Advert

“Öncelikli hedefimiz CHP’yi iktidar yapmak olmalıdır”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 2015 Milletvekilliği seçimlerine gidilirken parti tüzüğünde yer alan % 15’lik kontenjan hakkının devamında geriye kalan % 85’lik orandaki tasarrufunda önseçim mi yapacak yoksa merkez atama yoluyla mı adaylarını belirleyecek?

“Öncelikli hedefimiz CHP’yi iktidar yapmak olmalıdır”
Bu içerik 97 kez okundu.
Advert

Ortak kanı: Önseçim yapıldığı taktirde partin oylarının artacağı ve parlamento da milletvekili sayısını arttıracağı yönünde. Tabi bütün bunların ötesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun önemle üzerinde durduğu bir konu var ki; o da CHP gençliği. Kılıçdaroğlu, gençlerin siyasette önün açılması ve aktif siyaset yapabilmeleri için tüzüğe % 10 Gençlik Kotasını ekletmiş durumda.  Önseçim gençlerin önünü kapatır mı buda tartışılması gereken ayrı bir konu. Ama gözlemlediğimiz bir gerçek de gençlerin idealizmleri ve inançları uğruna parti içerisinde mücadelelerini sürdürecekleri ve istediklerini alma kararında olduklarıdır. Bu haftaki konuğumuz, “hangi koşulda olursa olsun amacımız CHP’yi iktidar ve partimizin genel başkanı Sn. Kılıçdaroğlu’nu başbakan yapmak için mücadelemizi sürdüreceğiz” diyen Tansev Pilavcı. Partinin her kademesinde görev almış ve bu süreç içerisinde bütünleştirici yapısıyla öne çıkmış ve de Kemalist çizgisinden zerre kadar ödün vermemiş genç kuşak siyasetçiler arasında en öne çıkanı. 1984 doğumlu, henüz 30 yaşında. “İnanıyoruz, bir olacağız birlikte olacağız ve başaracağız” diyor. Sorduğumuz sorulara aldığımız cevaplar karşısında bizlerde Tansev Pilavcı’ya inandık. Bizleri ikna etti, sizlerde bakalım ikna olacak mısınız?

 

AKP’nin zulüm politikalarına dur demek ortak hedefimiz

 

CHP’de görev yapmış tüm ilçe başkanları benim için önderdir ve değerlidir. Partimize önemin yanı sıra emek vermiş olan insanlardır. İlçe başkanlarımızın gazetenizde yer alan açıklamalarına katılmamak mümkün değil. Sorunlar belli olunca çözümleri de ister istemez bizleri aynı noktada buluşturuyor. Buluştuğumuz ortak noktanın tabana yaygınlaştırılması ve anlatılmasını çok ama çok önemsiyorum. CHP’nin iktidar hedefi vardır. Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nu Başbakan yapma gibi bir hedefi vardır. Bu nedenle tüm parti içi çekişmeleri bir yana bırakarak AKP’nin zulüm politikalarına dur demek ortak hedefimiz olmalıdır. Bu ortak payda içerisinde CHP’yi amacına ulaştıracak hangi sistem önümüze gelirse o sistemi desteklemek ve kucaklamak sorumluluğumuz vardır. Bu sistemin adı önseçim olur ya da merkez ataması olur. Karar genel merkezimizindir. Gönlümden geçen sadece Antalya’mızda değil 81 ilimizin tamamında hâkim nezdinde üye bazlı önseçim yoklaması yapılması. Önümüzde örnekler var. Önseçim yapılan yerlerde oylarımızın tavan yaptığı görülüyor. Geçen döneme baktığımız zaman belki birinci parti çıkamadık ama önseçim olan 29 ilin tamamında hem de fermuar sistemi uygulanmasına rağmen oylarımızın arttığı görülüyor.  2011 istatistikleri de bunu açıkça gösteriyor.

 

Hâkim önünde yapılacak önseçime varız

 

Sokakta şöyle bir soruyla karşılaşıyoruz; Antalya’da meclis üyelikleri için bazı ilçelerde önseçim yaptınız da ne oldu? Birinci sıraya yerleştirdiğiniz adamlar AKP’ye gitti. Vatandaşlarımız bu soruyu sormakta haklıdırlar. Ancak o günün koşullarında Antalya’da yapılanın bir önseçim olmadığının bilinmesini isterim. Önseçimin yapılmasının tek bir yasası vardır, o da hâkim huzurunda yapılmasıdır. Hâkim huzurunda yapılmayan hiçbir seçim önseçim değildir. Eğilim yoklaması adını verebileceğimiz bu seçimlerde, hiçbir art niyet düşüncesi içerisinde olmayan delegelerimiz bu arkadaşlarımıza güvenmişlerdir. Ki sıralamada birinci çıkan arkadaşlarımız süreç içerisinde partinin birçok kademesinde görev almış arkadaşlarımızdı.  Kimse öyle bir şey olacağını önceden tahmin edemez. O dönem görevde olan İl başkanımız Sn. Devrim Kök’ün de hakkını yemeyelim. İlçe başkanlarını toplayarak raporlar istedi ve gelen bu raporlar doğrultusunda bazı ilçelerimizde önseçim değil de eğilim yoklaması yapıldı. Tekrar ediyorum önseçim sadece hâkim huzurunda yapılandır. Sonra insanlar kavun değil ki bir taraflarını koklayarak karar verebilesin! Burada asıl sorgulamamız ve özeleştiri yapmamız gereken konu Büyükşehir Belediye Başkanlığını nasıl kaybettiğimiz olmalıdır

 

İnancımı hiç yitirmedim

 

30 Mart Yerel Seçimlerinde yapılan önseçim değil eğilim yoklaması idi. Ben eğilim yoklamasına karşıyım. Olacaksa önseçim olmalı. Önseçimin kuralları da nasıl olmalı üye yapısının sağlamlaştırılması ya da üye yapısının sağlam olduğuna inanıyorsak bu durumu kabul ederiz.  Partiye üyelik sorumluluklarını yerine getirmeyen, aday adaylıkları döneminde delegelerin aidat borcunu ödeyerek prim yapmaya çalışan adaylar olduktan sonra önseçim yapsan ne olur yapmasan ne olur! Yoğunlaşmamız gerektiğine inandığım tek konunun güçlü bir örgüt yapısı oluşturmak olduğu inancımı hiç yitirmedim.

 

Genel Merkezi’mizin alacağı karar saygılıyız

 

Partimin Genel Başkanına ve yöneticilerimize saygım sonsuz. Bizlerin ortak görüşü Antalya’nın bütün milletvekillerinin sırlamasının önseçimle belirlenmesidir. Eğer wwwkrasiyi tam anlamıyla harekete geçireceksek bu şekilde geçirmemiz gerekiyor. Ama bu şu demek değildir. Birilerinin zamanında dediği gibi önseçim olmazsa beraber değiliz. Önseçim olmazsa ben istifa ederim. Böyle birey yok! Biz önseçimden yanayız bunu istiyoruz ama genel merkez hangi yöntemi belirlerse de sonuna kadar genel merkezin belirlediği yöntemle çalışmaya hazırız. Amacımız CHP’yi iktidara taşımak. Bu çorbada bir kaşık tuzumuz olursa bundan da büyük bir onur duyarız.

 

Baykal’ın kafasında gençlere yer olmalı

 

Sayın Deniz Baykal Türk siyasi tarihinin önemli aktörlerinden biridir. Bizlerin örnek aldığı bir lider ve partimizin bir önceki genel başkanıdır. Ülkeye yaptığı katkıları hiçbir güç yok sayamaz! Sn. Deniz Baykal bu partinin her zaman başının tacı olmaya devam edecektir.  Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da dediği gibi “hayatta olan bütün genel başkanlarımıza Sayın genel başkanım diye hitap ediyorsanız, ben Sayın Deniz Baykal’a genel başkanım diye hitap ediyorsam sizde öyle hitap edecek ve saygıda kusur etmeyeceksiniz” türünde bir nasihat konuşması vardır. O yüzden Sn. Deniz Baykal kendi kararını kendisi verecektir. Ben şunu diyorum bu partide uzun yıllar genel başkanlık yapmış bir ismi hiç kimsenin telkin etmemesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak şunu da söylüyorum Sn. Deniz Baykal’ın kafasında gençlere de bir yer olmalı.

 

Baykal delegelere ve partililere güvenir

 

Benim tanıdığım, bildiğim ilçemizden örnek verecek olursak araç bile çıkmayan köylere Akseki’nin, Gündoğmuş’un, Yeşilbağ’ın köylerini ziyaret eden bir Deniz Baykal kesinlikle önseçime girecektir. Delegeye güvenir, partililere güvenir.

 

Özeleştiri yapmak zorundayız

 

Önseçim olduğu takdirde zaten bu belli ittifaklarla olacak bir şey biliyorsunuz yani. Yıllarca partinin oyları Antalya’nın doğusundan aldı ama değerli milletvekilleri adayları Antalya’nın batısından çıktı. Bu birazda Antalya’nın batısındaki arkadaşlara yüklenmekle olmaz birazda kendimize bakacağız. Demek ki Antalya’nın doğusundaki arkadaşlar birbirlerine yeterince sahip çıkmamışlar. Eğer adaylığı düşünen insanların birbirine saygısı varsa bence Manavgat’tan bir değil 2-3 bile vekil çıkabilir. Çünkü Manavgat Antalya siyasetini özellikle son 3 dönemdir belirleyen bir ilçedir.

 

Atatürk’ün emanetine sahip çıkacağız

 

Gençlik olarak biz sadece Antalya coğrafyasında değil, Türkiye genelinde örgütlü bir güç birliği içerisindeyiz. 31 Mayıs Gezi olaylarıyla başlayan bir süreçte 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının olmasının akabinde her ne kadar da üstünden biraz geçmiş olsa da ben CHP’nin oylarının özellikle Yeni Büyükşehir Yasası’nın geçtiği 30 büyük ilde % 30’u az bir oranla geçmesinden dolayı umutluyum. Gençler neden CHP’nde siyaset yapmalı? Çünkü CHP Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği 2 büyük eserinden biridir. CHP ve Cumhuriyet Atatürk’ün bize emaneti. Ve Mustafa Kemal Atatürk bu partiyi ne askere, ne polise hiç kimseye emanet etmemiştir. Cumhuriyeti gençlere emanet etmiştir. O yüzden bu kuşatmaya karşı yapacağımız en büyük eylemdir gençleri bu partiye kazandırmak. Bu yolsuzluk ve usulsüzlük kuşatmasına karşı en büyük güç birliğidir gençlik. Bunun içinde genç arkadaşlarımızın artık milletvekilliği listelerinde görünmesini sadece biz değil CHP’ye gönül vermiş gerçek partililer ve CHP tabanı istiyor.

 

Gençlik kotasından Milletvekili aday adayıyım

 

Benim Milletvekilliği adaylığım şartların tetiklemesiyle gündeme geldi. CHP gençlik kolları yönetiminde bulunmuş gençlik kolları başkanlığı yapmış, gençlik kotasından yönetici olmuş, gençlik kotasından genel merkez kurultay delegesi olmuş, aynı zamanda 550 kişilik genel merkez kurultay delegesinden biriyim. Milletvekilliği her partilinin gönlünde yatan aslandır. Sonuçta Sn. Kılıçdaroğlu gençlere böyle bir fırsat vermişse gençler de tabi ki bunu değerlendirmek isteyecektir. Ancak şu kriter önemlidir, ben veya bir başkası gençlik kotasının avantajını kullanarak ismini seçilebilecek bir sıraya yazdırabilmelidir. Buda partililerimizin desteği ile mümkün olur.

 

 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Asfaltta Muratpaşa imzası
Asfaltta Muratpaşa imzası