Advert

Muratpaşa Belediyesi engelli vatandaşların yanında!

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı?

Muratpaşa Belediyesi engelli vatandaşların yanında!
Bu içerik 100 kez okundu.
Advert

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Muratpaşa’da herkesin kendini paydaşı hissettiği bir yaşamı oluşturmaya çalıştıklarını belirterek, “Engellilerimizde artık evlerinden çıksın ve bunun yaşamın parçası olsun istiyor, onun için çalışıyoruz. Onun için Muratpaşa’ya ‘Farkında mısınız?’ diye sesleniyoruz” dedi.

Başkan Uysal, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Muratpaşa Belediyesi olarak engelli bireylerin hayatın bir parçası olması için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek için tükenmeyen bir enerjiyle çalıştıklarını dile getirdi.

ENGELSİZ KAFE

Bu çalışmalar çerçevesinde Nisan 2015’te eski Lara Caddesi üzerinde Antalya’nın değerli noktasını Adalya Vakfı’yla birlikte Engelsiz Kafe olarak hizmete açtıklarını kaydeden Başkan Uysal, Engelsiz Kafe’nin sadece engelli bireylerin biraraya geldiği bir yaşam alanı olmanın çok ötesinde bir yer olduğunun altını çizdi.  

Başkan Uysal, “Burası tüm komşularımıza açık ama iletişim halinde olduğu engellilerle birlikte turşu kurmaktan meditasyona, yanlarında aileleri olmadan küçük gezilere kadar çeşitli eğitim programları burada hayata geçiriliyor” diye konuştu. Başkan Uysal, Engelsiz Kafe’de ayrıca çölyak hastalarına yönelik Antalya’nın ilk ve tek glütensiz mutfağının da yer aldığını belirtti.

TOPLUMSAL HAYATIN PARÇASI OLSUNLAR

Muratpaşa’da herkesin kendini paydaşı hissettiği bir yaşamı oluşturmaya çalıştıklarını anlatan Başkan Uysal, şöyle konuştu:

“İnsanımız evinden çıksın, engelli şeridi yerleştirilmiş, turunç ağaçlarıyla yemyeşil kaldırımdan yürüsün Belediyemizin yüzme havuzunda, kapalı spor salonlarında sabah sporunu yapsın. Oradan çıkıp işine devam etsin ya da emekliyse yaşlı evlerimizde nitelikli zaman geçirsin istiyoruz. Herhangi bir mesleği yoksa meslek edindirme kurslarımız, hobi amaçlı sanat kurslarımız var. Şu an için 6 bin komşumuz bizimle sabah sporu yapıyor. Bunu 24 bine çıkarmak için projeler geliştiriyoruz. İstiyoruz ki engellilerimizde artık evlerinden çıksın, bunun bir parçası olsun ve bu hedef doğrultusunda Muratpaşa’ya ‘Farkında mısınız?’ diye sesleniyoruz.” 

ENGELLİLERE YÖNELİK HİZLETLER

Başkan Uysal, bunu gerçekleştirmek için bedensel ve görme engelli, geçici engelli ya da koah, astım gibi hastalıkla boğuşan, kanser hastaları ve hastalığı nedeniyle yatağa bağımlı yaşamak zorunda olan kişiler için belediyecilik terimleriyle ‘temel altyapı hizmetlerini’ yerine getirdiklerini söyledi.

Bu kapsamda yenilen kaldırımlara 57 kilometre engelli şeridi yerleştirdiklerini, 7 gün 24 saat çalışan hasta nakil ambulansının 4 bin 81 kişiye hizmet verdiğini, 15 bin 400 işlem yaptığını belirten Başkan Uysal, evde doktor kontrolü ve muayene, hemşirelik hizmetleri, hasta bakım hizmetleri ve ev içi tamirat hizmetlerinin 2 bin 30 kişiye ulaştığını söyledi. Bununla birlikte Muratpaşa Belediyesi Aşevi’nin günlük 200 engelli aileye yemek ulaştırdığını belirten Başkan Uysal, bunun yanı sıra Engelsiz Taksi, Engelsiz Otobüs gibi hizmetlerle engelli bireyler için hayatı daha kolay hale getirmeye çalıştıklarını söyledi.

3 ARALIK İÇİH HEP BERABER    

Hayatın her anını engelli bireylerle paylaşmaktan onur duyduklarını dile getiren Başkan Uysal, bu çerçevede 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla 2 Aralık Cuma günü engelli bireyler, aileleri ve engelli dernekleriyle öğle yemeğinde birarada olacaklarını söyledi.

Yemeğin ardından Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nda halka açık film gösterimi gerçekleştirilecek. Sinan Uzun’un yönetmenliğini yaptığı Asuman Dabak ve Haldun Dormen’in rol aldığı ‘Adım adım’ filminde filmde down sendromlu Can Ayan, bedensel engelli baletler Mehmet Sefa Öztürk ve Bora Acar Zöngür de rol alıyor.

muratpaşa belediyesi ümit uysal 3 aralık dünya engelliler günü manavgat manavgat belediyesi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı