Advert

Bakan Çavuşoğlu: Turizmcilerimizi zor günlerinde yalnız bırakmıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu turizmcilere kredi müjdesi verdi.

Bakan Çavuşoğlu: Turizmcilerimizi zor günlerinde yalnız bırakmıyoruz
Bu içerik 563 kez okundu.
Advert

Kredi Garanti Kurumlarına sağlanan hazine desteğine ilişkin bakanlar kurulu kararı yayımlanasının ardından karara ilişkin açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “ Kredi Garanti Fonu (KGF) ile KOBİ ve bu kapsamın dışındaki otellerin kredi sorununun ortadan kalkacağını belirtti. 

Kredi Garanti Fonu’na sağlanan yeni hazine desteği ile turizm sektörüne bir kez daha önemli bir destek verildiğini aktaran Çavuşoğlu yeni KGF destek modeli hakkında şu bilgileri verdi ; “Turizm destek paketlerimiz ile yıl boyunca turizmcilerimize destek verdik vermeye de devam ediyoruz. Turizmcilerimizi zor günlerinde yalnız bırakmamak için şimdi bir başka müjdeyi paylaşıyoruz. 1991 yılından itibaren ülkemizde çalışan KGF’na hazine desteği sunarak otelcilerimize kolay kredi imkânları sağlayacağız. Bu sayede teminatı KGF ‘nu olmak üzere 750 ve üzeri yatak kapasiteli otellerimize işletme kredisi adı altında kullandırabileceğiz. Krediye başvuru yapacak işletmelerimizin iflas, fesih, iflas erteleme ve konkordato sürecinde olmaması gerekiyor. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumuna vadesi geçmiş borcunun da bulunmaması gerekmekte. Burçlar yapılandırıldığı takdirde kredi verilebilecek. Döviz cinsinden ve dövize endeksli kredilere kefalet sağlanabilecek. Kredi başvurusu yapan her bir yararlanıcımız için kefalet limiti KOBİ tanımına uyan yararlanıcılarda azami 3 milyon dolar, KOBİ tanımı dışında kalanlar için ise bu rakam azami 50 milyon dolar olmak üzere protokol ile belirlenecektir. İşletme kredilerinin vadesi asgari 6 ay, azami 5 yıl olacaktır. Yatırım kredilerinin vadesi ise asgari 6 ay, anapara ödemesiz dönemi en fazla 3 yıl olmak üzere azami 10 yıl olacak. 

KOBİ KAPSAMINDAKİ OTELLERİN SORUNU ÇÖZÜLECEK

KOBİ tanımına uyan işletme sahiplerinin KGF kapsamında kredi kullanması gerektiğini sözlerine ekleyen Çavuşoğlu “ 750 yatak ve altı KOBİ kapsamında otellerdir. Dolayısıyla bu oteller bankalara gittiklerinde “KGF kapsamında kredi kullanmak istiyorum” dediklerinde zaten mevcut düzenlemeyle kredi kullanabileceklerdir. Ancak bu çok bilinmediği için turizmcilerimiz sadece bankalardan kendi teminatlarına göre kredi başvurusunda bulunuyorlar. Çoğu zaman da krediler reddediliyor. Niye reddediliyor, bilançolar çok kötü, sadece bilançoya bakmayın diye sürekli bankacılara söylüyoruz. Bütün bu sorunlarımızı geçici de olsa KGF hafifletecek, belki de birçoğumuzun sorununu çözecektir.” dedi.                        

mevlüt çavuşoplu turizm kobi kredi garanti kurumu antalya manavgat manavgat haberleri
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı