Advert

‘BAZ’ LANDIK

Kasaplar Mahallesi sakinleri, mahallerine kurulan baz istasyonlarının sağlıklarını tehdit ettiğini öne sürerek baz istasyonlarının kaldırılması için eylem yaptı.

‘BAZ’ LANDIK
Bu içerik 77 kez okundu.
Advert

Baz istasyonu buradan kaldırılmalı

Sağlımızı olumsuz yönde etkileyen, kanser gibi hastalığa sebep olan işitme, duyma, görme, unutkanlık gibi çok önemli hastalıklara sebep olan baz istasyonlarını istemiyoruz diye sözlerine başlayan mahalle sakinlerinden Alperen Ocakları Başkanı Yılmaz Derin, “ mahallemizde bu yüzden kanser vakaları artmıştır. Evlerin dibine kadar geldiler. Yetkililer gelsin bir baksın buralara yazık değil mi bu insanlara! Bütün mahalle sakinleri kaldırılmasını istiyor. Radyasyon olduğu için zararı var. Biz Kasaplar Mahallesi sakinleri olarak kesinlikle kabul etmiyoruz. Yetkilileri ve Orman İşletme Müdürlüğü yetkililerini göreve davet ediyoruz. Kimler tarafından onaylandığını bilmek istiyoruz. Baz istasyonları teknik özellikleri gereği hücresel yapıda olduğundan şehir içlerinde, düşük çıkış güçlerinde kapsama yapılması gereken yerlere yönetmenlik hükümlerine uyulması kaydıyla kurulabilir. Peki hangi yönetmenlikte var bu insanların sağlığını hiçe sayarak baz istasyonlarının kurulması? Yıllardır baz istasyonlarının zararlarını okuyoruz, dinliyoruz. Şimdi dev gibi varili dikip yanı başımıza koydular. Baz istasyonları hayatımızı riske sokuyor. Baz istasyonu zararlıdır. Zararlı değildir diyenler çıkarları olan insanlardır. Bu bir ranttır. Unutmayın cep telefonu sadece ihtiyaç dâhilinde kullanılıyor. Kendi rızanızla kullanıp isterseniz kapatabiliyorsunuz. Hücreleriniz dinleniyor. On metrenizdeki baz istasyonu ise size bu fırsatı vermiyor. Sayın yetkililerden ve kaymakam beyden bir an önce açıklama bekliyoruz. Bu baz istasyonu buradan kaldırılmalı” diye konuştu.

Siyasi irade çözüm için vardır

Mahalle sakinlerine destek vermek amacıyla yönetim kurulu üyeleri ile birlikte eyleme katılan BBP İlçe Başkanı Mehmet Çayır, “Biz milletimizin yanında olmak için buradayız. Kendilerine destek olmak için buradayız. Birileri rant çıkar hesabı yaparak insanların sağlığıyla oynayamaz. Kendilerini kutluyorum. Yanlış olduğunda itiraz etmek gerekir. İlerleyen günlerde mahalleliyle görüşerek partimizin genel merkezine kadar bu sorunu taşıyıp yardımcı olacağız. Seçimden seçime halka indikleri görülen siyasilerin mahallenin bu sorununa duyarsız kalmalarını anlamakta mümkün değil. Siyasi irade çözüm için vardır çözümsüzlük için değil” dedi

Karın ağrısı şikâyetiyle gidiyoruz

Doktorlar kanser teşhisi koyuyorlar

Mahallelerinde aşırı derecede unutkanlık ve baş dönemsi vakalarının sıklaştığını ve 5 yaşındaki çocukların oynarken başlarının dönüp bayıldıklarını dile getiren sakinlerden Neriman Arıcı ise, “Basit bir karın ağrısıyla doktora giden kadınlarımıza kanser teşhisi konuyor. Ama kadınlarımız hastalıklarından utanıp çıkıp konuşamıyorlar. Benim bildiğim şuanda 33 tane tedavi gören kanser hastamız var. Bizim sağlığımızla oynuyorlar. Biz bu baz istasyonunu istemiyoruz” diyerek olayın vahametine dikkat çekti.

Mahallede ölüm oranı arttı

Kasaplar Mahallesi’ne taşındıktan sonra bu illet kanser hastalığına yakalandığını ve hala kemoterapi gördüğünü söyleyen Önder Arıkan, “ Mahalleye 2011 yılında geldim daha önce hiçbir sıkıntım yoktu. 95 kiloydum şuanda 69 kiloyum. 6 aydır tedavi görüyorum. Beş altı senedir 9-10 kişi aynı hastalıktan öldü. Bu işe bir çözüm bulunması lazım. Madem bu zararlıysa, kanser yapıyorsa yazık değil mi bu insanlara? Benim doktorum Antalya Tıp Fakültesi’nde soruyor:  Ne oluyor bu mahalleye? Son bir yılda karşılaştığım 15’inci vaka. Yazık günah değil mi bizlere? Ne olur sesimizi duyun ve bizlere yardımcı olun” dedi.

3 yıldır netice alamadık

Kasaplar Mahallesi Muhtarı Hasan Öğrekçi konuya vakıf olduğunu ve bu sorunu 3 yıl önce mahkemeye taşıdıklarını ve de mahkemenin gelip keşif yaptığını, yapılan ölçümler sonucunda mevcut baz istasyonunun cep telefonlarının yaydığı radyasyon kadar radyasyon yaydığı hükmüne varıp o yönde tutanak tutarak gittiklerini söyleyen Öğrekçi, “ Buna rağmen itirazlarımızı yaptık.  Mahkeme hala devam ediyor. 3 yıl oldu hala bir netice alamadık. Mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Mevcut alan Orman İşletme Müdürlüğü’nün tasarrufunda olduğundan, Manavgat Belediyesi’nin bu konuda bir suçu yok. Kaymakam beyin bu konuda bize yardımcı olması gerekir” diye konuştu.

Protestocu gurup daha sonra sloganlar atarak sessizce alandan ayrıldı.

 

 
 
 
 
 
 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı