Advert

Başkan Çelik MESO raporlarını Meclis'e iletti

Manavgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Çelik, Manavgatlı esnafların istekleri üzerine hazırladıkları raporları Milletvekilllerine sundu.

Başkan Çelik MESO raporlarını Meclis'e iletti
Bu içerik 147 kez okundu.
Advert

MESO Başkanı Hasan Çelik, iki ayn önce başladıkları esnaf ziyaretlerine, esnafın sorunları üzerine aldığı notlar doğrultusunda devam ediyor. Başkan Çelik, hazırladıkları 9 sayfalık raporu vekillere ileterek, esnafın isteklerinin sesi oldu.

5. Esnaf ve Sanatkarlar Şurasına katıldı

MESO Başkanı Hasan Çelik 8 kasım Salı günü Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla gerçekleşen Esnaf ve Sanatkarlar Şurasına katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan burada Esnaf ve Sanatkarların konumunu yapılan iyileştirmeleri aktardı.

Hazırladığı Raporları Meclise Taşıdı

Manavgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Çelik Esnaf gezilerinde aldığı notları, Esnafların taleplerini, 2017 sezonunun hazırlığını içeren 9 sayfalık raporuyla TBMM’ye giderek Antalya milletvekillerine aktardı. Programı uygun olan 7 Milletvekili ile görüşen MESO Başkanı Çelik ve Yönetimi Esnafın sıkıntılarını ve Manavgat’ın durumunu dile getirdi mecliste olmayan vekillere de sekreterleri ve danışmanları aracılığıyla dosyaların iletildiğini belirtti. Vekillerden olumlu dönüşler alan ve gerekli çalışmaların yapılacağı sözünü alan MESO Yönetimi şimdi Meclise taşınacak rapor sonuçlarını beklemeye başladı.

Basın Toplantısı Düzenleyerek Kamuoyu Bilgilendirildi

Manavgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Çelik ve Yönetimi Manavgat’a döner dönmez bir basın toplantısı gerçekleştirerek Meclis’te yapılan görüşmeleri ve raporları paylaştı. MESO Başkanı Çelik; Öncelikle bugün 10 Kasım Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN ölümünün  78. Yılını sevgiyle, rahmetle anıyorum. Kendisine silah arkadaşlarına, şehit ve gazilerimize rahmet diliyorum.

Basın toplantımızın asıl sebebi, Manavgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyelerinin yaklaşık 2-3 ay önce başlatmış olduğumuz esnaf ziyaretlerinden almış olduğumuz sorunları, talepleri, şikayetleri bir dosya haline getirip dün itibari ile Antalya milletvekillerimize takdim ettik.  Antalya milletvekillerimizden mecliste olan 7 vekilimiz ile görüştük, mecliste olmayan vekillerimize de sekreterleri ve danışmanları aracılığıyla dosyalarımızı sunduk. Ben buradan öncelikle mecliste görüştüğümüz milletvekillerimize bize zaman ayırdıkları için, bizi dinledikleri için teşekkür etmek istiyorum. İbrahim Aydın, Hüseyin Samani, Mustafa Köse, Gökçen Özdoğan Enç, Mehmet Günal, Ahmet Selim Yurdakul ve Devrim Kök ile bizzat görüşmelerimizi yaptık dosyalarımızı takdim ettik. Bizimle ilgilendiler hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Buradan Mehmet Günal vekilimize ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Kendisi danışmanı  Metehan Demir’i bize yardımcı olması için görevlendirdi ve meclisin girişinden karşıladı ve bizim bütün görüşmelerimize meclis içerisinde ki faaliyetlerimize mihmandarlık yaptı.

Hazırlanan Raporun bazı satır başlıkları şu şekilde iletildi:

Krizlerden Dolayı Esnaf Zor Durumda

Turizm’in önemli merkezlerinden Manavgat ve Manavgatlı Esnaflar yaşanan Terör Olayları, ekonomik kriz, Rus uçağının düşürülmesi, darbe girişimi gibi etkenlerden dolayı yıpranmış ve bitme noktasına gelmiştir.

Manavgat’ın Ekonomisi Turizme Dayalı

Ülke genelinde Esnaf ve Sanatkarlar sıkıntılı günler geçirmektedir. Ancak Manavgatlı Esnafların ve Manavgat Ekonomisinin temel geçim kaynağı olan Turizm’in çok kötü olması burada alınacak ekstra önlemleri kaçınılmaz hale getirmektedir.

Sicil Affı Getirilmeli

Esnaflarımız çektikleri kredileri dahi ödeyemez duruma geldiler. Kredilerin ödenememesi, çeklerinin yazılması, senetlerin protesto olması, kredi kartlarının geç ödenmesi gibi etkenlerden dolayı  esnaflarımızın genel olarak sicil kayıtları bozulmuş olup Bir defaya mahsus Sicil kayıtlarının silinmesi gerekmektedir.

Uygun Krediler Hazırlanmalı

2016 yılı başlarında esnaflarımız için 30 bin TL’ye kadar esnaf kefaletler aracılığıyla faizsiz kredi desteği sağlanmıştır. Ancak faizsiz kredi desteğinde yer alan 2015 yılı 12. Ayın sonu itibariyle kredi borcu bulunmayacak ibaresinden dolayı ihtiyacı olan esnaflarımızın büyük çoğunluğu bu krediden faydalanamamıştır. Kredi borcu olan olmayan esnaflarımıza 50.000 TL’ye kadar şartsız faizsiz işletme kredileriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Prim Borçlarına Af

Birçok esnafımız bağ-kur primini ödeyememektedir. 6 aylık prim borcu olan esnaflarımızın da hastanelerden sağlık hizmeti alabilmeleri gerekmektedir.

SGK ve Vergi prim borçlarının yapılandırılması esnaflara bir rahatlık sağlamıştır. Ancak geçmiş Bağ-Kur primlerinin (Ek-17 ihya) af kapsamına girmemektedir. Bütün Bağ-Kur primlerinin af kapsamına girmesi gerekmektedir.

İş Güvenliği

20.06.2012 Tarihinde çıkan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanununda 96.02 Nace Kodlu Kuaförlük ve diğer güzellik salonlarının faaliyetleri tehlikeli sınıfta yer almaktadır. Bu iş kolunun Az Tehlikeli sınıfta yer alması gerekmektedir. Ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun 26/1-b maddesi gereğince, 01.07.2017 tarihinde yürürlüğe girecek olan ‘‘Az Tehlikeli’’ sınıfta yer alan işletmeler için bu kanunun iptal edilmesini talep etmekteyiz.

İş Yeri Açma Ruhsatı Alımında Çifte Standart

05.06.1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun 30 uncu maddesine istinaden Belediyeler iş yeri açılışında Esnaf ve Sanatkarlar ile tacirlerden ustalık belgesi istemek zorundadır. Şeklinde ibare yer almaktadır. Ancak Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin hangi meslek olursa olsun Ustalık belgesi istenmeksizin Manavgat Belediyesi tarafından iş yeri açma ruhsatını vermektedirler. Odalar arasında uygulanan çifte standardın kaldırılarak küçük esnafın ruhsat alabilmek için başka odalara kayıt yaptırma yükümlülüğünden kurtarılması gerekmektedir.

Satış Elemanlığı Ustalık Belgesi İptal Edilmelidir

Satış elemanlığı ustalık belgesi istenen mesleklerde her meslek için ayrı satış elemanlığı ustalık belgesi istenmektedir. Satış elemanlığı ustalık belgesi istenen iş kollarında istenen bu belge tamamen Esnafları zor duruma düşürmek için hiçbir faydası bulunmayan bir belgedir ve bu belgenin iptalini bu meslek kollarında iş yeri açan esnaflardan Ustalık belgesi olmaksızın iş yeri açma ruhsatı alabilmelerini talep ediyoruz.

Ustalık Belgesi Alma Sürelerinin Kısaltılması

Ustalık belgesi istenen mesleklerde ustalık belgesi alabilmek çok zorlaştırılmış ve yıllar sürmektedir. Sektöründe belli bir müddet hizmet etmiş, kendini geliştirmiş ve Ustalık vasfını eline almış kişiler için yapılacak iyileştirmeler ile Ustalık belgesini daha kısa zamanda alabilmesinin önü açılarak Ülkemize daha hızlı ve daha çok Usta vasfında kişilerin kazandırılması çok önemli bir husustur.

manavgat manavgat haberleri meso manavgat esnaf ve sanatkarlar odası hasan çelik 5. Esnaf ve Sanatkarlar Şurası recep tayyip erdoğan haber haberler
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı