Advert

BUNU BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN!

Geçtiğimiz günlerde çok sevdiğim bir büyüğümün telefon görüşmesine şahit oldum. Hafızama kazınan tek şey kalp nakli bekleyen 120 kişinin olduğuydu…

BUNU BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN!
Bu içerik 1719 kez okundu.
Advert

O an sanki zaman durdu. Gözümün önüne, büyük kapıları olan, karanlık bir yapı geldi. Kapısında eli kalbinin üzerinde, umutsuzca bekleyen 120 insan…

Biz millet olarak çoğu zaman sadece konuşuyoruz. Ya da büyüklerimiz sağ olsunlar, üç beş alkış için kalabalık meydanlarda gereksiz bir ton açıklamalar, konuşmalar yapıyorlar.

Peki, biz sağlıkta ne kadar duyarlıyız?

Organ bağışı, ülkemizde o kadar geri sıralarda ki! Duyuyorum çoğu zaman. ‘Ne vereceğim organımı ya? Bana ne? Derdim başımdan aşkın, bir de bu saçmalıklar mı uğraşacağım?’ Utanç verici. Soruyorum size, bir anlık kararla, bir insanın ömrünü uzatmak ne zamandan beri saçmalık oldu?

Biz ne ara bu kadar karardık, sevgisizleştik?

Bu kulaklar neler duydu neler… Geçenlerde birkaç arkadaşımla sohbet ederken, ‘İrem ne saçmalıyorsun Allah aşkına, organ bağışı günah’ dedi. Sanki kafamdan aşağı kaynar sular döküldü. Ona verebileceğim çok güzel cevaplar vardı da neyse dedim zaman içerisinde belki bunun önemi daha iyi anlaşılır diye düşündüm.

Kasım ayının ilk haftasında Organ Bağış haftasında Dicle Üniversitesinde bir panelde Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun da söylediği gibi; ‘Kuran-ı Kerim temel prensipler koyar. Hz. Peygamber prensipleri kendisine verilen bilgi kadarınca açıklar. Organ nakli ve benzeri yeni gelişmelerde Kur’an da bir hüküm bulmamız mümkün değildir’.

Arkadaşım ve onun düşüncesine sahip olan kişileredir sitemim. Ne zamandan beri iyilik yapmak, bir insana ömrünü uzatmak için herhangi bir organını bağışlamak günah oldu? Senin iki kelimenden biri yalan olsun, onun bunun hakkını ye kul hakkına gir sonra gel bana ‘organ bağışlamak günah’ de. Açık konuşmak gerekirse ben merkezli seviyemizin bu kadar ilerlediğini düşünmemiştim.

Allah kimsenin başına vermesin. Yarın hepimizin kendimiz ya da bir yakınımız için ihtiyaç duyabileceği böylesi bir olayda ‘Ah Keşke’ demenin anlamsızlığını bugünden düşünmemiz gerekir.

“Beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın bağışladığı organları 5 kişiye hayat verdi” türünde gazetelerde çıkan haberlerden hangi birimiz mutlu olmuyoruz ki?

Yaşatmak, insan olmanın en yüce duygusudur.

Bunu ne olur bir kez daha düşünün!..

irem anur organ bağışı köşe yazıları manavgat manavgat haberleri
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı