Advert

İCRALIK ENGELLİ VATANDAŞLAR İÇİN KANUN TEKLİFİ

CHP Antalya Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Devrim Kök, haklarında dava açılan on binlerce engelli vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek için kanun teklifi verdi.

İCRALIK ENGELLİ VATANDAŞLAR İÇİN KANUN TEKLİFİ
Bu içerik 985 kez okundu.
Advert

Kök,  evde bakım ücreti alabilmek için 6518 sayılı Kanunla değiştirilen 2828 sayılı Kanunun Ek 7’nci maddesinde yer alan “Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgari ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden daha az olan engellilerin muhtaç sayılacağı ve bunlardan bakıma ihtiyacı olan engellilerin evde bakımının desteklenmesi amacıyla sosyal yardım ödeneceği,” ibaresi günümüz koşularına uygun değildir.

Bir engellinin evde bakım ücreti alabilmesi için hane halkının aylık gelirinin asgari ücretin 2/3’ünden daha az olması şartı nedeniyle bir çok engellimiz ve aileleri bu kanundan yaralanamamakta, yaralanmış olanların büyük bir kısmı da Bakanlık ile icralık durumdadır. Bu durumda olanlar zorunlu olarak geri ödemeler için 60 aylık ödeme planı yapmak zorunda bırakılıyorlar. Evde bakım ücreti alan binlerce engellimiz ve yakınları Aile ve Sosyal Yardımlaşma Bakanlığı tarafından, kanundaki bu madde  nedeniyle mağdur edilmektedir.

Türkiye nüfusunun neredeyse % 12 sinin engelli olduğunu düşünürsek asgari ücretin 2/3 ünden daha az geliri olan vatandaşlarımızın evlerinde engellilerine bakma imkanı da zaten mümkün değildir. Nasıl bakıp, masraflarını nasıl karşılayacak. Bu durum Anayasamızda yer alan sosyal devlet ilkesine ve insan haklarına aykırıdır. Bu nedenle binlerce engellimizi içinde bulundukları bu zor durumdan kurtulması için mevcut kanunda yer alan “asgari ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden az olması” şartının güncellenmesi gereklidir.

Bu nedenle kanun teklifimde asgari ücretin brüt 2 katından az olmaması şartının getirilmesini ve halen bu mağduriyetler nedeniyle devam eden mahkemeler ve icralarla ilgili olarak da “ Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce bu Kanunun 2’nci maddesinin birinci ve ikinci fıkraları uyarınca aylık bağlanması için açılmış olup görülmekte olan davalarda aylık bağlanmasına karar verilebilmesi için hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının asgari ücretin brüt iki katından fazla olmaması şartı gözetilir.” ibaresiyle değiştirilmesini önerdim.

Kök, böylece birçok engellilerimiz ve aileleri üzerlerindeki bu olumsuz durumdan bir nebze olsun kurtulacak,  mecburiyet karşısında Aile ve Sosyal Yardımlaşma Bakanlığı ile geri ödeme konusunda yaptığı sözleşmeler, 60 aylık geri ödeme planları, icralık davalar son bulacak, engellilerimiz ve aileleri rahat bir nefes alacaktır.

Kök, teklifinde birçok engellimizin evde yaşamak zorunda kaldığını, bu nedenle internet kullanan engellilerimize ucuz internet sağlanması gerektiğini, ayrıca ağır engellilerin kendileri ile birlikte birden fazla olmamak üzere birlikte yolculuk ettikleri refakatçileri havayollarının yurt içi hatlarından ücretsiz olarak yararlanmasının hem maddi hem de manevi olarak engellilerimize ve ailelerine bir nebze olsun katkı sağlayacaktır.

Ayrıca, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60’ıncı maddesinin değiştirilerek “Çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, herhangi bir kasıt ve kusuru olmaksızın işini kaybeden ve sağlık kurulu raporuyla % 40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen sigortalıların genel sağlık sigortası primleri, 82’nci maddeye göre belirlenen prime esas günlük kazanç alt sınırının otuz günlük tutarı üzerinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesinden ödenir.” şeklinde değiştirilmesini isteyen Kök, yapılacak bu değişiklikler bizim 12 milyon engellimize karşı hem vicdani hem siyasi sorumluluğumuzdur dedi.

manavgat maavgat haber
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AKP Kadın Kolları'ndan Sevgi Yolu Projesi
AKP Kadın Kolları'ndan Sevgi Yolu Projesi
Cildimizi kışın etkilerinden nasıl koruruz?
Cildimizi kışın etkilerinden nasıl koruruz?