Advert

Antalyalı Esnaf özür bekliyor!

Antalya Çiçekçiler Odası Başkanı Alim Uysal, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından yapılan ‘Esnaf’ tanımında ‘Kötü yola sapmış kadın’ ifadesine tepki gösterdi. Uysal, TDK tarafından yapılan tanımdan bu ifadenin acilen kaldırılması gerektiğini belirterek, “Bu t

Antalyalı Esnaf özür bekliyor!
Bu içerik 114 kez okundu.
Advert

Türk Dil Kurumu’nun son günlerde kelime ve isimlere yüklenen mecazi anlamlarla gündemde kalan bir kurum olarak anılmaya başlandığını belirten Antalya Çiçekçiler Odası Başkanı Alim Uysal, “En son, ‘Müsait’ kelimesini kadınımıza yönelik bir nitelemeyle ‘hafifmeşrep’ statüsüne sokan kurum, özrü kabahatinden büyük bir açıklama ile ‘Bu tanımlamanın sözlüğe 1983 yılında girdiğini ve itiraz olur(!) ise değiştirebileceklerini’ duyurmuştur. Toplumumuz daha bu olayın şokunu atlatamadan yine TDK’nın kendi sitesinde, ‘Esnaf’ ile ilgili tanımlaması bizi daha da üzmüştür. Gerek Sayın Cumhurbaşkanı'mız gerekse de Sayın Başbakan'ımızın Esnaf Bayramı olan Ahilik Kutlamaları'nda esnafla ilgili söyledikleri bizi ziyadesi ile mutlu ederken, Türk Dil Kurumu'nun esnafı değişmeceli de olsa ‘Kötü yola sapmış olan kadın’ tanımlamasına oturtması veya ‘Başlıca düşüncesi, mesleğinin bütün inceliklerinden yararlanıp bunları karşısındakinin zararına kullanarak ve meslekte kötü örnek oluşturarak çok para kazanmak olan kimse’ cümlesini kullanması son derece yakışıksız ve seviyesizdir.

 

Çocuklarınıza okutabilir misiniz?

 

Esnaf’ın tanımını; Ahi Evran'ın, 'Beli bağlı, gözü bağlı, dili bağlı olan kimselerdir’ sözleriyle yıllar önce yapıldığını ifade eden Başkan Uysal, “Bizler küçük sermaye ve el emeğiyle devletine vergisini veren, yanında eleman istihdam eden, evine helalinden bir lokma rızk götürmenin derdinde olan esnaf ve sanatkâr olarak böyle bir yakıştırmayı kabul etmiyoruz. Türk Dil Kurumu'nun bu ahlaksızca ve seviyesizce yakıştırmasını ivedi bir şekilde düzeltmesini ve bizlerden özür dilemesini bekliyoruz. Buradan öncelikle Sayın Cumhurbaşkanı'mıza,Sayın Başbakan'ımıza ve tüm siyasi parti temsilcilerine sesleniyorum.Esnaf tanımının bu şekilde yer aldığı bir sözlüğü siz çocuklarınıza okutabilirmisiniz?Ya da esnafı bu şekilde çocuklarınıza tarif edebilir misiniz? Türk Dil Kurumu'nun resmi internet sayfasında yer alan bu çirkin tanımı kaldırılmadıkça sizler seçim gezilerinde esnaf ziyareti yaparken, bizimle değil, TDK’nın çirkin tarifiyle muhatap olacaksınız” diye konuştu.

 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı