Advert

Manavgat’ta ‘Dünya Çevre Günü’ kutlandı

5 Haziran ‘Dünya Çevre Günü’ dolayısıyla, Manavgat TEMA Vakfı düzenledikleri bir dizi etkinlik ile kutladı. Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Manavgat Temsilciliği tarafından düzenlenen, ‘Dünya Çevre Günü’ etk

Manavgat’ta ‘Dünya Çevre Günü’ kutlandı
Bu içerik 91 kez okundu.
Advert

Sheshell Hotel’de düzenlenen ‘Dünya Çevre Günü’ etkinliklerinde TEMA Vakfı üyesi olan 56 otel personeline kartlarını ve rozetlerini takdim eden, TEMA Vakfı Manavgat Temsilcisi Şenay Malbora, “Böyle önemli bir günde TEMA Vakfı’na üye olan Sheshell Hotel yönetimini ve personelini canı gönülden kutluyorum. Çünkü atmosferdeki karbondioksit miktarı, insan kaynaklı faaliyetler sebebiyle son 800.000 yıldır gelmediği bir düzeye geldi. Fosil yakıt kullanımı, ormanlar ve tarım arazileri gibi yutak alanların kaybedilmesi,  hızla artan karbondioksit miktarı, iklimin insan kaynaklı sebeplerle değişmesine sebep oluyor. Değişen iklimler Dünya’daki tüm ekosistemleri ve medeniyeti etkiliyor. Kuzey Buz Denizi’ndeki buzulların iklim değişikliğine bağlı olarak erimesi ile deniz seviyesi yükseliyor. Gerçekleşen kuraklık, sel, fırtına gibi aşırı hava olayları; Türkiye dâhil olmak üzere birçok ülkeyi ciddi şekilde etkiliyor. 2013 Dünya Afet Raporu en fazla ölümün siklon, sel ve su baskınlarında yaşandığını gösterirken, sel ve su baskınlarından dolayı 2 milyon insanın mağdur olduğu belirtiliyor. Türkiye’de de, tüm dünyada olduğu gibi, başta kuraklık ve seller olmak üzere meteorolojik ve hidrolojik afetler oldukça sık meydana geliyor, ciddi can ve mal kayıplarına yol açıyor. 2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan çalışmaya göre; Türkiye’de insan kaynaklı iklim değişikliğine bağlı olarak sadece büyük şehirlerde meydana gelen sel hasarlarının neden olduğu maddi kayıplar, depremlerin neden olduğu maddi kayıplara yaklaşmış durumda. Sadece yıldırımların yol açtığı can kaybı sayısı ise son iki yılda yüzlerce kişiye ulaştı” dedi.

 

ÇEVREMİZİ KORUYORUZ

 

Sheshell Hotel Genel Müdürü Yasin Tüzel ise, “Otel olarak çevreye duyarlı bir tesis işletiyoruz. Doğamıza zarar vermemeye ve çevremizi koruyoruz. Bugün Dünya Çevre Günü ve Sheshell Hotel olarak 56 personelimiz ile TEMA Vakfı’na üye olduk ve yeşili korumaya söz verdik. Bu vesile ile TEMA Vakfı Manavgat Temsilcisi Şenay Malbora ve Yönetim Kurulu Üyelerine çok teşekkür ederim” dedi.

Konuşmaların ardından, Yağmur Okul Öncesi Eğitim Merkezi öğrencileri üye olan hotel personeline hazırladıkları hediyeleri vererek, TEMA Vakfı için hazırladıkları şarkı ise hep beraber söylendi.

Sheshell Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şenel, TEMA Vakfı Manavgat Temsilcisi Şenay Malbora’ya etkinlikten dolayı çok teşekkür etti. Tören sonunda, Sheshell Hotel bahçesinde fidan dikimi ve sahilde çevre temizliği yapıldı.

TEMA Vakfı daha sonra ise, Ilıca Mehmet Ali Karamancı Anaokulunu ziyaret ederek, Minik TEMA’lar ile çevre etkinliği düzenlendi. TEMA Vakfı Temsilcisi Malbora, Minik TEMA Öğretmeni Güldal Öztürk’e çevreye gösterdikleri sevgi için teşekkür etti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı