Advert

CHP'li Budak: Ekonomide güven sorunu var!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak'ın ekonomide yaşanan güven sorunuyla ilgili açıklamada bulundu.

CHP'li Budak: Ekonomide güven sorunu var!
Bu içerik 125 kez okundu.
Advert

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, iç politikada başkanlık tartışmalarının, dışarıda ise ABD seçimleri ve Avrupa Birliği ile ortaya çıkan sürecin, Türkiye ekonomisi için ciddi riskleri beraberinde getirdiğini belirterek, “Bu sürecin çok iyi yönetilmesi gerekirken, her ağızdan başka ses çıkıyor. Piyasaya güven vermek isteyenler, neredeyse linç edildi.  Ekonomideki bir biriyle çelişen açıklamalar, güven sorununu daha da derinleştiriyor” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Edirne Genç İşadamları Derneği’nin “2017’ye Girerken Türkiye Ekonomisi” panelinde yaptığı sunumda,  dünyada para bolluğu yaşandığı dönemde AKP Hükümetlerinin yapısal reformlar konusunda gerekli adımları atmadığını belirtti. Budak, “Türkiye 2002-2007 döneminde önemli büyüme rakamlarına ulaştı. Bu dönem, yapısal reformlar yerine, günü kurtarma politikalarıyla heba edildi. AKP hükümetleri eğitime ve gelişmeye değil, betona yatırım yaptı. Üretime dönük, sanayideki dönüşüme dönük etkili adımlar atılamadı” dedi.

ÖDEME ZİNCİRİ KOPUYOR

            Bugün Türkiye’de ekonominin yeniden dar boğaza girdiğini Budak, iç ve dış politikadaki olumsuzlukların, rakamlara yansımaya başladığını, ekonomik dengelerde bozulmaların ortaya çıktığını kaydetti. Budak, “Endekslerde ciddi bir gerileme var. Tüketici güven endeksi 7 puan birden geriledi. Merkez Bankası’nın beklenti anketleri negatif. İhracatta, turizmde büyük kayıplar ortaya çıktı. Uluslararası doğrudan yatırımlarda gerileme var. Ödeme zinciri kopuyor. Ocak-Eylül döneminde karşılıksız çek tutarı 20.5 milyar TL’ye, protestolu senet tutarı 8.5 milyar TL’ye çıktı.  Karşılıksız çekte de, protestolu senette de 2009’dan beri en yüksek rakamlar ortaya çıktı. Bunlar ekonomide ciddi bir kırılmanın yaşanacağının göstergesi. Üretici, esnaf perişan halde ama Hükümetin gündeminde bunlar yok” dedi.

BİRİKİMLER RİSK ALTINDA

            Sadece ekonomik endekslerde değil,  hukuk ve özgürlükler konusunda da gerilemeler yaşandığına dikkat çeken Budak, “Türkiye ekonomik özgürlük endeksinde 2015’te 70’inci sıradaydı, 2016’da 90’ıncı sıraya düştü. Basın özgürlüğünde 142’den 151’e, hukukun üstünlüğü endeksinde ise 2015’te 102 ülke arasında 80’inci sıradayken, 2016 yılında 113 ülke arasında 99’uncu sıraya geriledi. Tüm bunlar Avrupa Birliği ile ilişkilere de yansıdı ve müzakereleri durdurma kararı alındı. AB ile ilgili açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, neredeyse linç edildi” dedi. Budak şöyle devam etti:

            “Saray bir şey diyor, Başbakan ayrı telden çalıyor. Bakanlar daha farklı. Birbiriyle çelişen açıklamalar, ekonomideki güven sorununu derinleştiriyor. Başbakan ‘dolardan bize ne’ diyor. Birileri çıkıp ‘dövizinizi bozdurun’ kampanyası yapıyor. Bunlar çözüm değil.  Türkiye’nin dış borcu 421 milyar dolara gelmişken, özel sektörün net döviz pozisyonu eksi 210 milyar dolar düzeyindeyken, dolardan bize ne denemez. Eylül-Kasım döneminde dolardaki 50 kuruşluk artış, özel sektörün borcuna 155 milyar TL’lik yük bindirdi. Özel sektörün birikimleri risk altında. Türkiye’nin her alanda sağladığı birikimler risk altında. Böyle bir ortamda AKP Hükümeti’nin gündemi ekonomi değil, başkanlık sistemi. İç politikadaki başkanlık tartışmaları, dış politikada da ABD seçimleri ve Avrupa Birliği ile ilgili yaşanan süreç, büyük olumsuzluklara yol açabilir. Bunun önüne geçilmesi için Türkiye bir an önce OHAL’i kaldırıp, demokrasiye ve parlamenter sisteme dönmelidir. Hukuk devleti yeniden egemen kılınmalıdır. Hukuk güvenliğinin olmadığı bir ortamda, yatırım da olmaz, gelişme de olmaz, refah da olmaz.”

çetin osman budak manavgat manavgat haberleri
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı