Advert

BU ŞEHRİ YÖNETEMİYORSUNUZ SAYIN TÜREL!

CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara Antalya İl Başkanlık binasına yaptığı ziyarette toplu ulaşım araçlarının yenilenmesiyle ilgili

BU ŞEHRİ YÖNETEMİYORSUNUZ SAYIN TÜREL!
Bu içerik 4406 kez okundu.
Advert

AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e yüklendi. Menderes Türel’i hatalı uygulamalarından dolayı da eleştiri yağmuruna tutan Kara, “Bu şehri yönetemiyorsunuz Sayın Türel” dedi.

Bu sistem halkı yoksullaştırır

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde onaylanarak 1 Ocak 2017 tarihinde uygulanmasına başlanacak olan kent içi ulaşımda 500 otobüs ile kırsalda 40 minibüsün hizmet vereceğini açıklayan Türel’in bu açıklamasının dolmuşçu esnafının tepkise neden olduğunu ve bu yönde kendilerine birçok şikâyet geldiğini belirten Kara, “Yani bu sistemin halkı nasıl yoksullaştırdığını, nasıl mağdur ettiğini, nasıl ölümlere ve gözyaşlarına neden olduğunu, AKP’nin yarattığı düzenin ve onların uzantılarının nelere mal olduğunu acı tecrübelerle yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz” diye konuştu.

CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara’nın konuyla ilgili yaptığı açıklamasının satırbaşları şöyle:

Çok sayıda şikâyet var

Birkaç gündür bize gelen çok sayıda mail ve mesaj var.  Özellikle ulaşım esnafı ve halktan çok büyük şikâyet var. Bu sorunları dile getirmemizi istiyorlar. Ulaşım sorunundan bahsedin diye yoğun bir talep var.  Biz hep bahsediyoruz aslında. Bundan bir ay önce bir açıklamamız oldu.        

Türel’de başkanlık vizyonu yok

Menderes Türel’in bir vizyonu olmadığını, ulaşım sorununu çözemediğini, yaptığı estetikten yoksun geçitlerle bu işin olamayacağını, Antalya’nın gerçekten yatırıma ihtiyacı olduğunu, bir kentsel yapılanmanın olması gerektiğini, kentin meydanlarının olması gerektiğini, insanların kolay ulaşılır ve ulaşım sağlayacağı bir ortamın olması gerektiği, esnafın ve halkın mağdur edilmemesi gerektiği, bunların daha önce yanlış yaptığını ve bu hatalar yüzünden daha önce seçimi kaybettiklerini ve yine devam ederlerse gideceklerini söylemiştik.

Keşke halk memnun olsa ama maalesef. Burada vizyon da sıkıntısı olduğunu, yanlış yerlere yönlendiklerini görüyoruz. 

Hepimizin bildiği bir sorun, beşinci gününde. Kentteki ulaşım sektöründe çalışan otobüslerin, o daha önce aldırdıkları araçların trafiğe çıkışını engellediler. Diyorlar ki açıklamada “bunlar sıralarını bekliyorlar”,  “efendim ya bu olacak ya bu olacak”,  “geriye dönüş yok”, “engelli otobüsleri de olacak, trafiği kaldırmaz”.   Peki, sayın başkana sormak gerekmez mi?

Bu trafiği kaldırmazken siz bu şehri niye on yıl önce battı-çıktılarla delik deşik ettiniz diye sormazlar mı? Bu üst üste yaptığınız üst geçitlerle, gökyüzüne mi çıkacak bu insanlar? O yolların çevresindeki esnafları hiç mi düşünmediniz?  

Kredi borcu bitmeden yeni maliyet getiriyorsunuz

100.yılı bitirdiniz. Baştan beri söylediğimiz şey bu şehre metro gerekiyor diye. Önünüze bir 30 yıl 50 yıllık plan çizmezseniz ve günübirlik rant düşünürseniz bunlarla karşılaşırsınız. Her bir geçitten bir ihale yapayım diyerek rant gözü ile bakıyorsunuz ve 2008 yılında aldırdığınız 57 bin liralık ISUZU araçları, AKP’li bir Belediye Meclis üyesinden alımı zorunlu tutuyorsunuz burada da ve esnafa 87 bin liraya aldırıyorsunuz. Daha bu insanlar kredi borcunu ödeyemeden, belini doğrultamadan ki bu kriz ortamında insanlara zorunlu olarak diyorsunuz ki ikili ortaklık yapacaksınız, araçları yenileyeceksiniz diyorsunuz.   

Bu insanları neden soyduruyorsunuz?

Soruyoruz daha önce AKP’li birinden aldırdığınız ISUZU’ları daha borcu bitmeden bu kadar farkla fahiş fiyatla servis bakım dâhil insanlara anlaşma yaptırıyorsunuz. On yıl sonrasını planlamıyorsunuz. Bu insanları neden soyduruyorsunuz, sizin çıkarınız ne?

Yetmiyor aynı insanlara diyorsunuz ki ikiniz birleşeceksiniz otobüs alacaksınız ve üstüne 50’şer bin lira vereceksiniz. Yani biraz insaf gerekiyor. Sayın Türel’in bu konuda vizyonu yetmiyor, ya geleceği düşünmüyor ya halkı ve esnafı düşünmüyor.

Esnafa ve halka eziyet etmeyin!

Bizi işe yetişemeyip arayan insanlar oldu, okula yetişememiş çocukların ağlama seslerini duyduk ve bu yüzden açıklama yapma ihtiyacı duyduk. Bu yüzden diyoruz ki bu kentle ve halkı ile barışın, birilerinin yanlış yönlendirmelerinden yanlış yapmaktan vazgeçin. Ve bu yanlıştan döneceğinizi umuyoruz.  Bu esnafa da bu halka da eziyet etmeyin!

Polis vatandaşını tehdit edemez

Biz Büyükşehir’i alacağız, bırakıp gideceksiniz de arkanızda iyi anılar bırakın, biz bunu istiyoruz. Bu halka zulmedenler hep kaybeder, bizim halkımız vefalıdır, hoşgörülüdür. Eğer bu konuda bıçak kemiğe dayanmışsa insanlar sokakta sürünüyorsa ve siz Emniyetten destek alıp da ve buradan Emniyet Müdürüne de söylüyorum “bu insanlara hak aramaya kalkarsanız en ufak bir eylemde hepinizi alırım” diye tehdit edemezsiniz.

Bizim esnafımızı halkımızı tehdit edeceğinize üç ay içerisinde iki kez askeri aracı roket atanları yakalayın. Bu halkın huzurunu güvenliğini sağlayın, ulaşım esnafına da el atmayın.

İİ Emniyet Müdürünü Severim  ama…

İl Emniyet Müdürünü severim çalışmalarını beğenirim ama bu konuda hata yapıyor, OHAL var her şeyi deriz diyemezsiniz. Bu ciddi bir sorundur, Türel’inde böyle bir şeye başvurması esnafa el altından korku salması, AKP’nin aymazlığıdır. Bu faşizm denen şeydir, halka korku salacaksınız, yoksullaştıracaksınız ve halkı borçlandıracaksınız, böylelikle sömürü ağında avucunuzun içine alıp istediğinizi yapacaksınız. Hayır yapamazsınız. Buralar Toros’lardır biz bu dağın, ovanın, denizin çocuklarıyız. Buna izin vermeyeceğiz.

Türel bu hatadan dönmelidir

8-10 yıl önce zorunlu tutuyorsunuz bir otobüs almak için aynı başkan,  8 sene sonra fikrini değiştirip bunu yapacaksınız diyor.  Borcu nasıl ödeyecek bu insanlar ve kriz döneminde Antalya’yı bitirdiler ve devam ediyorlar. Turizmi bitirdiler, esnafı bitirdiler. Kent yönetiyorum diyorlar hayır yönetemiyorsunuz. Sayın Türel bu hatalarından dönmelidir.

manavgat manavgat haber
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 ‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti