Advert

CHP’den Çok Sert “Başkanlık” Açıklaması

CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, Başbakanın “Başkanlığı Meclis’e getireceğiz” açıklamalarına sert tepki gösterdi.

CHP’den Çok Sert “Başkanlık” Açıklaması
Bu içerik 967 kez okundu.
Advert

CHP’li Kara yaptığı açıklamada, “AKP’nin Türkiye’nin tek sorununu parlamenter sistemmiş gibi göstermesi, darbe girişiminden hiçbir ders almadığının kanıtıdır” ifadelerini kullandı.

Başkanlık İle Ülkeyi Bölünmeye Götürüyorlar

İlan edilen OHAL ve çıkarılan KHK’lar ile parlamenter sistemin ve meclisin by-pass edildiğini ifade eden Kara, “Parlamenter demokrasinin güçlendirilmesi gerekirken, Başkanlık adı altında ülkeyi bölünmeye götürmeye çalışıyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olan SADAT Başkanı’nın, 2015 yılındaki bir konuşmasında “Türkiye’ye eyalet sistemi getirilmelidir” diyerek Başkanlık sistemini savunduğunu hatırlatan Kara, AKP’nin bu çıkışlarının Sevr antlaşması ile parçalanamayan Anadolu’nun AKP eliyle bölünmesi olduğunu söyledi.

“15 Temmuz’da Demokrasiye Sahip Çıkan İradeye İhanettir”

Yeni Anayasa konusunda Parlamenter demokrasi ve Cumhuriyetin güçlendirilmesi, yargı bağımsızlığının ve sosyal devlet olma gerekliliğinin sağlanması yönündeki tüm girişimlere CHP olarak destek olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirten Kara, “Ancak, Darbe girişimi sonrası ortaya çıkan tablo ortada iken, iyi niyetli açıklamalarımızın, birilerinin koltuklarını sağlamlaştırmak adına kullanılması, ülkenin bugün tek sorununun Başkanlık sistemi imiş gibi gösterilmesi tam anlamıyla bir ikiyüzlülüktür. 15 Temmuz gecesi Demokrasiye sahip çıkan iradeye de ihanettir” cümleleri ile Hükümete yüklendi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünün teminatı olan tek gücün CHP olduğunu ifade eden Kara, demokrasi ve cumhuriyetin kıymetini anlayamayanların bu ülkeyi yönetmeye devam etmemesi gerektiğini ifade etti.

CHP’yi Eleştirenleri Gerçekleri Görmeye Davet Etti

Başkanlık sistemine karşı çıkmanın ya da 15 Temmuz sonrası yaratılan mağduriyetlerin gündeme getirilmesinin “Yenikapı Ruhu”nu bozmak olmadığının altını çizen Kara, “Asıl AKP’nin ülkenin içinde bulunduğu durumu kendi çıkarları için kullanması bu ruha zarar vermektedir, Devlet yönetme sorumluluğu ile bağdaşmamaktadır” diyerek bu süreçte CHP’yi eleştirenlerin de gerçekleri görmesini istedi.

Darbeye zemin hazırlayan ortamın Parlamenter Sistem olmadığının altını çizen Kara, İktidarın 14 yıllık politikalarının ve Cumhuriyet hesaplaşmalarının ülkeyi darbenin eşiğine getirdiğine de dikkat çekti. 

manavgat haber manavgat nefi kara
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı