Advert

MANAVGAT’A CEZÂ GİBİ CEZAEVİ!

Manavgat’ta yapılması planlanan cezaevi için Adalet Bakanlığı komisyonunca belirlenen alanla ilgili tartışmalar büyüyor.

MANAVGAT’A CEZÂ GİBİ CEZAEVİ!
Bu içerik 2971 kez okundu.
Advert

Ilıca Mahallesi, Kıraç Mevkii üzerindeki alana yapılması planlanan cezaevi, birçok sorunu da beraberinde getirecek. Manavgat’ın ihtiyacını karşılaması gereken cezaevi için, Manavgat’a ceza gibi bir bölge seçilmesine halk karşı çıkıyor.

Kıraç Mevkii’nde yer alan yerleşim yerlerine, turizm merkezi Kumköy’e, okullara ve çoğunluğunu yerleşik yabancıların oluşturduğu site sakinlerinin bulunduğu 450 villaya komşu cezaevinin yapımı Manavgat’ta turizmi baltalayacak.

YERLEŞİK YABANCILAR ŞİMDİDEN MANAVGAT’I TERK EDİYOR

Alman ve İngiliz ağırlıklı yerleşik yabancıların ikamet ettiği 450 lüks villadan oluşan Four Seasons’da çoğu mülk sahibi, cezaevi yapılacağını öğrendikten sonra mülklerini elden çıkarıp ülkelerine dönmenin yollarını aramaya başladı. Yoğun bir insan ve araç trafiğinin yaşanacağı cezaevi bölgesinde yaşamanın zorluklarından çekinen site sakinleri şikâyetlerini dile getiriyor.

MUHTAR UÇAR: CEZAEVİ ALANI BELİRLENMESİNDE NEDEN BİLGİLENDİRİLMEDİK?

Cezaevi için bu bölgeyi belirleyen komisyonca bilgilendirilmeyen Ilıca Mahallesi Muhtarı Selahattin Uçar, “Mahallemize cezaevi yapılacağını duyan yerleşik yabancılar, gayrimenkullerini satışa çıkarıp, ülkelerine dönmek için yol ve zemin hazırlığındalar” açıklamasında bulundu. Uçar, ülkenin birçok yerindeki muhtarlarla birebir görüşerek, sorunlarını dinleyen Cumhurbaşkanı’nın muhtarlara gösterdiği ilginin, bürokratlar tarafında hiçe sayıldığına değindi. Muhtar Uçar, “Cumhurbaşkanı’mızın biz muhtarlara önem verdiğinin bilincindeyiz. Ancak Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bu iyi niyeti bürokratlar tarafından dikkate alınmıyor. Adalet Bakanlığı tarafından görevlendirilen komisyon, cezaevinin yer tespiti için mahallemize geliyor ancak ne hikmetse bu durumda mahalle muhtarı haberdar edilmiyor.” dedi.

HALK HİZMET, AKP İLÇE TEŞKİLATI MENFAAT PEŞİNDE

Manavgat AKP İlçe Teşkilatı’nın Manavgat halkını cezaevi yeri konusunda bilgilendirmemesi ise dikkat çekiyor. İlçe Teşkilatı’nın siyasi menfaat elde etmek uğruna, halkı rahatsız edeceği öngörülebilen bu alanda cezaevi yapımı konusunda ses çıkarmaması ilerleyen zamanlarda bu yanlıştan dönülmezse tepki toplayacak.

TURİZM VE TARİH KATLİAMI KAPIDA

Cezaevinin yapılması planlanan arazi hem Manavgat turizmi, hem yerel halk hem de tarihi değerler açısından kritik bir noktada yer alıyor. Arazide, Bizans dönemine ait yeraltı zindanlarının yanı sıra, batı mahallelerinin su ihtiyacını karşılayan su deposu da bulunmakta. Beş yıldızlı otellerin yer aldığı Kumköy turizm yerleşkesine ulaşım sağlanan yolun hemen yanında bulunan arazi aynı zamanda yerleşim yerlerine de komşu. Okullar bölgesinde de bulunan arazide inşa edilecek bir cezaevi, halkın huzurunu tehdit edecek sorunlara neden olmakla kalmayıp, içinde bulunan sit alanı nedeniyle bir tarih katliamını beraberinde getirecek. Cezaevi yapılacak bölge yakınında bulunan yerel halk ve yerleşik yabancılar şimdiden yaşayabilecekleri sıkıntılar konusunda endişeli.

MAHKÛMLARA DENİZ MANZARALI CEZAEVİ, HALKA CEZÂ!

Cezaevi, 267 parselde bulunan 466.658 metrekare, 2B orman arazisinden alınan 13.763 metrekare ve daha önce mera olarak kullanılırken imara açılarak yerleşim yeri olması planlanan 1579 parselde yer alan 220.983 metrekareden oluşan dev bir arazi üzerinde yapılmak isteniyor. 700 dönüme kadar imar imkânı bu arazi çevre özellikleri ve Manavgat halkının istekleri de dikkate alınarak çok daha uygun amaçlarla kullanılabilecekken cezaevine tahsis edilmek isteniyor. Arazi aynı zamanda denize yalnızca birkaç kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bu denli değerli bir bölge üzerinde yükselecek bir cezaevi ve beraberinde yaşanacak olan mahkûm ve mahkûm yakınları trafiği de bölgede yaşayan halkın yaşayacağı muhtemel sorunların habercisi. Manavgatlılar turist ve öğrenci beklerken mahkûm ve mahkûm yakınlarıyla iç içe olacak.

TURİZM VE ÜNİVERSİTE ŞEHRİ OLMAK İSTİYORUZ

Manavgat halkı üniversite, hastane gibi hem yerel halk hem de turizm açısından çok daha verimli olabilecek arazilerinin cezaevi olarak kullanılmasına karşı çıkıyor. Bu sene hizmete giren MATSO ve Akdeniz Üniversite’sine bağlı meslek yüksekokulu ile birlikte turizmin yanında bir öğrenci şehri hâline gelmeyi amaçlayan Manavgat’a en değerli arazilerinden birinin üzerinde yükselecek bir cezaevinin yakışmayacağı ortada.

En büyük geçim kaynağı turizm olan Manavgat için, ihtiyacı olan cezaevinin turizm yerleşkelerine komşu olması, hizmet değil ceza niteliği taşıyor. Mahkûmların Alanya ve diğer yerlerdeki cezaevlerine gönderilmesi nedeniyle mahkûm ailelerin yaşadığı mağduriyet, daha büyük mağduriyetlerle giderilmeye çalışılıyor.

Binlerce Manavgatlının ekmek parasını kazandığı turizmi, turistlere cezaevi manzaralı bir tatil sunmakla baltalamak, Manavgat’ın en önemli turizm yerleşkelerini birer açık cezaevi hâline getirmekten farksız olacak. Manavgat’a gerekli olan cezaevinin yapılabileceği daha uygun bölgeler bulunurken, Adalet Bakanlığı Komisyonu’nun bu araziyi seçmekteki amacı ise tartışılır.

Manavgat’a bu bölgede kazandırılacak bir üniversite yerleşkesi ya da turizm yerleşkelerine yakınlığı da göz önüne alınarak devasa arazi üzerine kurulacak tam kapsamlı bir eğlence merkezi yerine neden cezaevi? Ayrıca, bir turizm kenti olan Manavgat’ta binlerce turizm çalışanı için bu arazide gerçekleştirilecek bir toplu konut projesi cezaevinden önce neden yetkililerin aklına gelmiyor?

Adalet Bakanlığı, Manavgat’a hizmet etmek istiyorsa, Manavgatlının sesini dinlemeli ve cezaevinin yapılacağı arazi konusunda düşülen bu yanlışlıktan geç olmadan vazgeçilmeli.

 

manavgat manavgat haberi manavgat cezaevi ılıca mahallesi selahattin uçar adalet bakanlığı haber haberler
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 ‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti