Advert

Muharrem orucu pazar günü başladı Muharrem ayı orucu 2 Ekim Pazar günü tutulmaya başlandı.

Alevi Kültür Dernekleri Manavgat Şube Başkanı Rahmi Aslan Muharrem Ayı nedeniyle bir açıklama yaptı.

Muharrem orucu pazar günü başladı Muharrem ayı orucu 2 Ekim Pazar günü tutulmaya başlandı.
Bu içerik 1913 kez okundu.
Advert

Aslan, muharrem ayı dolayısıyla dernek binasında yaptığı açıklamada 2 Ekim Pazar günü itibariyle muharrem orucunu tutmaya başladıklarını söyledi. Arslan açıklamasında; "02 Ekim 2016 Pazar günü itibari ile muharrem orucunu tutmaya başladık. Muharrem ayı ay takvimine göre yılın ilk ayıdır. Kurban Bayramının birinci gününden itibaren saydığımızda 20 gün sonra yani 21. gün oruçlarımızı tutmaktayız. Tarihler bu ayın değerini ve kutsallığını ve birçok peygamberin kurtuluşa ve selamete erdikleri günler olarak verirler. Hz. Muhammed ve ondan önce gelen peygamberler de bu kutsal ayda Allah rızası için oruç tutmuşlardır. Oruç; insanlara her türlü kötülükleri yaptıran hırs, nefis temah ve şeytani duyguları ıslah etmek için yapılan riyasız ibadettir. Tek kelime ile oruç nefsi ıslah etmektir. Muharrem ayı denildiğinde de ilk akla gelen Allah rıza için tutulan oruçlarımızdır. Alevi inancına göre bu ay Allah'ın rızasını ve sevgisini kazanmak, toplumsal birliği, kardeşlik ve barış duygularını pekiştirmek, zulme ve haksızlığa karşı çıkmak, mazlumdan yana olmak için özü dara çekme ve gönülleri insan olma onuru ile yıkama ayıdır. Aleviler bütün insanları tanrının eseri diye sevmiş, İslam’ın özünü dört kapı kırk makamda bulmuş, bunu da eline, diline, beline sahip ol kuralı ile özetlememiş, bin defa mazlum olsan bile bir defa zalim olma diyerek her zaman mazlumun yanında yer almışız” dedi.

Muharrem Ayı’nın 2. Gününde lokma yemeğini Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Başkan Yardımcısı Ali Aktaş ile çocukları Sinan ve Kenan Aktaş verdi. Yemek duasının ardından Dede Süleyman Kocamış, Muharrem ayının ritüellerini canlarıyla paylaştı.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Muharrem Ayı’nın 4. Günü (5 EKİM ÇARŞAMBA) dernek binasında Alevilerle oruç açacak ve lokma yemeği verecek.

manavgat manavgat haber
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Asfaltta Muratpaşa imzası
Asfaltta Muratpaşa imzası