversite gençliğinde zaten 2014'te biz patlama yaşadık. Şöyle de bir iddiam var ve bu gerçektir. ADD Üniversiteli gençlik olarak en büyük kapasite bizdedir. AK Parti'den sonra en büyük gençlik ADD Gençlik Kollarındadır. Bugün üniversitede ADD konuşuluyor. Biz bunu başardık. 5 senedir bunun mücadelesini veriyoruz. Son 2 senede bunu başardık. Bu yıl toplam 80 üniversiteli gence sahibiz. Boş durmayı kendimize yakıştırmıyoruz. Zaten Atatürk de yakıştırmazdı.

 

Atatürk Türk ulusunun ortak değeridir

 

Evet bilgili. Şöyle bilgili tek görüşlü de değil. Şöyle bir durum var tek görüşlü insanlar sadece kendi fikirlerini tartışırlar. Bizim gençlerimiz arasında MHP'li, ülkü ocaklarından çıkma gençlik var. CHP'li gençlerimiz var. İşçi Partisi'nden gençlerimiz var. Ben parti tutmuyorum, parti gereksiniminde bulunmuyorum ama Atatürk çatısı altında toplanmak istiyorum deyip ADD'ye gelen var. Ben anarşistim ama bununla bir yere varılmıyor diyen gençlerimiz var. Bizim en büyük kazancımız parti gözetmiyoruz. Biz bugün Alparslan Türkeş'i tartışıyorsak yarın Deniz Gezmiş'i de tartışabiliyoruz. Bizim her lisede temsilcilerimiz var. Atatürkçü Düşünce Topluluğu'nu kuruyoruz her lisede. Yine üniversitede aynı şekilde. Atatürkçü gençlerin olacağı bir platform oluşturduk. Bu bizim artımız diye düşünüyorum. Aramızda hiçbir şekilde sen şu partilisin diyen insan yok. Bu Mustafa Kemal Atatürk'e saygısızlıktır. Bugün bizim önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’tür diyen herkesle bizim ortak bir noktamız var. Biz bu çatı altında birleşiyoruz.

 

 

ADD gençliği büyüyor

 

Ümidim var benim, açıkçası ADD gençliği olarak gözleri korkutmuş durumdayız. Geçlikten korksunlar. Gençlik, ne istediğini artık biliyor. Taksim Gezi Parkı direnişi buna en güzel örnek değil mi? Atatürk bu ülkeyi biz gençlere emanet etti. Bizde bu emanete en doğru şekilde sahip çıkacağız. Bizim makam, mevkiden ziyade özgür bir düşünce var hedefimizde. Laik bir devlet var. Gençliğin, Cumhuriyeti koruyup-kollayacak yarını aydınlık bir Türkiye ülküsü var. Biz sadece bunları istiyoruz. Bizim derdimiz cebimize para girmesi değil. Bizim saygınlığımız bilgimizden olacak. Biz bunu hedefliyoruz.

 

Buna halkım karar verecek

 

Bilgili, kültürlü, ülke sorunlarına duyarlı bir genç olarak anılmak isterim. Bunlardan da öte insani duyguları ağır basan sevgi dolu bir kişilik olarak anılmak isterim. Bu zamana kadar meydanlara çıktık, konuşma yaptık, alkışlandık. Ama bu bunun bana yettiğini düşünmüyorum. Ben bunun daha ilerisini yapabileceğimi düşünüyorum. Çünkü Atatürk'ün ilke ve devrimlerini anlamak ve doğru şekilde anlatmak için elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çaba harcıyorum. Bu beni halkına, ülkesine karşı daha sorumlu bir insan yapıyor. Tabii ki bu çabaların karşılığını halkımın, takdir duygusu verecek. O halk ki, zamanı geldiğinde ‘Gayrı yeter deyip’ ayağa kalktığında bambaşka bir Atatürk Türkiye’sine uyanacağımızdan kuşkunuz olmasın.

 

 

 

 
 
 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 ‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti