Advert

‘15 Temmuz tiyatro değil bir gerçektir’

Büyükşehir Belediyesi Yeni Türkiye Buluşmaları Konferansı’nda 15 Temmuz Demokrasi Mücadelesi konuşuldu. 15 Temmuz’da bir iç savaşın atlatıldığını belirten konuşmacılar yaşananların tiyatro olmadığına dikkat çekti.

‘15 Temmuz tiyatro değil bir gerçektir’
Bu içerik 102 kez okundu.
Advert

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı'nın düzenlediği Yeni Türkiye Buluşmaları Konferans Dizisi, "15 Temmuz Demokrasi Mücadelesi" konusuyla Antalya'da yapıldı. AKM Perge Salonu’nda gerçekleşen Siyaset Bilimci Dr. Murat Yılmaz'ın oturum yöneticiliğini yaptığı konferansa konuşmacı olarak AK Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Vedat Bilgin, Yrd. Doç. Dr. Yasemin Abayhan ve Yazar Harun Kaban katıldı. Konferansa Antalyalılar yoğun ilgi gösterdi.

 

 

TÜRKİYE'NİN HARİTASI DEĞİŞTİRİLMEK İSTENİYOR

AK Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Vedat Bilgin, 15 Temmuz’da Türkiye’nin demokrasi ve bağımsızlık mücadelesi verdiğini belirterek, “15 Temmuz’da darbe yapmaya kalkan, Türk halkına doğrudan saldıran ve Cumhurbaşkanımızı hedef haline getiren kadro, bir cemaat değil, doğrudan doğruya bir istihbarat örgütünün desteği ile hareket eden hainler ve devşirilmişler topluluğudur” dedi.

Prof. Dr. Bilgin, Ortadoğu’da sınırların yeniden çizilmek istendiğine dikkat çekerek, “Onların çizmek istedikleri haritaya Türkiye itiraz ediyor. Çünkü bu haritada Türkiye'nin sınırları değiştirilmek isteniyor. İşte biz 15 Temmuz darbe girişiminde sadece devşirilmiş hain bir gruba karşı mücadele etmekle kalmadık, bu Ortadoğu haritasını yeniden şekillendirmek isteyen Batı sistemine karşı da demokrasi ve bağımsızlık mücadelesi verdik” diye konuştu.

 

 

15 TEMMUZ BİR TİYATRO DEĞİLDİR

15 Temmuz Demokrasi Mücadelesini sosyolojik olarak ele alan Yrd. Doç. Dr. Yasemin Abayhan da şunları söyledi: “15 Temmuz bir gerçektir, tiyatro değildir. Şimdiye kadar sadece iki kere; biri Almanya diğeri Sovyet Rusya olmak üzere sadece savaşlar sırasında meclisler bombalanmıştır. Resmi olarak savaşın devam etmediği bir ülkede tiyatro olsun diye meclis bombalanmaz.” Bir gecede 246 kişinin öldüğünü ve yaklaşık 2 bin 200 kişinin yaralandığını belirten Abayhan, "Burada gerçeklik dışında bir şeyden bahsetmek söz konusu olamaz” dedi.

 

İÇ SAVAŞ ATLATILDI

Darbe girişimi anında yaşadıklarını aktaran Yazar Harun Kaban ise 15 Temmuz'da bir iç savaş atlatıldığını vurguladı. Kaban, tekrar yapılacak olan girişimleri önceden tahmin ederek, bu girişimlere asla izin verilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

 

manavgat manavgat haber
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 ‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti