Advert

Turizmimizi çökertenlerin peşine kim düşecek?

Turizmin marka merkezleri dediğimiz Manavgat, Side ve diğer pazarlarında haddini bilmez esnafların fırsatçılık yaparak fahiş fiyatlarla yiyecek-içecek satmaları tepkilere neden oluyor.

Turizmimizi çökertenlerin peşine kim düşecek?
Bu içerik 683 kez okundu.
Advert

Yiyecek-içecek satışı yapılan lokanta, restoran ve kafeteryalarda uygulanan yüksek fiyat politikası turisti de, ticaret erbabını da isyan etme noktasına getirdi. Daha da kötüsü, bunlar yüzünden etraflarında düzgün iş yapmaya çalışanlar da batıp gidiyor.

Fahiş fiyatlar

Turistlerden resmi makamlara yansıyan ve pazaryerlerinde tezgâh açan esnaflardan yoğun gelen şikâyetler üzerine buralarda yaptığımız gözlemler, işin vahametini ortaya koyması açından önemliydi. Yaptığımız araştırmalarda şikâyetlerin çoğunluğunun kafeteryalarda turistlere uygulanan yüksek fiyatlar ile kaba ve tehdit edici davranışlar olduğunu üzülerek gördük. Yasalardaki boşluklar ve yetkili kurumların denetimsizliği yüzünden istedikleri gibi at oynatan bu tip esnafların davranışları, düzgün esnaflık yapanlara ve turizme verdikleri zarar anlatılmakla bitmez.

 

1 Tost + 1 Kokakola = 40 TL (12 Avro)

Geçtiğimiz günlerde Alman bir ailenin hatırı sayılır bir Pazar yerinde yaşadıkları dudak uçuklatan cinsinden. Pazaryerini gezen aile acıkan kızları için oturdukları kafeteryada bir tost ve bir şişe kokakola’ya  40 TL yaklaşık 12 Avro hesap ödemek zorunda kaldıkları için itiraz ederler. İtiraz etmeleri sonuç vermez üstüne üstlük birde işletme sahibinden hakaret görürler. Görgü tanıkların şahitlik yaptığı olayda, işletme sahibinin genç kıza tokat attığı bile söylenir. Soluğu karakolda alan aile şikâyette bulunmak istese de seyahat acentasının devreye girmesiyle şikâyetlerini geri almak zorunda bırakılır. Bu fiili eylem yapanın yanına kar kalır ve Alman aile aşağılanmış, horlanmış ve dayak yemiş bir şekilde ülkesine geri döner. Şimdi soru şu: Bu Alman aile ülkesine döndüğünde acaba ülkemiz, Manavgat’ımız hakkında sizce olumlu şeyler anlatır mı? Bizce anlatmaz ve ülkemize gelecek arkadaşlarını da ‘Türkiye’ye gitmeyin’ diye de uyarır.

 

Yarın çok geç olabilir

Nerede kaldı Türk insanın geleneklerinden gelen misafirperverliği? Bir turistten 3-5 Avro fazla para alacağım diye yola çıkanların bu ülkenin karakterine verdikleri zararı görmezden gelmek, onlara prim vermek anlamına gelmektedir ki bu da turizmimizin dibe vurması demektir. Yetkililerin ki hangi kurumlar yetkiliyse bu soruna acil bir çözüm yükümlülüğündedirler. Gün ahlarla, vahlarla geçirilecek gün değildir. Yarın çok geç kalınabilir. 

 

Yetkililer yasaların yetersizliğinden şikâyetçi

Yetkililere bunun nedenlerini sorduğumuzda ne diyorlar biliyor musunuz? “Şikâyetleri yüzümüz kızararak dinlemek durumunda kalıyoruz. Yıllardır bu konu ile ilgili raporlar tutup, sektörün sınıflara ayrılarak fiyatlarının belirlenmesini ve buna aykırı davrananların cezalandırılmasını istedik. Bu esnaf bindiği dalı kestiğinin farkında değil. Bunu yapanlar sektörün her kesimine büyük zarar veriyor.”

 

Türkler bile artık tercih etmiyor

 

Manavgat’ın, Side’nin, Çolaklı’nın ve diğer turizm merkezlerimizin bugününü, yarınını kimse düşünmüyor. Bu nedenle turizmimiz gün geçtikçe kan kaybediyor. Diğer Avrupa ülkelerine rağbet her geçen gün artıyor. Kendi vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğunun bile tatil tercihlerini, kazıklanmayacaklarından emin olduğu Yunan adalarını tercih etmesi sadece bir tesadüf değildir. Fahiş fiyatlarla turistleri kaçıranlar bu marka turizm merkezlerine en büyük kötülüğü yapıyorlar.

 

Turizmimizi çökertenlerin peşine kim düşecek?

manavgat manavgat haber
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Asfaltta Muratpaşa imzası
Asfaltta Muratpaşa imzası