Advert

Baykal: 9 Eylül bilinci yaşatılmalıdır

Baykal: CHP Antalya Milletvekili ve CHP’nin önceki Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye’nin yaşadığı temel sorunun Cumhuriyet’in temel felsefesi ve ana ilkelerinin etkisiz kılınmaya çalışılması olduğunu belirttiği konuşmasında adeta tarih dersi verdi.

 Baykal: 9 Eylül bilinci yaşatılmalıdır
Bu içerik 732 kez okundu.
Advert

Cumhuriyet felsefesine değer verilseydi darbe girişimi olmazdı

 

CHP önceki Genel Başkanı Deniz Baykal, Manavgat’ta partisinin ilçe örgütünü ziyaret etti. İlçe Başkanı Aliye Coşar ve partililerle sohbet eden Baykal, 9 Eylül’de Ankara’da partisinin kuruluş yıldönümüne katıldığını hatırlatarak, “9 Eylül çok önemli bir tarih, çok değişik boyutlu bir tarih. Milli mücadelenin zafere ulaştığı tarih. Anadolu’yu işgal ederek Türkleri Anadolu’dan çıkarıp göndermek için planlanmış olan büyük güçlerin yeni bir harita yeni bir siyasi yapı oluşturmak için başlattıkları mücadelenin yenilgiyle sonuçlandığı Anadolu’da bir varlığımızın milletimizin varlığının bütün dünya tarafından kabul edilmek zorunda kaldıkları, bunu dedirttiğimiz bir gün” dedi. Baykal, 9 Eylül’ün sadece İzmir’in değil bütün Anadolu’nun bağımsızlığını kazandığı tarih olduğunu dile getirdi.

 

Zincirbozan’dan Evren’e mektup yazdım

 

CHP’nin 2 defa kurulduğunu belirten Deniz Baykal, ilk kuruluşunun Kurtuluş Savaşı yılları olduğunu hatırlatarak, 2’ncisinin ise kendileri tarafından gerçekleştirildiğini kaydetti. 1980 darbesiyle birlikte TBMM ve siyasi partilerin kapatıldığını ifade eden Baykal; “1980’de kapattılar partiyi. 1980’de kapatıldığı zaman genç bir siyasetçiydim ve bunu bir türlü hazmedemedim. Sonra bu duygularımı kendi el yazımla Zincirbozan’dan Kenan Evren’e mektup yazarak ifade ettim. Senin bunu yapmaya hakkın yok dedim” diye konuştu.

 

CHP’nin tezlerine sadece Türkiye’nin değil bölgenin ihtiyacı var

 

İktidarın 14 yıllık Türkiye’nin temelindeki cumhuriyet projesini modernleşme projesini içine sindirmediğini ve onu zaafa uğratmak isteyen, değiştirmek isteyen bir iktidar uygulamalarıyla karşı karşıya kalındığını savunan Baykal, “Ortadaki cumhuriyetin temel felsefesini ve onun ana ilkelerini etkisiz kılmak için iktidar gücüyle çaba sergilendi. O politikalara düşmanca yaklaşan bir anlayış yerine o politikalara değer verilmiş olsaydı bugün Türkiye’de yaşanan olayların hiç birisi olmazdı. Bu son darbe girişimi de olmazdı” dedi. Cumhuriyet projesiyle Anadolu’da bir millet oluşturulmaya çalışıldığını ifade eden Baykal, “Millet oluştururken, insanların etnik kimliğini inancını mezhebini inkâr etmeden fakat ona teslim olmadan da onu aşan bir yüksek bütünleşmeyi, bir millet bir ulus devlet anlayışı içinde bir oluşumu hayata geçirmeye çalıyorduk. Maalesef geride bıraktığımız Türkiye’nin başına büyük dertler açan dönemde bir o mezhep ve etnik kimlik ve inanç ölçüleri siyasetin temeli haline getirildi ve bu çok ciddi bir tahribat yarattı. Türkiye millet oluşumundan cemaat oluşumunun etkin olduğu bir noktaya doğru resmi katkılarıyla devlet katkılarıyla sürüklenmek istedi. Şimdi bunun yanlış olduğu ortaya çıktı” dedi. Baykal CHP’nin tezlerine bugün sadece Türkiye’nin değil bölgenin ihtiyacı olduğunu ifade etti.

 

Laikliğin önemi

 

Laikliğini önemine işaret eden Baykal, dünyada bir buçuk milyar Müslüman’ın her birinin kendine göre İslami bir hayatı olduğunu belirterek, “Bu nedenle laikliğin değeri de ortaya çıkmaya başladı. Ama bunun anlaşılması için Türkiye’de TBMM’nin bombalanması mı gerekiyordu? Bunun ortaya çıkması için böyle bir kalkışmanın, jetlerin helikopterlerin kendi vatandaşınızı bombalaması mı gerekiyordu?” diye sordu

 

1 Mart’ta Ortadoğu için herkesi uyardım

 

2003 yılında TBMM’de 1 Mart tezkeresinin gündeme geldiğinde CHP olarak Ortadoğu’ya müdahale edilmemesi gerektiğini söylediklerini kaydeden Baykal, “1 Mart’ta CHP’nin anlayışı paylaşılabilmiş yürütülebilmiş olsaydı bugün ne Irak nede Suriye parçalanmış olurdu. 1 Mart’ta başlayan süreçte bölgenin bu hale geleceği cehenneme döneceği en yetikli ağızlara CHP’nin en yetkili insanları tarafından doğrudan söylenmiştir. Yani Pandoranın kutusunu açıyorsunuz, bu bölge cehenneme döner denilmiştir. Biz 2003’te bunu sadece Türkiye için ya da bölgede yaşayan milletler için insanlar için değil ABD için de yanlış olacağını en yetkili ABD’lilere söyledik. Ben, ‘Türkiye’deki bir siyasetçi olarak söyleyeyim ki, bu müdahale elbette Türkiye’nin aleyhinedir, elbette bölgenin aleyhinedir ama kusura bakmayın ABD’nin de aleyhinedir’ demiştim. O zaman kimse buna kulak asmıyordu” dedi. Baykal bugün ABD Başkan adayları Trump ve Clinton’un müdaheleye karşı olduklarını açıkladıklarını ifade etti.

 

 

MASMO’yu Ziyaret etti

Konuşmasının ardından partililerle hatıra fotoğrafı çektiren Baykal, Manavgat Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası’nı ziyaret ederek yeni yönetimi kutladı ve çalışmalarında başarılar diledi.

 

 

 

 

 

 

Baykal Düğünde

 

Deniz Baykal ve beraberindeki heyet MASMO ziyaretinin ardından aile dostu iş insanı Mehmet İyiol’un oğlu Hüseyin İyiol- Münevver Orman çiftinin düğününe katıldı. Baykal burada Hüseyin İyiol’un da nikâh şahitliğini yaptı. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in şehir dışında olması nedeniyle Baykal’a CHP İlçe Başkanı Aliye Coşar ile yönetim kurulu üyeleri tam kadro eşlik etti.

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Asfaltta Muratpaşa imzası
Asfaltta Muratpaşa imzası