Advert

Minik TEMA’lar doğayı korumak için söz verdiler

TEMA Vakfı Manavgat Temsilciliği çevre etkinlikleri kapsamında ziyaret ettiği; Yağmur Okul Öncesi Eğitim Merkezi öğrencilerinden, TEMA Vakfı üyesi olarak çevreyi koruma sözü aldı.

Minik TEMA’lar doğayı korumak için söz verdiler
Bu içerik 69 kez okundu.
Advert

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Manavgat Temsilciliği, Manavgat’ta uzun yıllardır 3-6 yaş arası eğitim veren Yağmur Okul Öncesi Eğitim Merkezi’ni ziyaret ederek, Minik TEMA’lar ile çevre etkinliği düzenlendi.

Yağmur Okul Öncesi Eğitim Merkezi’nde düzenlenen çevre etkinliğine; TEMA Vakfı Manavgat Temsilcisi Şenay Malbora, Yağmur Eğitim Merkezi Kurucu Müdürü Ali Katlanır, TEMA Vakfı Manavgat Yönetim Kurulu ve Minik TEMA’lar katıldı.

 

GELECEK NESİL ÇOCUKLARIMIZIN ELİNDE

 

TEMA Vakfı Manavgat Temsilcisi Şenay Malbora, erken çocukluk dönemi insan gelişiminin en hızlı dönem olduğunu söyledi. Malbora, çocukların en hızlı dönemlerinin 3-6 yaş arası olduğunu ifade ederek, “Çocukların bu dönemdeki deneyimleri, ömür boyu sahip olacakları yaklaşımları, değer yargılarını, davranışları, alışkanlıkları, becerileri ve kimliği belirler. Dolayısıyla hayatın ilk yılları, çocuklara doğa sevgisi kazandırmak ve sürdürülebilirliğe yönelik doğru tutum ve davranışlarını beslemek için iyi bir fırsattır. Bu fırsattan yola çıkılarak geliştirilen Minik TEMA, Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle 2010 yılından bu yana uygulanan Türkiye’nin en kapsamlı toprak odaklı erken çocukluk çevre eğitimi programıdır. Geliştirilen bu program her geçen gün çığ gibi büyüyor. Ve artık yeni nesil dediğimiz çocuklarımız çevreye daha duyarlı birer birey olarak yaşamlarını başlıyorlar. Buda doğamızı koruma adına atılmış en büyük adımdır” dedi.

Malbora, sürdürülebilir insan hayatı için doğanın korunması gerektiğini belirterek, geleceğin çocuklarımızın elinde olduğunu ifade etti.

 

DOĞAYI KORUMA BİLİNCİNİ HER ZAMAN AŞILIYORUZ

 

Yağmur Okul Öncesi Eğitim Merkezi Kurucu Müdürü Ali Katlanır ise, doğadan kopuk kent yaşamından en çok çocukların etkilendiğini ifade ederek; çocukların bitkileri, hayvanları, bakir coğrafyaları tanımadıklarını söyledi.

Kurucu Müdür Katlanır, araştırmalara göre bu durum çocukların davranışlarını da olumsuz yönde etkilediğini belirterek, “Dünyada ve Türkiye’de giderek gelişen ekolojik eğitim modelleri bu konuda önemli bir görev üstleniyor. Çocukken doğadaki en sevdiğiniz yeri hatırlıyor musunuz? Burası nasıl bir yerdi? Neredeydi, orayı nasıl bulmuştunuz? Kiminle giderdiniz ve oradayken ne hissederdiniz? Sakinlik ve dinginlik, heyecan, huzur? Peki, şimdi oraya ne oldu? Hâlâ duruyor mu? Bu sorulara bir buruklukla yanıt verebilirsiniz. Sonuç hep aynı olacaktır: Özlem. Bugünün anne babalarının birçoğu çocukken her gün dışarıda oynadıklarını söylerken, ne kadarı aynı şeyi çocukları için söyleyebiliyor? Ya da biz kendi çocukluğumuz için söyleyebiliyor muyuz? Neden ve ne zaman doğayla ilişkimiz bu kadar azaldı? Bundan 30 yıl önce, belki de hiç kimsenin aklına gelmeyecek bu soruları biz şimdi neden bu kadar çok sorar olduk? İşte her sorunun cevabı doğada saklıdır. Bizde, Yağmur Okul Öncesi Eğitim Merkezi olarak, 3-6 yaş bütün çocuklarımıza ilk önce doğayı tanıtıyoruz ve yaptığımız bütün etkinliklerde doğadan ilham alarak yola çıkıyoruz. Bugün her bir Minik TEMA öğrencimiz doğa sevdalısı ve gelecek nesiller olarak doğayı korumak için söz verdiler” diye konuştu.

 

Şenay Malbora, “Doğa ve Çocuk” hareketinin öncülerinden ve çocuğunun doğayla anlamlı bir bağ kurmadan büyüyen bir kuşağa ait,“Doğa Yoksunluğu Sendromu” olmasını istemeyen Yağmur Okul Öncesi Eğitim Merkezi ve tüm TEMA VAKFI gönüllülerine teşekkür etti.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı