Advert

HİNDİSTAN ZİYARETİ MEYVELERİNİ VERİYOR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Türkiye-Hindistan Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç'in Ağustos ayında gerçekleştirdiği Hindistan ziyareti meyvelerini vermeye başladı.

HİNDİSTAN ZİYARETİ  MEYVELERİNİ VERİYOR
Bu içerik 311 kez okundu.
Advert

Türkiye-Hindistan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Hindistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Rahul Kulshreshth ve beraberindeki heyeti kabul etti. Hindistan Büyükelçisi ve beraberindeki heyetin mecliste misafir edildiği ziyaret programına, Dostluk Grubu üyeleri Ak Parti Zonguldak Milletvekili Hüseyin Özbakır, İstanbul Milletvekili Markar Eseyan ve Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın da katıldı.

İKİLİ İLİŞKİLER CANLANDI

Hindistan Büyükelçisi Rahul Kulshreshth ve heyetinin ziyareti dolayısıyla kendilerini ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Türkiye-Hindistan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, "Ağustos ayı içerisinde Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Hindistan ziyareti sonrası iki ülke arasında diyaloğun artması ve ilişkilerin gelişmesinden memnun oluyoruz. 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrası gerçekleştirdiğimiz ziyarette Dışişleri Bakanımız, Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj ile görüşmüş ve Sayın Swaraş da terörle mücadele konusunda Türkiye'ye desteğini ifade etmişti. Ayrıca bu görüşme sırasında Türkiye ile Hindistan arasında ekonomik ve siyasi ilişkilerin artırılması konusu da değerlendirilmişti. Eylül ayı başında ise, ticari işbirliği için Türkiye'ye gelen 94 kişilik heyetin ziyareti bizim karşılıklı işbirliğimizin umduğumuzdan daha hızlı ve ileri seviyeye taşınacağının bir göstergesi oldu" diye konuştu.

 

 

HİNT DÜĞÜNLERİNE TALİBİZ

Uzay ve bilgi teknolojilerine sahip, 1 milyar 305 milyon nüfus ile dünyanın en kalabalık 2'nci ülkesi ve en büyük 10'uncu ekonomisi Hindistan ile ekonomik, siyasi ve diğer alanlarda karşılıklı işbirliğinin artırılmasını önemsediğini belirten Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, "Antalya milletvekili olarak özellikle turizm konusunda ilişkilerimizin güçlenmesi yönündeki çalışmalara ağırlık veriyoruz. Hindistan ziyaretimizde Sayın Bakanımız THY'nin Hindistan uçuşlarının artırılması konusunu dile getirmiş ve destek istemişti. Yeni Delhi'ye gittiğimde adeta büyülendim. Farklı kültürlerin ve dinlerin bir arada yaşaması çok güzel. İnsanların mutluluğu gözlerinden okumuyordu. Ayrıca halkınız çok misafirperver. Masal gibi, gerçekten muhteşem Hint düğünlerinizi orada da gördüm. Antalya'da bazı otellerimizde de Hint düğünlerine ev sahipliği yapıyoruz. Dillere destan düğünlerinizi Türkiye'de daha çok otelde, başka turizm bölgelerimizde de yapabiliriz. Bunun için işbirliğimizi artırmak istiyoruz" dedi.

FETÖ DESTEĞİNE TEŞEKKÜR

FETÖ darbe girişimi sonrasında Hindistan'dan gelen mesajlar için teşekkür eden Enç sözlerini şöyle sürdürdü; "Türkiye demokratik, laik, sosyal ve hukuk devleti normlarıyla idare edilen, hukuksal süreçlere saygılı, insan haklarına bağlı bir ülkedir. Bizim ülkemizdeki FETÖ ve diğer terör örgütleriyle etkili bir mücadele için başlatılan OHAL'in vatandaşlarımızın hayatını olumsuz etkileyen hiçbir durumu söz konusu değil. Devlete sızan FETÖ üyelerin temizlenmesine yönelik bir karardır. Dünyada da bunun örnekleri vardır. Bazı Avrupa ülkelerinin OHAL ile ilgili yanlış ve farklı amaçlarla yaptığı açıklamaları doğru bulmuyoruz. 15 Temmuz bizim ikinci kurtuluş savaşımızdı. Atatürk'ün ve silah arkadaşlarının kurmuş olduğu Cumhuriyete yönelik bir operasyondu. Bu sadece Sayın Cumhurbaşkanımıza değil tamamen demokrasimize yapılan bir saldırıydı. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok, kimsenin de bizim toprağımızda olmasın. Biz ekonomisi gelişmiş, vatandaşları huzur içinde olan bir ülke olarak yaşamaya devam etmek istiyoruz, masumların ölmesini istemiyoruz"

 

 

BİRÇOK ALANDA İŞBİRLİĞİ POTANSİYELİ

Türkiye-Hindistan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Antalya Milletvekili Enç'ten sonra söz alan Hindistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Rahul Kulshreshth, "Hindistan-Türkiye arasında geliştirilebilecek ekonomik potansiyelin farkındayız. Ülkemizdeki ticari organlara Türkiye'deki etkinliklere katılmalarını tavsiye ediyoruz. Ülkenizin enerji alanındaki gücünü biliyoruz. Hindistan, enerji konusunda daha yoksun durumda. ihracatımızın çoğu doğalgaz ve enerjiden oluşuyor. Bu konuda işbirliğimizi daha da güçlendirebiliriz. Hindistanlı tur operatörlerinin bu günlerde Antalya'da olduğunu öğrendim. Türk halkını darbe girişiminin yaşandığı gece sergiledikleri mücadeleden dolayı takdir ediyoruz. 15 Temmuz sonrası Hindistanlı turistlerimizin Türkiye'ye ziyaretleri konusunda biraz tereddütleri oluşmuştu. Bence bu tereddütleri artık atlattık ve Hindistanlı turistlerimizde de artış olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Türkiye'deki şirketlerin de Hindistan'da farklı alanlarda rol almalarını isteriz. Hindistan'ın inşaat sektöründe ihtiyaçları var. Türkiye'nin inşaat sektöründe güçlü olduğunu biliyoruz. Türk firmalarının Hindistan'daki fırsatları gelip görmelerini isteriz. Bollywood filmleri için Antalya'dan teklifler geliyor. Hint filmlerinin gösterimi de Türkiye'de oldukça artışta. Bu bizi mutlu ediyor" dedi.

HİNTLİ TURİSTLER TÜRKİYE'DEN MEMNUN

Hindistan Büyükelçisi Kulshreshth sözlerini söyle sürdürdü, "Hatta şunu da belirtmek isterim ki, 15 Temmuz döneminde İstanbul'da bulunan Hindistanlı 42 kişilik film ekibi, 15 Temmuz sonrası ülkeyi terketmeyip, filmlerinin çekimini tamamlamak için yaklaşık bir ay daha kaldılar. Türkiye, Hindistan'da oldukça revaçta. Türkiye'ye turistik amaçlı gelen tanıştığım insanlardan kötü bir fikirle ayrılanı hiç görmedim.  Türkiye'ye gelen Hintli turistler kendi evlerinde gibi hissediyorlar. Ayrıca Tarım, Bilim ve Teknoloji ve uzay alanında da işbirliği yapılabilir. Hindistan'da 22 tane nükleer reaktör çalıştırıyoruz. 18 tanesi tamamen Hindistanlılar tarafından inşaa edilmiştir. Nükleer teknolojimizin tarım veya tıp alanında değerlendirilmesi konusunda işbirliği yapabiliriz. Endonezasya'dan sonra en çok müslüman bulunan ülke Hindistan'dır. Anayasal olarak laik bir toplumuz. Ortadoğu’daki gelişmelerden dolayı Türkiye'nin duruşunu desteklediğimizi tekrar ifade etmek isteriz. Bölgedeki atılan adımları takip ediyor ve doğru buluyoruz. Hindistan olarak Türkiye ile ekonomik ve siyasi ilişkiler potansiyelini karşılıklı olarak daha da güçlendirebiliriz"

 

manavgat manavgat haber
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 ‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti