Advert

‘Öğrenci başarısında anne ve babanın rolü” konferansı

Rehberlik uzmanı Halil Gürsoy, ‘Öğrenci başarısında anne ve babanın rolü’ konferansta anne ve babaların kendi hedeflerine çocuklarının ulaşmasını beklediklerini söyledi.

‘Öğrenci başarısında anne ve babanın rolü” konferansı
Bu içerik 103 kez okundu.
Advert

Sistem Etüt Merkezi tarafından Manavgat Belediyesi İbrahim Sözen Gençlik Merkezi’nde ‘Öğrenci başarısında anne ve babanın rolü’ konulu konferans düzenlendi. Konferansa çok sayıda veli ve öğrenci katıldı. Sistem Etüd Merkezi yöneticisi Deniz Tanır, konferansın açılışında yaptığı konuşmada 10 yıldır Manavgat’ta hizmet verdiklerini belirterek, “10 yıldan bu yana Manavgat eğitimine vermiş olduğunuz katma değerden dolayı onur duyuyoruz. Bu 10 yıl içerisinde sayısız eğitim başarısına imza atmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

 

Ailelerin etkisi büyük

Rehberlik uzmanı Halil Gürsoy, öğrencilerin başarısında ailelerin büyük etkisi olduğunu kaydederek, “Her aile çocuklarının başarılı olmalarını istiyor. Bunun onlara bazen tavsiye bazen de baskı uyguluyorlar. Bu sırada birçok hata yapılıyor. Kendilerinin ulaşamadıkları hedeflere çocuklarının ulaşmasını bekliyorlar” diye konuştu.

Çocukların başarılı olmaları için öncelikle 12 ve 14 yaş aralığında yaşanan ergenlik dönemi sorunlarının çözümlenmesi gerektiğini ifade eden Halil Gürsoy, “Ergenlik dönemi soyut dönemin başladığı, geleceğin sorgulanmaya başladığı endişeli bir dönemdir. Aileye düşkünlüğü yerini arkadaşlara bağlılığın aldığı bir dönemdir. Arkadaşlarla paylaşımları engellenen çocuklar bu dönemde gergin ve öfkeli olurlar. Ergenlik döneminde çocuklar inişli çıkışlı bir ruh haline sahiptir, duyguları değişkenlik gösterir. Yalnız kalmak isterler ve yoğun bir şekilde hayal kurarlar” dedi.

 

Beklentilerinizi asgari düzeyde tutun

Ailelerin okul hayatı süresince çocuklardan beklentilerinin çok yüksek olduğunu ve kendilerini başardıklarının ya da başaramadıklarının, onlardan istendiğini kaydeden Halil Gürsoy, “Ergenlik yaşına gelen çocukların düşünceleri çoğu zaman anne ve babaların hatalarını ortaya çıkarır. Siz çocuklarınıza karşı iyi niyetlisiniz, yaptığınız tüm fedakârlıklar, onlara verdiğiniz mesajlar aslında iyi niyetle verilen mesajlar. Fakat farkında olmadan olumsuz mesajlar verebilmektesiniz. Onların, başarılı olmalarını değil, belki de başarısızlığa itiyor olabilirsiniz” şeklinde konuştu. Ailelerin çocuklarının sınavlara en iyi şekilde hazırlanarak, iyi bir okula yerleşmesini istediklerini ve bu konuda maddi ve manevi büyük fedakârlıklar yaptıklarını dile getiren rehberlik uzmanı Halil Gürsoy, “Ailelerin bu dönemde yaptıkları en büyük hatalardan birisi de başarı isteği, sadece sınav başarısı isteğidir. Bu istekle birlikte aileler büyük ölçüde kaygı duyarlar. Bu kaygının temelinde yatan sebepler ise çocuklarının iyi bir okula yerleşememe ihtimalidir. Bunun için çocuklara baskı yapılmaya başlanır. Hareketleri, davranışları, zamanı ve ihtiyaçları kısıtlanmaya başlar. Hatta öyle ki aileler de kendilerini kısıtlarlar. Mesela aileler sınav döneminde misafir bile kabul etmezler. Bu aslında öğrenciler için büyük bir baskı aracıdır” diye konuştu.

 

Çocuklarınızla konuşun

Rehberli uzmanı Halil Gürsoy, ailelerin çocuklarıyla oturup konuşması ve onlara olan inançlarının ve sevgilerinin hissettirilmesi gerektiği ve bununla birlikte hem aile hem de öğrencilerin iyi bir zaman planlaması yaparak çalışmalarının teşvik edilmesi gerektiğini dile getirdi. Gürsoy, öğrencilerin bir birey olduğunu ve farklı hedefleri ve ihtiyaçları olabileceğini aktararak, “Aileler, çocuklara hedef belirlemekten çok, onların istekleri doğrultusunda kendilerinin belirledikleri hedeflere ulaşmalarını sağlamaya çalışmalıdır. Çocukların yetenekleri ve isteklerinin farklı olabileceğini unutmamalısınız” dedi.

manavgat manavgat haber
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 ‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti