Advert

CHP’nin, bir sesi bir ruhu var ‘O’na koşulsuz sahip çıkmalıyız!

CHP’nin efsane ilçe başkanları arasında sıralama yapılsa ilk üçte yer alacak bir isim Mustafa Akkuzu. Partinin en alt kademesinden başlayarak ilçe başkanlığına yükselme serüveninde partinin elitistleriyle kıyasıya mücadele etmiş bir kavga adamı. Örgütçü,

CHP’nin, bir sesi bir ruhu var ‘O’na koşulsuz sahip çıkmalıyız!
Bu içerik 71 kez okundu.
Advert

Seveni sevmeyenlerinden daha fazla. Ancak sevenleri ve sevmeyenlerinin buluştuğu ortak bir nokta var. O da Akkuzu’nun örgütçülüğü ve halka olan ilişkilerinin çok güçlü olduğu yönünde. İki dönem ilçe başkanlığı yapan Akkuzu’ya CHP’nin gündeminden düşmeyen “önseçimi” sorduk. Konuştukça sorular peşi sıra geldi ve ortaya okunası ve ders alınması gereken bir söyleyişi çıktı.

 

Aslolan Örgütün Temel yapısıdır

 

CHP’de önseçim wwwkratik bir hak ve taleptir. Ancak bu talebi üyelerimizin, parti tabanımızın, Antalya bölgesindeki tüm örgütlerin istemesi ve yüksek sesle dile getirmesi gerekir. Ama hangi koşulda olursa olsun son sözü yine Genel Merkez’imiz söyleyecektir. Önseçim söylemi üyelerimizin yanı sıra wwwkrat insanlarımızın da kulağına hoş gelen bir söylem. Parti tüzüğümüzde aday atama yöntemleri bellidir. Bu zor koşullara rağmen aday adayı olarak ortaya çıkan arkadaşlarımı kutluyorum. Bundan dolayı önseçimden yana olan örgütteki arkadaşlarımızı takdir ediyorum. Ama bizim için asıl olan örgütün temel yapısıdır.

 

Örgütlerimizi güçlendirmeliyiz

 

CHP’de örgüt demek sadece yöneticilerin yer aldığı yapılanma olarak düşünülmemesi gerekir.En ücra köyümüzdeki üyemiz Mehmet Emmi, delegelerimiz, sandık başındaki görevli üyelerimiz ve CHP’nin her kademesinde görev yapan kişilerimizdir parti örgütü dediğimiz şey. Bu artı değerlerin bir araya gelmesiyle güçlenecek bir örgütün başarıyı yakalaması daha kolay olacaktır. Bu birlik ve bütünlük sağlandığında örgütlerde “şu”cu ya da “bu”cu söylemleri kendiliğinden ortadan kalkacaktır. O yüzden bütünlüğü sağlayacak projelere destek vermemiz zorunludur. Birde sırlı camın görünmeyen yüzünden bakalım: Örgütün güçsüz, kudretsiz ve özgür karar alamadığı bir yerde önseçim yapsan ne olacak, merkez atama yapsan ne olacak? Bizim öncelikli hedefimiz, Antalya ve ilçelerinde güçlü bir örgütü nasıl ayağa kaldırabiliriz olmalıdır. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığını kaybetmiş bir örgüt yapılanmasında başrol oynamış arkadaşlarımızın önseçim istemesi size biraz tuhaf gelmiyor mu? Şimdi herkes bir köşe başını tutmuş bekliyor! Önseçim yapılsa da bu böyle yapılmasa da. Her şey delegede çözülmüyor. Önce örgütlerin sağlam yapıya kavuşturulması gerekir.

 

Partimizin tüzüğüne uygundur

 

Önseçim patimizin tüzüğüne uygundur. Geçmiş dönemlerde yapılmış uygulamaları var. Şayet yapılacaksa YSK kriterlerinde olacak bir önseçim değil. Bunun belirtmek lazım. Partinin yetkili organlarının üyeler bazında yapacağı bir önseçimin adına eğilim yoklaması demek daha doğru olur kanısındayım. Böyle bir uygulamayla belediye başkanlarını, milletvekillerini ve de meclis üyelerini belirleyebilirsin. Bunda hiçbir sıkıntı yok. Ancak karakter sağlam değilse, örgütün kadrolarında çalışılmamışsa ve de en önemlisi CHP’li kimliği olmayan biri seçilse ne olacak, seçilmezse ne olacak? Konyaaltı, Muratpaşa ve Serik’te birinci sıralardan seçilen meclis üyelerimize ne oldu? Bunların sorgulanması gerekir. Önseçim, merkez yoklaması ya da merkez ataması adına ne derseniz deyin şayet bu isimleri doğru sıralamaya koymamışsanız dizlerinize vurur durursunuz.

 

Aday adayların yeterliliğine bakılmalı

 

CHP’nin yetkili organlarına söyleyeceğim şudur ki; ön seçimde aday olacak arkadaşların yeterliliğine iyi bakılmalı. Eğilim yoklamasının yapılacağı yerlerde de aday adaylarının iyi bir partili olup- olmayışı, bölgesel değerleri koruyup-korumadıklarına ve de en önemlisi kendi bölgelerinde sevilip-sevilmemelerine bakılması birinci şarttır.  2011 milletvekilliği seçimlerinde partimizin yaptığı liste iyi analiz edilirse 2014 yerel seçim mağlubiyetinin temellerinin daha o yıldan atıldığını görür gibi oluruz. Ama bunu kimsecikler dile getirmez, getiremez.  Şayet örgütünüz güçlü olursa çıkaracağınız adaylar da güçlü olacaktır. Bundan dolayıdır ki, 2015 seçimleri için yapılacak milletvekilliği listesi bir sonraki yerel seçimin başarı kriterini oluşturacaktır.

 

Partiye ihanet etmemiş kadrolar bir araya gelmeli

 

Partimizin mutlaka ki kontenjanı olacaktır.  Buna karşı çıkmak gibi bir durum söz konusu olamaz. Ama kontenjan hakkını kimler için kullanacaksın?  İşte son günlerde gördüğümüz manzara bize bazı bilgiler veriyor. Son genel seçimlerde kıyıdan köşeden siyasette doğruyu yanlışı bilmeyen, bölgesine hiçbir katkısı olmayan insanları kontenjandan sıralamasını belirlerseniz ya dönecektir ya da parti ilkelerimize aykırı laflar edecektir.Kontenjan hakkınızı doğru yerlerle, örgütlerimize temelinde hizmet etmiş, örgütlü kadrolardan kurduğunuz zaman buna kimsenin bir şey diyecek hali yok. Partiyi temsil etmeyen noktada insanların kontenjan sıralarına girmesi o bölgede partiye yapılabilecek en büyük tahribattır. Bu anlamda kontenjan iyi niyetle kullanılmalı kullanılacak ise. Bunun dışındaki aday belirleme yöntemini örgütlerin partinin tabanının kabulleneceği ve ihanet etmemiş kadroları seçimle belirleme yöntemi olmalı. Benim için önemli olan partiye ihanet etmemiş kadroların bir araya getirilmesidir.

 

Dönekler her zaman vardı

 

Her partide olduğu gibi bizim partimizde de mutlaka dönekler, hainler olacaktır. Ama bizdeki temel felsefe şudur biz partimizin sosyal wwwkrat sol geleneğinden gelen wwwkrat insanlar olarak siyaset yapmaya, CHP’de siyaset yapmaya, partimizin aydın düşüncesinden dolayı partimize olan bağlılığımızı devam ettireceğiz. Bize kırılmayan darılmayan kadrolarla da yolumuza devam edeceğiz. Herkes her adayı beğenmeyebilir. Ama bizi bağlayıcı olan bir yapımız var, parti anlayışımız var. İhanet etmenin toplumda pek bir karşılığı yok.

 

Baykal’ın etki etme şansı yok

 

Ben, Sayın Deniz Baykal’ın liste oluşumuna etki edeceğini sanmıyorum. Neden olmayacak? Bugün eski genel başkanımız Sayın Baykal’ı anıyoruz selamlıyoruz parti büyüğümüz olarak. Bir önseçim olsa üyemiz doğru kararı verecektir. Peki, bir merkez ataması olsa Sayın genel başkanımızın Antalya bölgesinde belirleyeceği bir liste olur mu? İl yönetimi eski genel başkanımızın kadrosundan mı belirlendi diye anlıyorum. Buna inanmıyorum. Antalya İl Örgütümüzün mutlaka birilerinin elinde ya da birilerinin parmağında oynattığı bir kadroymuş gibi gösterilmesini kabul etmiyorum. Belki birileri bu yakıştırmayı yapabilir. Kendine ve tabanına güvenmeyen kadrolar anca ‘birilerici,’ ‘şuncu –buncu’ olur. Bunlar bizi ilgilendirmiyor. Önemli olan parti, örgüt ve parti bilincidir. Bunun ötesi başka bir yol yok. Antalya’da 2002 seçimlerinde doğru bir listeyle, doğru kadrolarla Antalya bütününde partiyi birinci parti yapıp 8 milletvekili çıkardık. Parti, o yılardaki hızını ve çalışma metodunu Antalya bölgesinde vakit geçirmeden ortaya koymalı. Bu ortaya koyuşla birlikte seçimleri başarıyla kazanmalı, sonrasında da mahalli idari seçimlerinde partiye ihanet etmeyen kadrolarla yeniden Antalya Büyükşehir Belediyesini alma mücadelesi içerisinde olmalıyız. Siz düşünebiliyor musunuz; Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayıyla birlikte olmayan milletvekillerinin ya da Antalya milletvekillerine cephe alan bir adayın başarıyı yakalaması mümkün olur mu? Böylesine bir örgüt yapısı düşünülebilir mi?  Herkes herkesi sevmeyebilir ama bizi bağlayan bir parti anlayışımız var. Partimizin bir sesi, bir ruhu var. Birbirimizi beğenmeme, öteleme gibi bir lüksümüz olamaz!  

 

Kurtuluş CHP’de dir

 

Tabi ki AK Parti’nin bu kadar azgınca toplum kesimlerine saldırdığı mahalli idarelerde sadece yandaşı kolladığı bir dönemde daha çok CHP’nin birbirine bağlanması lazım. Antalya’nın hiçbir şekilde kontrolü elinde tutamadığı ne yaptığı belli olmayan bir yönetim anlayışı ile bu ilçelere nasıl hizmet götürecek? Bunları eleştiri konusu olarak konuşmak doğaldır. Ülkemizde ticaretin geldiği durum bellidir. Turizmin geldiği durum bellidir. Suçun üretildiği bir dönemde, sokaklarımızın yakınlarında kumarhane işletildiği yer bellidir. Bölgemizde sosyal dokunun ne olduğu bellidir. Kimsenin kimseye bir şey söylemesinin anlamı yok. Burada çıkış yolu yine CHP’dir.

 

wwwkrat yapısından onur duyuyoruz

 

Manavgat sosyal wwwkrat, sol kimliğe dayanan, devrimci arkadaşlarımızın etkin olduğu bir ilçedir. Güzel bir ilçe. Mutlaka bir görüşümüz olmuştur ve yarında olmaya devam edecektir. Doğruysa doğru, yanlışsa yanlış.  Aynı şeyler, aynı anda hem doğru hem yanlış olur mu?Manavgat’ın sosyal wwwkrat yapısından ve Atatürkçü kimliğinden dolayı onur duyuyoruz.

 

Manavgat iyi değerlendirilmelidir

 

Manavgat’tan bir ismin seçilecek sırada olması bizleri oldukça mutlu eder. Herhangi bir arkadaşımızın birlik içerisinde hareket ederek içimizden çıkması ilçemiz açısından da partimiz açısından da sevindirici olur. Kesinde olmalı zaten. Yerel seçimden başarı ile çıkmış ve oy potansiyelini sürekli arttırarak partimizin gururu olan Manavgat’ı hangi koşulla olursa olsun İl Örgütümüz ve genel merkezimiz mutlaka değerlendirmelidir. Doğru kadrolar iş başında olursa ve de doğru adaylarla yola çıkılırsa CHP’nin Manavgat’ta oy oranı % 60-70’lere çıkar.

 

Şuanda aday adayı değilim ama yarın..?

 

Şuanda aday adayı değilim. Ama bu aday adayı olmayacağım anlamına da gelmemeli.Partimiz hangi yöntemle aday belirleyecek, yöntemini görmeden, yani özetle dereyi görmeden paçayı sıvamanın bir anlamı yok. CHP’li olmak, CHP’ye üye olmak, tüzüğümüzün programımızın gereği her zaman her yere aday olma özgürlüğünü ve bağımsızlığını verir. Bu anlamda da Mustafa Akkuzu bir yerlere yarın aday olabilir. Aday olmasa da hayatının sonu değildir. Bizler, CHP’de askerlik görevimizi yapmaya ve sokaklarda var olmaya her zaman varız. Hayatımızın her alanında bir partili olarak var olmaya varız. CHP’lilik bilinci her zaman, her şeye aday olmaktan falan da geçmiyor. Bizim böyle kronik aday olma gibi bir alışkanlığımız da yok. Partimizin şartları, partimizin tabanındaki teveccüh, yetkili organlarında çalışan kadroların bize bir görev teveccühü olursa bir noktada aday olabiliriz. Olmazsak da çıkacak olan arkadaşlarımızın kadrolarımızın arkasında durmaya hazır asker gibiyiz. Bence aday adayı olup- olmamanın da bir özelliği yok. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı