Advert

Baykal: “Siyaset şirazesinden çıktı”

CHP’nin 2. Kurucu Genel Başkanı Deniz Baykal, son yıllarda yaşanılan olaylarla siyasetin şirazesinden çıktığını söyledi.

Baykal: “Siyaset şirazesinden çıktı”
Bu içerik 359 kez okundu.
Advert

Manavgat’ta CHP İlçe binasının yenilenmesi nedeniyle tören düzenlendi. Törene, CHP eski genel başkanı ve Antalya milletvekili Deniz Baykal, CHP’nin Antalya milletvekilleri Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Dr. Niyazi Nefi Kara; CHP Antalya İl başkanı Mustafa Erdem, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Antalya Yörükler Derneği Başkan Yardımcı CHP Milletvekili aday adayı Sibel Gezen, Miletvekili adayı Barış İşbilen, Milletvekili aday adayı Dr. Sevindik Gizli, davetliler ve çok sayıda partili katıldı

 

 

Açılışta konuşan CHP eski genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu sorunların, sıkıntıların, normal bir siyasal yaşamın akışı içinde zaman zaman karşı karşıya kalınabilecek türden olağan sıkıntılar, sorunlar olmaktan çıktığını belirten Baykal, “Bizim bu son dönemde, son 15 yılda birbiri ardına tanık olduğumuz olaylar, ne Türkiye tarihinde tanık olduğumuz, nede herhangi bir demokratik rejimde doğal karşılanabilecek türden olaylar değildir. Türkiye'de siyaset şirazesinden çıkmış konumdadır. Böyle bir olay demokratik bir ülkede olsa kıyamet kopar. Ne iktidar kalır, ne de iktidardakiler kalır” dedi.

 

 

CEMAAT NASIL SAHİPLENİLDİ

Bir dini cemaatin ilk kez ülkede darbe yaptığına ve bir darbede ilk kez kan aktığına işaret eden Baykal, “Türkiye buraya nasıl geldi? Bu cemaat nasıl sahiplenildi, nasıl himaye edildi? Devlet kadrolarını doğrudan ya da çalınmış sorularla bunlara emanet ederek Türkiye bir noktaya getirildi” diye konuştu. Baykal, adaletin, emniyetin, eğitimin, silahlı kuvvetlerin cemaate teslim edilmiş olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Cemaatle ilişkisi olan herkesin tutuklanmasının çözüm olmadığını belirten Baykal; “Ne kadar bu cemaatle ilişkisi olduğu düşünülen varsa, tümünü derdest edelim, alalım götürelim, tutuklayalım bu işi çözelim. Böyle çözüm olmaz arkadaşlar. Onları ortaya çıkaran, onların önünü açan, politikaları değiştirerek, laikliğin önemini kavrayarak, çağdaş eğitimin önemini kavrayarak, siyaseti din temelinde zorlamalarla, pazarlamalarla götürme anlayışını bir kenara bırakarak siyaset yaparsanız bunu önlersiniz” dedi.

 

 

FİİLİ DURUM ANAYASAL SUÇ

Başkanlık rejimi tartışmalarına da değinen CHP eski genel Başkanı Deniz Baykal, fiili durumu hukukileştirme adı altında başkanlık rejimine kapı aralandığını kaydederek, “Fiili durum demek hukuka karşı durum demektir. Hukuka ters durum demektir. Hukuku çiğneyen durum demektir. Fiili durum hukuk dışı durumdur. Yani eğer anayasayla ilgiliyse fiili durum ki, olayımızda öyle anayasal suç söz konusudur, anayasal ihlal söz konusudur” diye konuştu.  Türkiye’de yaşanılan yanlışlıkların temelinde ülkeyi yönetenlerin kimseye hesap vermeden, kimseyle istişare etmeden kararlar alması ve bu kararları uygulaması olduğunu anlatan Baykal, “Türkiye’de karar alma süreci bir şahsın gelgitlerine, idrak kısıtlamalarına, anlayış çerçevesine, teslim ediliyor olduğu için Türkiye bugün parlamenter rejimi işletemiyor. Yaşadığımız sorunların temelinde, parlamenter rejimin bile keyfi ve şahsi karar alma anlayışına teslim edilmiş olması yatıyor. Şimdi bunu başkanlık rejimine çevirdiğiniz zaman, bu keyfi ve şahsi karar alma daha da cesaretlendirilecek, daha da meşrulaştırılacak, hukuki kılıfa kavuşturulacak. Şahsi ve keyfi tercihler normal anayasal hukuk uygulaması haline dönüşecek.” dedi. Deniz Baykal, şahsi ve keyfi tercih yapanların her iki yılda bir, ‘büyük hata yapmışız af edersiniz’ dediklerini hatırlattı.

 

Törende konuşan CHP Antalya milletvekili Mustafa Akaydın’da yaptığı konuşmada, AKP’nin en iyi yaptığı işin algı yönetimi oluşturmak olduğunu belirterek, “Benim TBMM’de yaptığım konuşmanın ardından başıma gelen gibi insanları kolayca PKK’lı olmakla, FETÖ’ye destek vermekle itham edebiliyorlar” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından CHP Manavgat İlçe Binası’nın açılışı gerçekleştirildi.

 

manavgat manavgat haber
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AKP Kadın Kolları'ndan Sevgi Yolu Projesi
AKP Kadın Kolları'ndan Sevgi Yolu Projesi
Cildimizi kışın etkilerinden nasıl koruruz?
Cildimizi kışın etkilerinden nasıl koruruz?