Advert

Bu içerik 1027 kez okundu.
Advert

VEKİLİN İDDİALARI ASILSIZ

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, CHP Antalya Milletvekili MYK üyesi Çetin Osman Budak’ın, “arıtma çamurları vahşice doğaya dökülerek halkın sağlığı tehlikeye atılıyor” söyleminin asılsız ve gerçeği yansıtmadığını dile getirerek, konuyla ilgili kamuoyuna yazılı bir açıklama yaptı.

ASAT Genel Müdürlüğü imzalı açıklamada; “Her hangi şekilde oluşan atıkların Antalya’nın suyuna karışması mümkün değildir. Öncelikle bu bölgeden Antalya şebeke suyu geçmemektedir” denildi.

ASAT Genel Müdürlüğü’nü kamuoyuna yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Bugün bazı gazetelerde yer alan Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın Korkuteli’nde bulunan Termal Kurutma tesisine yönelik iddiaları ile ilgili açıklama yapma gereği görülmüştür.

 

ASAT’ın projeleri Türkiye’ye örnektir

Sayın Budak’ın ASAT Genel Müdürlüğü ile ilgili iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Alanın denetimi ve sorumluluğu Antalya Büyükşehir Belediyesi ve ASAT Genel Müdürlüğü’nde olmadığı gibi bu bölgeden su şebekesi hattı da geçmemektedir. Antalya’nın suyunu ve denizi korumak için çalışmalarını sürdüren ASAT Genel Müdürlüğü’nün Türkiye’ye örnek olan projeleri ile ne su şebekesine ne de Akdeniz’e bir damla kirli su bulaşmamaktadır. Antalya’nın dört bir yanından her gün alınan su numuneleri ASAT laboratuvarlarında incelemekte ve Antalya’nın suyu sürekli gözetim altında tutulmaktadır. 

 

Bu tesisler yıllardır hizmet vermektedir

Her ikisi de atıksu arıtımı, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve enerji kazanımı alanlarında konusunda örnek İleri Biyolojik Atıksu Arıtma tesisleri olan Hurma Atıksu Arıtma Tesisi, Lara Atıksu Arıtma Tesisleri yıllardır Antalya’ya hizmet vermektedir. Her bakımdan Türkiye’ye örnek olan tesislerimizde oluşan arıtma çamurlarının çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilmesi için, Hurma Atıksu Arıtma Tesisi içerisine Termal Kurutma ve Kojenerasyon tesisi inşa edilmiştir. Bahsi geçen tesis ülkemizdeki tüm özel işletmeler ve kamu dâhil olmak üzere ilk Termal Kurutma ve Kojenerasyon tesisidir. 

 

Atıklar yakıt olarak kullanılmaktadır

Bu tesiste gerçekleştirilen kurutma işlemi sonucunda oluşan tamamen organik nihai ürün çimento fabrikalarında ek yakıt olarak kullanılmaktadır. Yakma işlemi sonucunda Atıksu Arıtma tesislerinde oluşan çamurların bertarafı tamamen sağlanmaktadır. Bu kapsamda ASAT Genel Müdürlüğü ülke bazında öncü ve vizyon sahibi bir kurum olup, Termal Kurutma ve Kojenerasyon Tesisine yurtiçi ve yurtdışından sürekli teknik heyetler gelerek incelemelerde bulunmaktadır. Ülkemizde son yıllarda diğer belediyelerde bulunan su ve kanalizasyon idarelerinin, ASAT Genel Müdürlüğü’nü örnek alarak, kurutma tesisi yaptırmaları da, idaremiz adına gurur vericidir.

 

İhaleyi alan firmalar bakanlık kontrolündedir

6360 Sayılı Büyükşehir Yasası’nın yürürlüğe girmesi ile idaremiz faaliyet alanında bulunan arıtma tesisi sayısı 32 âdete ulaşmıştır. Yeni tesisler ile birlikte arıtma çamuru miktarı da arttığı için İdaremizce 2014 yılı Nisan Ayından İtibaren, “Arıtma Çamuru Bertarafı” ihalesi yapılmıştır. Fazla çamur, ihale ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan ve yine aynı Bakanlık tarafından yetkilendirilen, çamur bertarafı konusunda faaliyet gösteren firmalara verilmektedir. ASAT Genel Müdürlüğü hangi tesisimizden, hangi miktarda çamur çıktığını ve hangi firmaya verildiği bilgisini her ay düzenli olarak yetkili kurumlara bildirmektedir.

 

Denetim yetkimiz yok

Bahsi geçen çamur bertaraf firmaların belgelendirilmesinde, faaliyet alanlarını sorgulanmasında ASAT Genel Müdürlüğü’nün yetkisi bulunmamaktadır. Korkuteli ilçesinde bulunan Çamur Bertaraf Tesisine gelen arıtma çamuru kaynaklarının, denetim yetkimiz olmadığı için idaremizce bilinmesi mümkün değildir.

 

Yetkimiz olmayan bir firmaya nasıl ihale veririz?

ASAT Genel Müdürlüğü’nün yetki belgesi olmayan ve mühürlenen bir kuruma ihale verdiği iddiası da gerçek dışıdır. İdaremizce yapılan tüm işlemlerde ilgili firmalardan gerekli tüm belge ve izin belgeleri istenmektedir. İddialara konu olan firma da tüm izin belgelerini teslim etmiştir. Mühürlenme iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

 

Bölgeden Antalya şebeke suyu geçmemektedir

Her hangi şekilde oluşan atıkların Antalya’nın suyuna karışması mümkün değildir. Öncelikle bu bölgeden Antalya şebeke suyu geçmemektedir. ASAT Genel Müdürlüğü Antalya’nın ilçeleri, mahalleleri, yaylalarında su denetimlerine aralıksız devam etmekte, her gün farklı noktalardan alınan numuneler laboratuvarla da incelenmektedir. Yapılan denetimler, açılan dev tesisler ile Antalya’nın suyuna ve denizine bir damla kirli su karışması engellenmektedir. 

 

 “BELEDİYE YÖNETİMİ YASADAN HABERSİZ”

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak,  ASAT’ın arıtma çamurlarının Korkuteli Bayatbademleri mevkiinde kontrolsüz şekilde dökülmesine ilişkin, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı “yetkimiz yok” açıklamasını “trajikomik” olarak değerlendirirken, “Antalya halkının sağlığını, doğayı korumak için yetki arayanlar,  aradıkları yetkiyi Belediye Kanunlarında bulabilir. Görev, sorumluluk ve yetkilerinin dahi ne olduğunu bilmeyen bir anlayışın Antalya’yı yönetiyor olması vahimdir” dedi.

           

ASAT’ın açıklaması zafiyetin itirafıdır

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak,  yaptığı yazılı açıklamada, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin, ASAT’ın arıtma çamurlarının bertarafıyla ilgili yaptığı “Korkuteli ilçesinde bulunan Çamur Bertaraf Tesisine gelen arıtma çamuru kaynaklarının, denetim yetkimiz olmadığı için idaremizce bilinmesi mümkün değildir” açıklamasına tepki gösterdi. Açıklamayı “garabet” olarak niteleyen Budak, Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Belediye Kanunu’nun halkın ve çevrenin korunmasında belediyelere birçok yetki ve sorumluluk verdiğine dikkat çekti. Budak, “Belediyenin savunması trajikomik. Antalya’yı, Antalya halkının sağlığını korumak için yetki arayanlar; Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 7 ve 18’inci maddesine, Belediye Kanunu’nun 38’inci maddesine bakabilir. Kanunlarda, halkın sağlığı konusunda, çevrenin korunması konusunda belediyelere, başkanlara görev, yetki ve sorumluluk veriliyor. Anlaşılan o ki; Belediye Yönetimi, kanunlardan habersiz. Görev, yetki ve sorumluluklarını dahi bilmeyen bir anlayışın Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni yönetiyor olması vahimdir. Ayrıca Antalya çöplük değildir. Antalya’ya atık dökülürken, çöp dökülürken, ‘arıtma çamuru kaynaklarının idaremizce bilinmesi mümkün değildir’ denmesi, zafiyetin itirafıdır. Yere atılan çöp konusunda yetkili olan belediyenin, tonlarca atığın kontrolsüz şekilde dökülmesi konusunda yetki araması, ancak AKP’li belediyenin yönetim anlayışında görülebilir ” dedi

 

Bu çamurun üstü örtülemez

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin “Su şebeke hattı o bölgeden geçmiyor” açıklamasını “suçu örtbas etme telaşı” olarak niteleyen Budak, “Antalya Büyükşehir Belediyesi, ‘su şebekesi oradan geçmiyor’ gibi garip bir savunma yapıyor. Şebekenin orda olduğunu iddia eden de yok zaten. Biz diyoruz ki, ASAT’ın çamurları doğanın bağrına bir hançer gibi vahşi şekilde, kontrolsüz şekilde dökülüyor. Kirlilik toprağa sızıyor ve yer altı suları kirleniyor. TÜBİTAK raporuna göre; bu arıtma çamuru içinde insan sağlığına ve doğaya zararlı binin üzerinde mikrop ve bakteri barındırıyor. ‘Şebeke oradan geçmiyor’ denilerek,  bu çamurun üstü örtülemez. ” diye konuştu.

 

Manavgat’ta ölüm ve zehirlenmeler yaşandı

 

ASAT’ın sorumluluğu olmadığına ilişkin açıklamalarının da ciddiyetten uzak olduğunu vurgulayan Budak, “Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği’nde, ‘Tehlikesiz atık üreticisinin yükümlülükleri’ sayılıyor. Depolama sahasıyla ilgili bir dizi ölçüt var. Temel olarak zemin geçirimsizliğinin sağlanması gerekiyor. ASAT’ın da tehlikesiz atık üreticisi olarak bu sorumlulukları taşıması, ürettiği atığın nerede, nasıl saklandığını denetlemesi gerekir. Zaten sorun burada. Sorun ASAT’ın, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin, Antalya’nın doğasına, Antalya halkına karşı kendini sorumlu hissetmemesi. ASAT’ın çamurunu örtmek için reklam metinleri yazanlar, Manavgat’ta 110 çocuğun ASAT’ın hatası nedeniyle zehirlenmesini, zamanında bitirilemeyen çalışmalar nedeniyle bir çocuğumuzun yaşamını yitirmesini de ‘örnek projeleri’nin sonucu olup olmadığını da açıklamalıdır” şeklinde konuştu.

 

Yandaşsan gerisi teferruattır

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin, Korkuteli’nde arıtma çamurlarının kontrolsüz döküldüğü iddialarıyla ilgili inceleme ve soruşturma başlatmak yerine, “yetkisizlik” açıklaması yapmasının, durumun vahametini arttırdığını vurgulayan Budak; “14 yıllık AKP iktidarları döneminde, ‘yandaşların rantı söz konusu ise gerisi teferruattır’ prensibinin işliyor. Tarım ve turizm yoluyla ülke ekonomisine milyarlarca dolar katkı sağlayan Antalya’nın doğası, akarsuları tahrip ediliyor, zehirleniyor, sorumluluk makamında oturanlar kendilerinde yetki bulamıyor. Yere atılan küçük bir çöp için yetkisi olan belediyenin tonlarca atık dökülürken yetki araması manidardır.  Belediye ve ASAT sorumluluk hissetmiyorsa, Antalya halkı, kendi sağlığını, kendi doğasını koruyacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

 

5216 Sayılı Kanun Büyükşehir Belediyesi’nin savunmasını yalanlıyor

 

Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Belediye Kanunu’nun halkın ve çevrenin korunması konusunda verdiği görevler şöyle:

        

“-5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu: Büyükşehir Belediyesinin Görev, Yetki ve Sorumlulukları Madde 7-

         i) Sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak çevrenin, tarım alanlarının ve su havzalarının korunmasını sağlamak; ağaçlandırma yapmak; gayrisıhhî işyerlerini, eğlence yerlerini, halk sağlığına ve çevreye etkisi olan diğer işyerlerini kentin belirli yerlerinde toplamak; inşaat malzemeleri, hurda depolama alanları ve satış yerlerini, hafriyat toprağı, moloz, kum ve çakıl depolama alanlarını, odun ve kömür satış ve depolama sahalarını belirlemek, bunların taşınmasında çevre kirliliğine meydan vermeyecek tedbirler almak; büyükşehir katı atık yönetim plânını yapmak, yaptırmak; katı atıkların kaynakta toplanması ve aktarma istasyonuna kadar taşınması hariç katı atıkların ve hafriyatın yeniden değerlendirilmesi, depolanması ve bertaraf edilmesine ilişkin hizmetleri yerine getirmek, bu amaçla tesisler kurmak, kurdurmak, işletmek veya işlettirmek; sanayi ve tıbbî atıklara ilişkin hizmetleri yürütmek, bunun için gerekli tesisleri kurmak, kurdurmak, işletmek veya işlettirmek; deniz araçlarının atıklarını toplamak, toplatmak, arıtmak ve bununla ilgili gerekli düzenlemeleri yapmak.

         -5393 sayılı Belediye Kanunu: Belediye başkanının görev ve yetkileri- Madde 38

m) Belde halkının huzur, esenlik, sağlık ve mutluluğu için gereken önlemleri almak.”

MANAVGAT MANAVGAT HABER
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Asfaltta Muratpaşa imzası
Asfaltta Muratpaşa imzası