Advert

İMAM HATİP İNŞAATINDA EMEK HIRSIZLIĞI

Manavgat’ta bu yıl açılan Örenşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi inşaatını yapan yüklenici firmanın işlerini alan esnaf, yaklaşık 2 milyon TL alacakları olduğunu, iki yıldır yaptıkları işlerin paralarını alamadıklarını ve dolandırıldıklarını iddia ederek, bu

İMAM HATİP İNŞAATINDA EMEK HIRSIZLIĞI
Bu içerik 767 kez okundu.
Advert

“Ölüm tehdidi alıyoruz”

Okul önünde ortak basın açıklaması yapan esnaflar, “Nihayetinde bu bir kamusal faaliyettir. Yapılan iş kamuya aittir. Temelinde adaletsizlik olan bir eğitim kurumunda öğrencilere adil olma erdemi öğretilemez” diye konuştular. Paralarını istemeye gelen esnaflar, ölüm ile tehdit edildiklerini söylediler.

 

“Mağduriyet yaşıyoruz”

Manavgat’ın Örenşehir Mahallesi’nde 2014 yılında yapımına başlanan Örenşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi inşaatında çalışan ve malzeme tedarik eden bir grup esnaf yüklenici firmadan alacaklarını alamadıklarını belirterek okul bahçesinde basın açıklaması yaptı. Esnaflar adına basın açıklamasını okulun kalorifer ve sıhhi tesisat işlerini yapan Yusuf Ünlüsoy okudu. Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2014 yılında ihalesi yapılan Manavgat Örenşehir Okul ve Pansiyon inşaatı yapım işinin Tekçeler İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından gerçekleştirildiğini belirten Ünlüsoy, “Tekçeler İnşaat taşeron olarak YT İnşaat Ltd. Şti ile anlaşmış. Bizlerde inşaatın yapımında gerek işçilik, gerekse malzeme tedariki sağlayarak yer aldık. İnşaatın tamamlanmasına rağmen işçilik ve malzeme tedarikinden kaynaklanan ücret ve alacaklarımız ne yüklenici firma ne de taşeron firma tarafından ödenmemiştir. Biz, sadece emeğimizi değil, az miktardaki sermayemizi de burada yüklenici firma adına harcadık. Alacaklarımızı alamadığımız için mağduriyet yaşıyoruz” dedi. Ünlüsoy, yapılan inşaatın bir okul olduğunu kaydederek “Nihayetinde bu bir kamusal faaliyettir. Yapılan iş kamuya aittir. Temelinde adaletsizlik olan bir eğitim kurumunda öğrencilere adil olma erdemi öğretilemez” diye konuştu.

 

2 milyon TL’nin üzerinde alacak var

Bugüne kadar bu inşaat için yaptığı çalışmalar sonucunda 1 TL bile almadığını belirten Yusuf Ünlüsoy, toplam alacağının 61 bin 800 TL olduğunu söyledi. İnşaatta çalışmaya 2014 yılında başladığını belirten Ramazan Özaydın’da, “Çevre düzenlemesi, malzemeli bordür, çatı işlerini yaptım. Bugüne kadar bir kuruş para alamadım. Toplam alacağım 228 bin TL” dedi. Alacaklılardan Ramazan Özaydın, yüklenici firmanın ihaleyi 5 milyon 500 bin TL’ye aldığını belirterek; “Bu bölgede marketten akaryakıt istasyonuna, demirciden kalıpçıya, betoncudan yemek işini yapan firmaya kadar herkese çek verip, çeklerin karşılığını ödemediler. Şu anda buradaki arkadaşlarımızın toplam alacağı 1 milyon lirayı geçiyor. Ayrıca işleri nedeniyle gelemeyen arkadaşlarımız da var toplam alacak miktarı 2 milyon TL’yi geçiyor” dedi. Müteahhit firmanın şu anda 7 farklı şehirde kamu kurumlarında ihaleyle aldığı işleri yaptığını söyleyen Özaydın, “Biz çok mağduruz. Derdimizi kime anlatalım? Cumhurbaşkanımıza mı gidelim yoksa başbakanımıza mı? Hepimiz mağduruz. Bizim mağduriyetimizi gidersinler” dedi.

 

Alacağını isteyene ölüm tehdidi

Firma yetkililerinin alacaklarını istedikleri zaman kendilerini ölümle tehdit ettiğini belirten Özaydın, bu konuda şikâyetlerini de ilgili kurumlara yaptıklarını söyledi. Yüklenici firma yetkilileri hakkında, alacaklılardan Selahattin Kılıç’ı ölümle tehdit etmekten Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı, Ramazan Özaydın’ı ölümle tehdit etmekten Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Selahattin Kılıç, inşaat çalışmaları sırasında iş kazası geçirdiğini ve yüzünde iz kalacak şekilde dudak altı ve burun altından yaralandığını söyledi. Aynı inşaatla ilgili alacağını alamayan Muhyettin Berrak’ın talebi üzerine Manavgat Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından 28 Mart 2016 tarihinde hazırlanan bilirkişi raporunda 106 bin 347 liralık iş yaptırıldığı tespit edildi.

Okul inşaatında çalışanlardan Kenan Malkoçoğlu’da yüklenici firmadan 77 bin TL alacağı olduğunu ve kaba sıva, alçı ve boya işleri için taşeron firma yerine ana yüklenici firmayla sözleşme yaptığını buna rağmen alacaklarını alamadığını söyledi.

 

İnşaatın kesin kabulü yok, müdür atandı

Öte yandan inşaatına başlanırken, Tarım Lisesi olarak başlanan ancak bu sene Ağustos ayında İmama Hatip Lisesi’ne dönüştürülen Örenşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi inşaatının kesin kabulü yapılmamasına rağmen okula müdür atandığı öğrenildi. Okula kayıt için 7 öğrencinin başvuru yaptığı sayı az olduğu için öğrenciler, Manavgat Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde eğitim görüyor.

manavgat manavgat haber
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı