Advert

CHP Antalya Milletvekili Kara'dan adalar çıkışı!

CHP'li Niyazi Nefi Kara, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun soru önergesine verdiği yanıt için “Filli durum hukuki sonuç doğurmaz diyen Bakanın politikaları maalesef işgalleri sonlandırmamıştır” ifadelerini kullandı.

CHP Antalya Milletvekili Kara'dan adalar çıkışı!
Bu içerik 135 kez okundu.
Advert

CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara’nın gündeme taşıdığı Ege Denizi’nde Türk Karasularındaki adaların Yunanistan tarafından işgal altında olduğuna dair iddialara Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yanıt verdi. Bakan verdiği yanıtta “AKP Hükümetleri döneminde, Ege’deki adaların hukuki ve fiili statüsünde hiçbir değişiklik olmamıştır” dedi.

Fiili Durumların Hukuki Sonuç Doğurmayacağı Açıklaması İşgalleri Sonlandırmamıştır

Yanıtı değerlendiren Kara, Bakanın verdiği yanıttaki “Yunanistan’ın statüsü tartışmalı coğrafi formasyonlar üzerinde yaratması muhtemel fiili durumları kabul etmeyeceğimiz ve teşebbüs edilmesi halinde bunların hukuki açıdan bir sonuç doğurmayacağı duyurulmuştur” ifadelerine dikkat çekerek “Maalesef fiili durumların hukuki sonuç doğurmayacağının duyurulması Yunanistan tarafında pek ses getirmemiş olacak ki, işgaller son bulmamıştır” dedi.

Milli Savunma Bakanının 2015 Yılındaki Açıklamasına Dikkat Çekti

Yaptığı açıklamada 25 Mart 2015 tarihli TBMM Genel Kurulu’nda dönemin Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın konuşmasını da hatırlatan Kara, “O gün Hükümet adına Milli Savunma Bakanı’nın kabul ettiği ‘fiili durum’ herhangi bir diplomatik adım atılmadan nasıl Dışişleri Bakanlığı tarafından kamuoyuna farklı yansıtılabilir” diyerek Hükümetin dış politika bilmezliği ve vizyonsuzluğunun Türkiye Cumhuriyeti’ni uluslararası arenada zor duruma soktuğunu belirtti.

Önergesinde Hükümetin yanıt vermediği soruları yineleyeceğini ifade eden CHP’li Kara, Bakanı Yunan Savunma Bakanlığı ve Yunan Dışişleri Bakanlığı resmi sitelerini takip etmeye davet etti.

Yunanistan Bu Cüreti AKP Hükümetinden Alıyor

Önergeye verilen yanıt ile Cumhurbaşkanının Kıbrıs açıklamalarının ardından dün Yunan Dışişleri Bakanlığı’nda görevli bir diplomatın açıklama yaptığını belirten Kara, Yunan diplomatın açıklamasında açıkça “Yunanistan’ın Kardak ve Ege Adaları üzerindeki egemenliği sorgulanamaz ve uluslararası hukuk tarafından güvenceye alınmıştır. Aksi yönde yapılan sorumsuzca açıklamalar tahrik edicidir” ifadelerinin yer aldığını söyledi.

Yunan Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin bu açıklamayı yapabilme cüretini Türk Hükümetinin diğer Adaların işgaline ve hava sahası ihlallerine sessiz kalmasından aldığını belirten Kara, Hükümeti derhal bir adım atmaya ve tek bir kurşun bile atılmadan, hiçbir ikili ve uluslararası antlaşma yapılmadan Türk topraklarının işgaline sessiz kalan politikalarını sonlandırmaya davet etti.

Yunan Hükümetinin Açıklaması Küstahça

Açıklamasında Yunan Hükümeti’ne de seslenen CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, Yunan Savunma Bakanı Kammenos’un Erdoğan Lozan Anlaşması’nı feshetmek istiyorsa Sevr Anlaşması’na geri döneceğiz açıklamalarının kabul edilemez ve küstahça olduğunu belirtti. Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedi olan Lozan Antlaşması’nın sorgulanmasının kimsenin haddi olmadığını belirten Kara, Yunan Hükümeti’ne Kuvayi Milliye ruhunun devamı olan CHP’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ulusal çıkarları ve toprak bütünlüğünü her zaman koruyacağını hatırlattı. 

niyazi nefi kara mevlüt çavuşoğlu yunanistan adalar sorunu manavgat manavgat haberleri chp akp
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AKP Kadın Kolları'ndan Sevgi Yolu Projesi
AKP Kadın Kolları'ndan Sevgi Yolu Projesi
Cildimizi kışın etkilerinden nasıl koruruz?
Cildimizi kışın etkilerinden nasıl koruruz?