Advert

TURİZM ÇALIŞANININ HAZİN SONU

Bir turizmci olarak başta kendimi ve aynı sektörde çalıştığım turizmdeki insanların hali içler acısı…

TURİZM ÇALIŞANININ HAZİN SONU
Bu içerik 6361 kez okundu.
Advert

Nefes aldığımız için şükrediyoruz elbette ancak evine ekmek götüremeyen bir babanın- annenin aldıkları nefes hangi yoksulluğun adıdır…

Nefeslerimiz kesik kesik…

Gırtlağımıza düğümlenen kocaman bir yoksulluk ve ümitsizlik düğümü…

Ses vermeye çalışıyoruz ama sesimiz çıkmıyor…

Çıksa da yetkililere sesimizi duyuramıyoruz!..

Sadece açıklamalar, açıklamalar…

Çözüme giden yola çıkmak yerine 5 yıldızlı otellerin şaşalı toplantı salonlarında verilen sözler, dağıtılan umutlar…

Oysa turizm çalışanı umutla değil simitle beslenmek istiyor.

Side Turizm Otelciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ( MASTOB ) Sn. Cengiz Haydar BARUT, Haziran ayında yaptığı açıklamasında turizm sektöründeki kriz nedeni ile sadece Manavgat’ta yaklaşık 40 bin turizm çalışanının işsiz kaldığını söylemişti. Şimdilerde bu rakamın 100 bin kişiye ulaştığı dillendiriliyor.

Şayet tedbir alınmaz ve turizm çalışanlarına yönelik bir iyileştirme paketi hükümet tarafından uygulanmaya konulmazsa işsizlik rakamının 500 binlere ulaşması bekleniyor.

Toplum biliminde bunun adı sosyal patlamadır.

Sosyal patlamanın en belirgin özelliği de ailelerin parçalanması, yuvaların yıkılmasıdır. Bunun beraberinde getireceği diğer sorunları hiç ama hiç düşünmek bile istemiyorum.

Gazetelerin 3. Sayfa haberleri aslında içinde bulunduğumuz gerçeği her gün yüzümüze vuruyor.

38 yaşında bir adam, bir baba, evin reisi… İş bulamayınca girdiği bunalım sonucu, oturduğu evin tavanına bağladığı iple intihar etti! Korkunç ve haddinden fazla da üzücü. Manavgat’a şöyle bir bakın, adım başı otel.

Bu kadar çok otel varken bu kadar işsiz olması sizce de garip değil mi?

Otel sahipleri bu sene gerçekten kendini aştı. Az insan çok iş politikası ile işi götürmeye çalıştılar. Ama tabii ki elde patladı. Az personelle çalışan otellerin hizmet kalitesi giderek düştü ve artık yerli / yabancı turist sayısı azaldı. Bunun üzerine otel sahipleri ellerinde olan personellerin de işlerine son verip otelleri kapatmak zorunda kaldılar. Şimdi sorarım, bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?

Turizm sektöründe yaşanan sorun, Manavgat ekonomisini neredeyse felç etti. Turizm, yaşadığımız bölgede sahip olduğum en güzel ve en özel sektör olmakla birlikte, bölgede yaşayanların hemen hemen hepsinin de ekmek kapısı. Otelci olarak sen ne kadar güzel hizmet verirsen, bölgeye o kadar çok turist gelir ve otellerle birlikte şehirdeki esnaf kazanır.

Turizmden maddi manevi güzel şeyler kazanmak istiyorsan eğer, iyi hizmet vereceksin. İyi hizmet verebilmen için de çalışana ihtiyacın var. Turizmde bir çok departman var. İnanın gider fazla olmasın diye o departmanların başına müdür koymayan otel sahipleri var.

Yani bugün baktığımızda, müdürü  de, şefi de, elemanı da İŞSİZ!!!

Turizm bakanlığı bu olaya bir an önce el atmazsa, daha çok babalar intihar eder, çok anneler bırakır gider, yuvalar yıkılır, gün gelir herkes burayı terk eder. Sonrasında da otel sahipleri de otelleriyle baş başa kalırlar…

Benim çok güzel önerilerim var konu ile ilgili. Mesela,  birisi otel mi açmak istiyor?  Otur bakalım kardeşim diyecek turizm bakanlığı. Neler yapacaksın? Manavgat’a artı bir basamak daha çıkacak mıyız? Tutuşturacak eline bir de sözleşme. Sözleşmenin ilk maddesi de her departmanda çalışacak olan personel sayısını belirleyecek. Kabul ediyorsa atacak imzayı, açacak otelini. Eğer atmıyorsa da kendi bilir! İşi bilende de bilmeyende de bir otel sevdasıdır gidiyor. Bu iş böyle olmaz!

Turizm bakanlığı tarafından imzalatılacak olan bu sözleşme, aslında hem ( turizmden anlamayan ) otelciler için, hem de çalışan için harika bir şey olacak. Bu durum sonucu otel sahibi bile anlayamayacak nasıl geliştiğini. Çünkü onun aklına yerleşmiş artık az insanla çok işi götürmek. Sen kalk 5 yıldızlı mükemmel bir tesis aç. Personel alma, kaliteli hizmet bekle!.. Otelin dolmasın sonra otelini kapat bir köşede turizmin iyiye gitmesini bekle. Yok yok! Olacak iş değil…

Hazır olalım. Ne de olsa sektörün adı turizm. Maaşa zam, işe son!

Bunalıma ve bunalmaya devam…

irem anur turizm haberleri köşe yazıları manavgat manavgat haberleri
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı