Advert

YOL ÇALIŞMASI İLK KURBANINI VERDİ

Aylan bebeğin kıyıya vurmuş cansız bedeninin görüntüleri hala hafızalarımızdan silinmemişken buna benzer bir acıyı Manavgat’ta yaşamak kahredici.

YOL ÇALIŞMASI İLK KURBANINI VERDİ
Bu içerik 4102 kez okundu.
Advert

2 yaşındaki İsmail Mert Sarıbıyık’ın bir iş makinasının altında kalarak can verdiği haberi, haber merkezimize ulaştığında ilk tepkim bu ölümlere neden olanların ‘Allah cezasını versin” oldu.

İnanışım gereği hayatım boyunca hiç kimselere beddua etmedim. Allah nasılsa suçluların cezasını verir düşüncesiyle, onun vereceği hükmün haşa ne savunucusu ne de eleştiricisi oldum.

Ama şimdi O’nun affına sığınarak O’na yalvarıyorum; 2 yaşındaki hayatının baharında olan bir çocuğun ölümünde hangi kurumun hatası varsa Allah onları kendi ateşinde yaksın.

Acılı aile ekonomik kriz nedeniyle bir tanıdıklarının aracılığıyla Manavgat’a gelip çocuklarının geleceğine umut içerisinde yelken açıyorlar. Ama umut yerini ölüme, gözyaşına ve acıya bırakıyor.

Hangi açlık 2 yaşındaki bir canın yok olmasından daha acıdır?

Bu ölümün hesabı sorulmalı ve verilmelidir!..

Bu acılarına rağmen İsmail Mert’in anne ve babasıyla konuştuğumda çok açık ve net olarak şu ifadeleri kullandılar:

Musa Karabıyık (İsmail Mert’in babası): işi yapan firmanın çalışma sırasında gerekli önlemi almadığını herkesin dilinde olan bir konuydu. Ciğerimiz yandı. İnşallah başkalarının da ciğeri yanmaz. Önlem alsalardı ne bizim ciğerimiz yanardı, ne başka bir şey olurdu. Tam 2 aydan bu yana yol bitirilemedi. En sonunda başımıza bu geldi.

Musa Karabıyık'ın bacanağı Ramazan Akgün: Bu yolu 40 günden beri kazdırıp, kazılmış vaziyette bıraktırıp, evladımızın canını almasaydınız olmaz mıydı? İş güvenliği alarak yapsanız olmaz mıydı? Başkalarının canı yanmasın, ne olur önlemlerimizi alalım.

Anlaşılıyor ki gerek aile gerekse görgü tanıkları bir türlü bitirilemeyen Hastane Caddesi yolunda yapılan çalışmalarda iş güvenliğinin yeterince olmadığından şikâyetçi.

Zaten aylardır süren altyapı ve yol çalışmalarını yürüten yüklenici firmaların yetkili kurum tarafından denetlenmediği ve kendi hallerine bıraktıkları ile ilgili birçok şey konuşulmuyor mu?

Daha da ötesi ihaleyi alan firmaların sıklıkla el değiştirmesi bu konuşulanları doğrular nitelikte değil mi?

Hatırlarsınız, çok değil bundan 3 hafta önce aynı güzergâhtaki yol çalışmalarında Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Manavgat Belediyesi karakolluk olmuştu.

Manavgat Belediyesi yetkilileri, kendi sorumluluk alanında yer alan bu yol çalışmalarında can güvenliğini tehdit edebilecek iş güvenliği önlemlerinin alınmadığından sorumluluk alamayacaklarını beyan ederek Büyükşehrin çalışmalarını durdurmuştu.

Sorun, Büyükşehir yetkililerinin Manavgat Belediyesi’ne bu çalışmaların kendi sorumlulukları dâhilinde yapıldığıyla ilgili resmi bir yazı verdikten sonra aşılmıştı.

Ancak malum koro, her zamanki ‘ben ne istersem yaparım’ mantığıyla hareket ederek Manavgat Belediyesi’ni Büyükşehrin çalışmalarını engellemekle suçlamıştı.

Ancak Sözen bu eleştirilere net tavrını koyarak basına yazılı bir açıklama yapmış ve sorunu tek cümleyle özetlemişti:

“Bir vatandaşımız burada hayatını kaybederse bunun hesabını kime nasıl veririz?”

Daha iki gün önce aynı konu Türel tarafından kinayeli bir şekilde Sözen’e hatırlatıldığında Sözen, 3 hafta önce verdiği cevabı aynen Türel’e de vermiştir. (Video ve ses kayıtları ortadadır. Merak eden bir kez daha tarafsız olarak Büyükşehrin web sitesinden izleyebilir.)

Ortada henüz 2 yaşındaki bir çocuğun soğumamış bir cesedi dururken bunları hatırlatmak ve gündeme taşımak belki yanlış ama ne yaparsanız yapın doğrular ve gerçekler bir türlü peşinizi bırakmıyor.

İsmail Mert’in ailesini Büyükşehir yetkililerini ihmallerinden dolayı mahkemeye vereceklerini söylüyorlar. Belki bu süreç İsmail Mert’i geri getirmeyecek ama aile, vicdanen gereğini yapmanın huzuruna varacaklar.

Ailenin ortaya attığı bir iddia daha var ki umarım bu iddia doğru değildir. Aile, ölüme sebebiyet veren tekerlekli ekskavatörün plakasız ve ruhsatsız olduğunu söylüyor ve araştırılmasını talep ediyor.

Aile ayrıca şehir merkezlerinde çalışan ekskavatörlerin kullanıcı dışında birde yardımcısın olması gerektiğini ve bu yardımcının görevinin güvenliği sağlamakla yükümlü olduğunu dile getiriyor.

Öyle bir yardımcı var mı? Yok!...

İş güvenliği tedbirleri var mı? O da yok!..

Peki, ne var?

Acı ve ölüm var…

Hem de 2 yaşında bir çocuk…

Yazık ve günah değil mi?

Her kim ki sorumluysa adalet önünde hesap vermelidir…

Adalet önünde sorulmayan hesabı elbet Yüce Rabbim soracaktır…

Güle güle İsmail Mert. Yol çalışmalarının ilk kurbanı sen oldun.

Ne olur o tertemiz ve günahsız varlığınla biz günahkârları affet.

manavgat manavgat haber
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Asfaltta Muratpaşa imzası
Asfaltta Muratpaşa imzası