Advert

TARİHİNE TANIK OL!..

Manavgat Belediyesi ‘Tarihine Tanık Ol’ etkinlikleri kapsamında mahalle muhtarlarını Çanakkale gezisine götürdü. 106 mahalle muhtarından 92 mahalle muhtarının aileleriyle birlikte katıldığı etkinlik, bir ülkenin varoluş mücadelesine tanıklık etti.

TARİHİNE TANIK OL!..
Bu içerik 421 kez okundu.
Advert

Başın dik olacak…

Göğsün kabaracak…

İleriye bakacaksın…

Conkbayır’ından Anafartalar Ovası’na bakarken dik duracaksın ve o duruşta düşüneceksin:

Bu ülke hangi şartlarda kuruldu?..

O savaşan yoksul insanların; bir yastığı, yarasına sürecek ilacı, ekmekleri, savaş tozunda kurumuş dudaklarını ıslatacak suları var mıydı?..

Bu cennet ülkenin sahibiysen, bedel olarak kaç fidan genç türkü söyleyerek gitti ve asla dönmedi…

O yoksul, yorgun insanlar nasıl başardılar?..

Ve o sessizlikte soracaksın; peki niçin başımıza yıkılıyor bu memleket?..

Çünkü “Geçmişin yıkıntıları, bugünün uyarılarıdır” diyen büyük tarihçi George Bancroft ya da “Tarih kâinatın vicdanıdır” diyen Ömer Hayyam gibi düşün insanlarının uyarılarına kulak vermediğimiz için yıkıma doğru hızla sürükleniyoruz.

1915 Çanakkale Zaferi ve akabinde kazanılan Kurtuluş Savaşı’nın sadece bizler için değil tüm dünya devletleri için önemini kavrayabilmek için 1880 yıllardan itibaren tarihimizi iyi ve doğru öğrenmemiz her Türk vatandaşı için ‘yaşamak’ kadar önemlidir.

Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale’de bir araya geldiğimiz Başkan Sözen ve muhtarlarla yolun yorgunluğu atıp biraz dinlendikten ve akşam yemeğinden sonra otelin toplantı salonunda buluştuk. Bende dâhil büyük bir çoğunluğun siyasi bir konuşma yapacağı beklentisi içerisine girdiği Başkan Sözen herkesi ters köşeye yatırarak siyasetin S’sini bile ağzına almadan sadece ve sadece ulusal bilinç ve birlik-beraberliğin önemine vurgu yapan bir konuşma gerçekleştirdi.

Sözen konuşmasında 250 bin şehidin yattığı Çanakkale’nin tarihimizdeki değeri ve önemine değinerek, bu değerleri gelecek nesle aktarmak istedikleri için bu anlamlı geziyi düzenlediklerini söyleyerek tarih bilincine sahip olmanın önemine vurgu yaptı.

Bağımsızlık nefes almak gibidir

Muhtarlar ve değerli eşlerine ve çocuklarına bu geziye katıldıkları için teşekkür eden Başkan Sözen konuşmasının devamında, “Bu topraklarda bugün özgürce yaşıyorsak şehitlerimiz sayesindedir. Şehitlerimizin kahramanlıklarını unutmamak, hatırlamak ve hatırlatmak gerektiği bilinciyle görev yapıyoruz. Türkiye’de birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olduğu bir dönemde buradaki buluşmamız son derece anlamlı ve önemli. Çanakkale’de şehitlerimizi ziyaret edeceğiz. Hepinize geldiğiniz ve bizlerle olduğunuz için teşekkür ederiz” diyerek bitirdiği konuşması sonrasında Büyükşehir yasasından sonra mahallere götürülen hizmetlerle ilgili kısa bir slayt filmi gösterildi.

Şehit yakınlarını aradılar

4 otobüsle gidilen Çanakkale gezisi her otobüse verilen birer profesyonel rehberin eşsiz sunumuyla ayrı bir anlam ve ruh kazandı. Muhtarlar ve eşleri Çanakkale’de şanlı bir tarihin nasıl yazıldığını, ecdadımızın bu ülkeyi nasıl savaşarak kazandıklarını yakından görme fırsatı buldu. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen de gezinin her anında yer aldı. Şehitlik ziyaretlerinde Çanakkale’de şehit olan Manavgatlı yakınlarını da bulmaya çalışanlar oldu. Şehit yakınlarını bulan Manavgatlılar, Başkan Sözen’le birlikte bol bol dualar etti ve duygusal anlar yaşadı. Mahalle muhtarları ve eşleri, böylesine anlamlı bir gezi düzenlediği için Başkan Şükrü Sözen’e teşekkür etti.

Şehitliklere gelindiğinde duygulu anlar yaşanması bizler için kaçınılmaz oldu. Çanakkale Savaşı’nda Antalya olarak verdiğimiz 1211 şehidin akrabaları atalarının isimlerini arayarak sembolikte olsa mezarlarının başında Fatiha okudular ve dua ettiler.

Emperyalizme karşı verilen canlar

Hiç bitmesini istemediğimiz gezimizin sonlarına doğru ülkemizin kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Conkbayırı’ndan Anafartalar Ovası’na bakan o muhteşem anıtının önünde gözlerimizi Gelibolu Yarımadası’na çevirerek Emperyalizm ve siyonizme karşı verdiği o amansız mücadelenin bir kez daha önemini anlamış olduk.

Atamıza arkamızı dönüp gidemiyorduk. Sanki göz ucuyla bizleri izliyordu. O’na bir saygısızlık yapmak ülkemize, bağımsızlığımıza saygısız yapma anlamına geldiğinin hemen hemen hepimiz bilincindeydik. Yüce Atatürk onu putlaştırmamızı asla istemiyordu. Sadece onu anlamamızı istiyordu. O’nun huzurunda saygıyla eğilerek ve O’na sırtımızı dönmeden gerisin geriye yürüyerek otobüslerimize bindik.

Otobüslerimiz hareket ettiğinde beynimiz, yüreğimiz ve de kulaklarımız 10 Ağustos 1915 tarihinde ülkemize göz koyan emperyalist güçlerin kesin mağlubiyetiyle biten o günün Atatürk’ün kendi anlatımıyla çizdiği o resim kaldı.

Atatürk 10 Ağustos’u anlatıyor

“Düşmanı mağlup edeceğimize inanıyorum. Ancak siz acele etmeyin, evvela ben ileri gideyim., size ben kırbacımla işaret verdiğim zaman hep birlikte atılırsınız dedim. Subaylarımın bu durumdan askerlerini de haberdar etmelerini istedim. Hücum baskın şeklinde olacaktı. Sakin adımlarla ve süzülerek düşmana 20-30 metre yaklaştım. Binlerce askerin bulunduğu Conkbayırı’nda çıt çıkmıyordu. Dudaklar sessizce bu sıcak gecede dua ediyordu. Hücum emrini verdiğimde İngilizler neye uğradıklarını şaşırmıştı. Allah Allah sesleri bütün cephelerde, karanlıkta gökleri yırtıyordu. O an bir şarapnel parçası göğsüme saplandı. Ellerimle dokundum kan akmıyordu. Buna şahit olan Servet Bey’e ‘sus’ işareti yaptım. Kahraman askerlerimin maneviyatını yüksek tutmam gerekiyordu. Sonuçta 10 Ağustos günü İngilizlere Çanakkale Boğazı’nın geçilmez olduğunu bir kez daha gösterdik”.

Söz veriyoruz Atam

Minnet ve saygıyla Atatürk ve silah arkadaşlarının önünde saygıyla eğilerek nefesim yettiğince bu ülkenin bağımsızlığı için savaşmaya devam edeceğim sözünü bir kez daha verdim.

Başın dik olacak…

Göğsün kabaracak…

İleriye bakacaksın…

Conkbayır’ından Anafartalar Ovası’na bakarken dik duracaksın ve o duruşta düşüneceksin:

Bu ülke hangi şartlarda kuruldu?..

O savaşan yoksul insanların; bir yastığı, yarasına sürecek ilacı, ekmekleri, savaş tozunda kurumuş dudaklarını ıslatacak suları var mıydı?..

Bu cennet ülkenin sahibiysen, bedel olarak kaç fidan genç türkü söyleyerek gitti ve asla dönmedi…

O yoksul, yorgun insanlar nasıl başardılar?..

Ve o sessizlikte soracaksın; peki niçin başımıza yıkılıyor bu memleket?..

 

manavgat manavgat haberleri ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ kurtuluş savaşı mustafa kemal atatürk tarihine tanık ol manavgat belediyesi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı