Advert

MANAVGAT'A CEZAEVİ KONUSU MECLİS'E TAŞINDI!

Manavgat Gerçek Gazetesi’nin manşetten duyurduğu Manavgat’ta yapılması planlanan cezaevinin yeri konusundaki tartışmalar T.B.M.M.’nin de gündeminde!

MANAVGAT'A CEZAEVİ KONUSU MECLİS'E TAŞINDI!
Bu içerik 3521 kez okundu.
Advert

CHP’li vekil, cezaevinin Adalet Bakanlığı’nca gönderilen komisyon tarafından belirlenen arazide yapılması durumunda doğuracağı sorunlara karşı duyarsız kalmadı ve Manavgat halkının sesi oldu.

CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, Manavgat’a yapılacak cezaevi konusunda halkın aklındaki soruları cevaplaması istemiyle Başbakan Binali Yıldırım’a soru önergesini sundu.

Cezaevi için seçilen bölge, bölgenin seçimi sırasında yaşanan usulsüzlükler, halkın cezaevinin yapılacağı bölge hakkındaki endişeleri Vekil Kara’nın hazırladığı soru önergesi içeriğinde cevap bekliyor.

İşte Niyazi Nefi Kara’nın Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması için hazırladığı soru önergesinin içeriği:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Sayın Başbakan tarafından YAZILI olarak yanıtlanması için gereğini saygılarımla arz ederim. 17 EKİM 2016

                                                                                                           Dr. Niyazi Nefi KARA

                                                                                                           Antalya Milletvekili

 Antalya İli Manavgat İlçesi Ilıca Mahallesi Kıraç Mevkii üzerindeki alana yapılması planlanan cezaevinin 267 parselde bulunan 466.658 metrekare, 2B orman arazisinden alınan 13.763 metrekare ile daha önce mera olarak kullanılırken imara açılan ve yerleşim yeri olması planlanan 1579 parselde yer alan 220.983 metrekareden oluşan dev bir arazi üzerine yapılacağı bilinmektedir.

Bu Cezaevi için yeterince çalışma yapılmadığı, cezaevinin yapılması planlanan alanın turizm merkezi Kumköy’e, okullara ve yerleşim alanlarına çok yakın olması nedeniyle bölge halkında trafik ve güvenlik gibi konularda ciddi endişeler yarattığı bilinmektedir.

1)      Manavgat’a yapılması planlanan bu cezaevi için Kıraç Mevkii üzerinde bulunan alan nasıl, kimler tarafından tespit edilmiştir?

2)      Cezaevi yapımı için kullanılacak alanların sahip olması gereken özel ve genel kriterler var mıdır? Bunlar nelerdir?

3)      Cezaevi yapımı için kullanılacak alanın incelemesi hangi tarihlerde kimler tarafından yapılmıştır?

4)      Cezaevi yapımı öncesi yapılan çalışmalar hakkında Ilıca Mahallesi Muhtarı ve bölge halkı bilgilendirilmiş midir? Bilgilendirilmediyse sebebi nedir?

5)       Cezaevi yapımı için seçilen bölgede mülk sahibi olan yabancı vatandaşların, cezaevi yapımından endişe duydukları için mülklerini satışa çıkarttıklarından haberdar mısınız? Bu kişilerin kendi ülkelerine dönmelerini önlemek için atmayı düşündüğünüz adımlar nelerdir?

6)      Cezaevi yapımı için seçilen alanın çevresinde okul, yerleşim alanı ve turizm merkezlerinin olması bu alan belirlenirken göz önünde bulundurulmuş mudur? Cezaevi yapımından sonra bölgede oluşacak yoğun trafik ve güvenlik riskleri konusunda almayı düşündüğünüz önlemler nelerdir?

7)      Cezaevi yapımı için seçilen arazide Bizans Dönemine ait yeraltı zindanlarının yanı sıra batı mahallelerinin su ihtiyacını karşılayan su depolarının da bulunduğu iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise hem bölge halkının su ihtiyacının giderilmesi hem de tarihi bir yapının korunması adına almayı düşündüğünüz önlemler nelerdir?

8)      Cezaevi yapımı için planlanan yaklaşık 700 dönüm arazinin Manavgat halkının da uzun süreden beri talep ettiği gibi üniversite olarak kullanılması neden gündeme alınmamıştır?

Başbakan Binali Yıldırım’ın Manavgat’a yaşatılmak istenen bu kıyım hakkındaki sorulara ne cevap vereceği Manavgat halkının merak konusu…

CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara’nın Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği sorunun önergesini özellikle ‘YAZILI’ istemesi dikkat çekti.

MANAVGAT'A CEZÂ GİBİ CEZAEVİ!

manavgat cezaevi niyazi nefi kara chp binali yıldırım soru önergesi manavgat haberleri
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 ‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti